Vietnamským pivovarů klesají příjmy

Vietnam je největším pivním trhem v regionu jihovýchodní Asie. Roční spotřeba piva na obyvatele činí 38 litrů, což je sice třetina spotřeby Česka, které v ní drží světový primát, ale na druhou stranu alkohol ve Vietnamu konzumují jen muži.

Sabeco, největší pivovar ve Vietnamu, vykázal za třetí čtvrtletí roku 2023 meziroční pokles příjmů o více než 7 mld. Kč, tj. o více než 14 %. Je to již čtvrté čtvrtletí s klesajícími tržbami v řadě, přesto pivovar stále zůstává v černých číslech (přiznaný čistý zisk po zdanění ve třetím čtvrtletí roku 2023 byl okolo 1 mld. Kč).

Ilustrační fotografie

Sabeco připisuje horší obchodní výsledky tvrdé konkurenci, nižší poptávce a zvýšeným nákladům na suroviny. Hanojský pivovar Habeco má oproti Sabecu přibližně desetinové obraty. Meziroční pokles příjmů u Habeca byl 7 % a pokles zisku 54 %. Společnost proto zavedla řadu opatření ke snížení nákladů na výrobu.

Zpráva Ministerstva průmyslu a obchodu VSR překvapivě uvádí, že tuzemská výroba piva za prvních devět měsíců roku 2023 dosáhla 34 mil. hektolitrů, což je meziroční nárůst o 0,2 %. Nárůst pravděpodobně souvisí s exportem pivovaru Heineken do Singapuru a USA.

ExportMag.cz: Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska oslavil 100 let a začíná prodávat i do zahraničí

Jak uvádí Sabeco, domácí pivovary si stěžují na pokles příjmů kvůli konkurenci, růstu cen dovážených surovin a slabší poptávce. Konkurenci komerčním pivovarům tvoří nejen pivo ze zahraničí, ale i místní řemeslná piva, která ve Vietnamu zaznamenala velký boom. Jinými slovy svou roli u spotřebitelů hraje stále více kvalita piva. Dříve nehrála tak významnou roli, protože se pivo pilo zásadně s ledem a na ex.

Slabší poptávka souvisí s finančními možnostmi spotřebitelů, neboť ve Vietnamu došlo k určitému ekonomickému útlumu. Ten je způsobený poklesem zahraniční poptávky ze strany hlavních exportních trhů, kterými jsou stále USA a EU, a tedy i průmyslové výroby.

Dalším problémem souvisejícím s poptávkou je kontrola jízdy pod vlivem alkoholu, která se ve Vietnamu donedávna příliš neřešila, a zpřísnění kontrol je pro pivovary doslova katastrofou. Nová vyhláška č. 100 navíc omezila reklamy na alkohol a postih za řízení vozidel pod vlivem alkoholu zpřísnila. Například řidič motorky může mít nově jen 0,5 promile alkoholu v krvi.

Tuzemské pivovary vyjádřily také obavy z návrhu novely zákona o spotřební dani na alkohol ze strany Ministerstva financí VSR. To plánuje do roku 2030 zvyšování spotřební daně na pivo (v současné době je 65 %) a další alkoholické výrobky.

Autor: Luboš Marek, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Hanoji. Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku.

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Obchod | Potravinářský průmysl

Doporučujeme