Zdroj: CzechTrade

Vliv amerického prezidenta na kolumbijskou ekonomiku

V období významných změn, které nastaly s nástupem nového amerického prezidenta, čelí Kolumbie obchodní a diplomatické krizi se severoamerickým gigantem.

USA představují pro Kolumbii hlavního obchodního a strategického partnera, což se ale může změnit. V únoru odmítl Gustavo Petro přistání letadel s deportovanými migranty kvůli nehumánnímu zacházení, na což Donald Trump reagoval varováním o zavedení cel a omezením pohybu.

Ilustrační fotografie

Spor se vyřešil už do 24 hodin a experti jej označili za nátlakovou taktiku. Cla by poškodila obě strany – Kolumbie je lídrem v produkci květin i kávy a obchod se Spojenými státy americkými vytváří tisíce pracovních míst.

ExportMag.cz: Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Další výraznou změnou je rozpuštění Agentury Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID). Americký ministr zahraničí Marco Rubio 10. března oznámil zrušení 83 % programů a převedení zbytku pod ministerstvo zahraničí. Krok vedl k propouštění a narušil humanitární pomoc. Elon Musk zastavil financování této organizace. Kolumbie tím přišla o 200 milionů dolarů ročně, což znemožnilo desítky projektů, mírové procesy, ochranu životního prostředí i boj proti drogám.

Nová americká administrativa oslabuje svůj vliv v zemích Latinské Ameriky a otevírá dveře Číně. Letos v únoru bylo otevřeno nové přístavní spojení Kolumbie s Čínou, což jejich vztahy prohloubilo. Země se může v příštích několika letech či měsících stát pro Kolumbii hlavním obchodním partnerem.

Zpracoval: tým zahraniční kanceláře CzechTrade Kolumbie
Zdroje: APNews.com, Infobae.com, ElPais.com, BBC.com

• Teritorium: Amerika | Kolumbie | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Investice

Doporučujeme