Afrika, a v rámci ní zejména bezpečnostní stabilizace oblasti Sahelu, i Indo-Pacifik patří mezi geografické priority českého předsednictví v Radě EU.
„Afrika je nyní terčem ruského dezinformačního úsilí. Rusko používá nástroje hybridního působení, aby africké země dostalo do područí svého vlivu. To by mohlo být ohrožení našich bezpečnostních zájmů v oblasti,“ uvedl jeden z důležitých úkolů pro působení Česka v Africe ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.
Česko se v následujícím období bude soustředit na rozvíjení vztahů s Afrikou v sektorech, kde máme kvalitní know-how. Jde třeba o posilování bezpečnostní spolupráce, boj s terorismem či hybridním hrozbám a dezinformacím, kybernetickou bezpečnost či posilování kapacit zdravotnických systémů. Podporovat chce Česko také projekty k rozvoji občanské společnosti a dodržování lidských práv s důrazem na posílení postavení žen.
Priorita při českém předsednictví v Radě EU? Východní partnerství
Členové vlády také schválili Strategii pro spolupráci s Indo-Pacifikem. „Jde o kriticky důležitý region pro bezpečnost a také pro budoucí podobu mezinárodních vztahů. Působí tu řada partnerů Česka, kteří zastávající stejný hodnotový systém založený na svobodě, demokracii a důrazu na lidská práva,“ řekl šéf české diplomacie.
Indo-Pacifik je nejrychleji rostoucí oblastí na světě, přes který směřuje 60 % světového obchodu. Země regionu tvoří více než 62 % světového HDP. Česko se aktivně podílelo na vzniku strategie Evropské unie pro spolupráci s touto oblastí a aktivně se zasazuje o její naplňování.
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský hostil v červnu v Praze významný dialog na vysoké úrovni věnovaný Indo-Pacifiku a uskutečnil řadu jednání s představiteli tamních zemí. České předsednictví se této geografické oblasti aktuálně věnuje v rámci aktivit zaměřených zejména na ochranu životního prostředí, vesmírné programy a jejich využití v předcházení přírodním katastrofám nebo kybernetické bezpečnosti.