Zdroj: CzechTrade

Vodohospodářství jako perspektivní obor v Mexiku

Mexiko má největší síť čističek komunálních odpadních vod v Latinské Americe a až 95,3 % obyvatel má přístup k vodě z vodovodního potrubí.

Přesto ale existují velké nedostatky v modernizaci a ochraně infrastruktury, kvalitě vody a nakládání s tekutinami. Tím se otevírají možnosti pro investory a exportéry.

Ilustrační fotografie

Ve spolupráci s CzechTrade vám přinášíme exkluzivní sektorové analýzy přímo z cílových trhů. Zaměřujeme se na obory s vysokým exportním potenciálem. Ředitelé zahraničních kanceláří CzechTrade působí v Latinské Americe dlouhodobě a poskytují komplexní podporu začínajícím firmám i zkušeným exportérům.

Jaké služby české firmy v Latinské Americe nejvíce využívají?

  • Analýza trhu (monitoring konkurence a cen, dovozní a celní podmínky)
  • Vyhledávání obchodních partnerů dle cílové skupiny klienta, oslovení a ověření zájmu o jeho produkty/služby
  • Organizace obchodních schůzek včetně tlumočení do španělštiny
  • Účast na veletrzích a výstavách (včetně kompletní organizace prezentace firmy)
  • Organizace úzce profilových odborných misí do teritoria
  • Rady a tipy ohledně investičních možností
  • Založení místní pobočky firmy v teritoriu
  • Dlouhodobá exportní asistence – průběžná dlouhotrvající individuální proexportní podpora dle potřeb firmy

Pro více informací o exportu do Latinské Ameriky kontaktujte Terezu Vítkovou, ředitelku CzechTrade Mexiko.

Základní informace o vodohospodářství v Mexiku

Místa na řízení a zpracování vodních zdrojů jsou nerovnoměrně rozmístěny, většina obyvatelstva se koncentruje ve velkých městech, kde se postupně řeší zpracování pitné vody i čištění odpadních vod. Na druhou stranu je v zemi množství odlehlých oblastí, kde je problém s přístupem k upravené vodě z potrubí a odpadní vody jsou tam vypouštěny volně do přírody bez ošetření.

Podle místních odborníků je na odstranění nedostatků potřebné zvýšit investice do vodohospodářství a zlepšit fungování institucí. Nejvyšší spotřebu vody v Mexiku má zemědělství (76 %), následují domácnosti (14,4 %), na třetím místě je integrovaný průmysl (4,9 %) a energetika (bez vodní energie) s 4,7 %.

Vodní infrastruktura je znázorněna na obrázku:

Navzdory tomu, že se v Mexiku nachází 5 milionů přehrad a jiných zařízení určených k akumulaci vody, ve kterých se skladuje přibližně 150 tisíc m3 vody, asi 8 z 13 hydrologických regionů trpí ve vybraném období roku nedostatkem vody (cca 35 milionů obyvatel). Množství vodních nádrží je přečerpáváno.

Problémem Mexika je také vysoké znečištění řek, jezer a přehrad, což klade důraz na kvalitní úpravny vody. Podle informací až 70 % povrchových zdrojů vody má nějaký stupeň kontaminace a často se jedná o kontaminaci průmyslovými odpady.

Na celém území se nachází 5 028 vodních zdrojů, u nichž je monitorována kvalita vody. Následující tabulka ukazuje procentní rozdělení kvality vody v jednotlivých monitorovaných útvarech povrchových vod na základě čtyř indikátorů.

Indikátor kvality vodyVynikajícíDobráPřijatelnáKontaminovanáSilně
kontaminovaná
Biochemická spotřeba kyslíku53,6 %12,9 %23,0 %7,0 %3,5 %
Chemická spotřeba kyslíku18,5 %19,1 %28,9 %27,5 %6,0 %
Celkový obsah pevných látek58,1 %28,4 %8,3 %3,9 %1,3 %
Fekální koliformy24,9 %5,0 %14,7 %27,0 %28,4 %

Kvalita podzemních vod

Mexická norma NOM-127-SSA1-1994 týkající se vody pro užití a spotřebu uvádí maximální koncentrace látek ve vodě, které jsou určeny k lidské spotřebě na celém mexickém území. Ve své novele z roku 2010 uvádí, že přípustné limity pro arsen a fluoridy musí být 0,025 mikrogramů arsenu na litr a 1,50 mikrogramů fluoridu na litr.

Navzdory právnímu opatření má kvalita vody a její úprava na pitnou stále nedostatky: kolem 10 % mexické populace nemá přístup k pitné vodě, což je přibližně 12,5 až 15 milionů obyvatel. Jedná se zejména o venkovské oblasti a okrajové části velkých měst. V roce 2018 mělo podle oficiálních údajů Národní komise pro vodu (Conagua – Comisión Nacional del Agua) přístup k pitné vodě 91,6 % a 90,2 % ke kanalizaci. Tato čísla rostou jen velmi pomalu a v posledních 15 let v této oblasti nedochází k výraznému zlepšení z důvodu zanedbávání investic do vodohospodářství.

Navzdory faktu, že statistiky uvádějí vysoké procento dostupnosti pitné vody, v mnoha oblastech Mexika obyvatelé pijí balenou vodu, kterou používají i na vaření. Nedůvěra k vodě z kohoutku je způsobena několika faktory: nekvalitní a zastaralé vodovodní potrubí (voda vytékající z kohoutku nemá stejnou kvalitu jako na počátku) a špatná kvalita zásobáren vody.

Investice jsou zapotřebí nejen do modernizace infrastruktury a výměny vodovodních potrubí, ale také do rozšiřování infrastruktury, neboť v Mexiku doposud žije 1,5 milionu obyvatel bez přístupu k vodě z potrubí a 3,2 milionu obyvatel bez odtoků do kanalizací.

Úprava vody

Podle studií by se vodohospodářství v Mexiku mělo v budoucnu zaměřit na zavedení opatření k zajištění udržitelnosti vodních zdrojů, zvýšit objem úpravy vod a jejího opětovného použití. Důraz by měl být kladen na vodní infrastrukturu, včetně její modernizace, rozšíření rozvodní inženýrské sítě a modernizování zavlažování.

Prostorem na zlepšení je i zpracování odpadních vod: v Mexiku je ošetřeno pouze 57 % komunálních odpadních vod. Z menších čističek odpadních vod, které zpracují 100 l odpadních vod za sekundu funguje 54 % a pouze 25 % z nich vodu očistí a ošetří správně. Fungování více než 50 % komunálních čistíren odpadních vod v Mexiku je podle světového hodnocení špatné. V žádném z nich se nepoužijí opatření pro odstranění vznikajících znečišťujících látek a využívaná chlorace nezajišťuje úplné odstranění rezistentních mikroorganismů, jako jsou viry a paraziti.

Pouze 114 nově vznikajících znečišťujících látek je regulováno; existuje však dalších 202, o kterých se neví, jak je zpracovat, nejsou ani klasifikovány a normy určující kvalitu vody je neberou v úvahu. Do budoucna by se mělo předcházet dlouhé přepravě znečištěných vod do čističek odpadních vod a také by mělo dojít k oddělenému zacházení s průmyslovými odpadními vodami a odpadními vodami z domácností.

Zpět na začátek

• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Voda, odpady a životní prostředí

Doporučujeme