Zdroj: CzechTrade

Vodohospodářství jako perspektivní obor v Panamě a Kostarice

Střední Amerika jeden z nejbohatších regionů na světě, co se týče dostatku vodních zdrojů. Na obyvatele ročně připadá přibližně 23 tisíc metrů krychlových.

Nicméně řada obyvatel buďto přísun k vodě nemá, nebo pouze k její zhoršené kvalitě, což ukazuje na zanedbanou, či chybějící infrastrukturu. To představuje příležitost pro české exportéry a investory.

Ilustrační fotografie

Ve spolupráci s CzechTrade vám přinášíme exkluzivní sektorové analýzy přímo z cílových trhů. Zaměřujeme se na obory s vysokým exportním potenciálem. Ředitelé zahraničních kanceláří CzechTrade působí v Latinské Americe dlouhodobě a poskytují komplexní podporu začínajícím firmám i zkušeným exportérům.

Jaké služby české firmy v Latinské Americe nejvíce využívají?

  • Analýza trhu (monitoring konkurence a cen, dovozní a celní podmínky)
  • Vyhledávání obchodních partnerů dle cílové skupiny klienta, oslovení a ověření zájmu o jeho produkty/služby
  • Organizace obchodních schůzek včetně tlumočení do španělštiny
  • Účast na veletrzích a výstavách (včetně kompletní organizace prezentace firmy)
  • Organizace úzce profilových odborných misí do teritoria
  • Rady a tipy ohledně investičních možností
  • Založení místní pobočky firmy v teritoriu
  • Dlouhodobá exportní asistence – průběžná dlouhotrvající individuální proexportní podpora dle potřeb firmy

Pro více informací o exportu do Latinské Ameriky kontaktujte Terezu Vítkovou, ředitelku CzechTrade Mexiko.

Vodní zdroje ve Střední Americe

Existují rozdíly v časovém a prostorovém rozdělení vodních zdrojů mezi oblastmi a zeměmi. Příkladem prostorového rozdělení je, že 70 % zdrojů vody se nachází na straně Atlantického oceánu, kde žije pouze 30 % obyvatelstva. Naopak na pacifické straně žije 70 % obyvatelstva, přičemž se tam nachází pouze 30 % vodních zdrojů.

Příkladem špatného časového rozdělení je nedostatek vody v obdobích sucha, což je zapříčiněno nevyvinutým systémem na uskladnění vody. Nedostatečné zpracování a ošetření vodních zdrojů zase způsobuje v regionu výskyt nemocí, které se přenášejí právě zdravotně závadnou vodou.

V případě veřejných politik zaměřených na využívání přírodních a vodních zdrojů existují mezi zeměmi značné rozdíly: Salvador, Nikaragua, Guatemala a Honduras spojuje nedostatek veřejných investic do vodního hospodářství a hygieny; slabá kontrola životního prostředí; znečištění a poškození vodních útvarů v důsledku chybějící infrastruktury pro čištění odpadních vod. Naopak ve státech jako Panama a Kostarika registrujeme značné investice směřující do vodohospodářství.

Hlavními příležitostmi je zlepšení řízení vodních zdrojů, jejich distribuce a dále údržba a budování infrastruktury. V předložené analýze jsou blíže rozebrány tyto zmíněné země, které se s ohledem na projekty z vodohospodářství jeví jako nejperspektivnější.

Zpět na začátek

Panama

Vodní zdroje v Panamě

Výroční zpráva El agua en Panamá z roku 2018 uvádí, že celkový roční objem srážek v zemi je 233,8 miliardy m³ a národní roční průměr činí 2 924 l/m², což představuje nejvyšší hodnotu registrovanou v celé Střední Americe. Většina srážek je zachycena rozsáhlou vodní sítí, která se skládá z 52 povodí a 500 řek. V Panamě byla dostupnost sladké vody odhadována na 119,5 miliardy m3, z nichž se v současnosti používá pouze 25,8 %.

Předpokládá se, že do roku 2050 bude poptávka po vodě narůstat, nicméně navzdory tomuto vývoji bude sladká voda v 50% přebytku. Lidská spotřeba sladké vody představuje 1,3 %, zemědělství 1,7 %, průmyslové využití 0,02 % a odvětví rekreačního cestovního ruchu 0,01 %. Výrazně nejvíce sladké vody spotřebuje hydroelektrický sektor (89,6 %) následovaný provozem Panamského průplavu (7,4 %).

Do roku 2015 bylo schváleno 1 379 práv na koncese pro využívání povrchové a podzemní sladké vody pro různá použití. Co se týče infrastruktury pro ošetření vody, zahrnuje 60 úpraven vod; 5 397 systémů venkovských vodních potrubí; 783 zavlažovacích systémů (veřejných a soukromých); 1 závod na čistění odpadních vod; 45 hydroelektrických projektů; 263 hydrometeorologických stanic pro monitorování vodních zdrojů.

Zpět na začátek

Vodohospodářský projekt

Panama patří mezi státy Střední Ameriky, které se nejvíce zabývají problematikou vodohospodářství, což potvrzuje i program Programa saneamiento de Panamá, který byl spuštěn v roce 2006. Za projektem stojí Ústav národních akvaduktů a kanalizací v Panamě (IDAAN – Instituto de Acueductos y Alcantarillados Nacional) a ministerstvo zdravotnictví (MINSA – Ministerio de Salud de Panamá), tyto státní instituce mezi sebou uzavřely formální dohodu o spolupráci. Jeho součástí je právě zlepšit přístup komunit k ošetřeným vodním zdrojům.

K dnešnímu dni bylo díky programu vybudováno:

  • 147 km kanalizačních sítí, 202,5 km kanalizačních sítí ve výstavbě
  • 85,04 km sanitárních kolektorů, 17,76 km kolektorů ve výstavbě
  • čistírna odpadních vod v Panama City – 2,36 m3/s
  • 14,35 km interceptorového systému na zvětšení velikosti potrubí – východ
  • 12,72 km interceptorového systému na zvětšení velikosti potrubí – západ

Projekt je zaměřený na snížení znečištění Panamského průplavu a řek, které procházejí metropolitní oblastí Panama City, a také na zvýšení množství ošetřené vody. Byla spuštěna již druhá etapa projektu schválená v roce 2015 a s investicemi ve výši 181,37 milionů USD. Hlavní částí projektu je výstavba rozšíření čističky odpadních vod, která probíhá pod vedením Koordinační jednotky programu sanace, která patří pod ministerstvo zdravotnictví.

Ilustrační fotografie | Kletr / Shutterstock.com

Zakázku na výstavbu největší čističky odpadních vod ve Střední Americe vyhrála společnost SUEZ. Čistička má denně vyčistit 5500 l odpadních vod produkovaných domácnostmi i průmyslovými podniky. Její spuštění se očekává v letošním roce. Projekt se skládá z výstavby jednotek předúpravy, biologického čištění, dekantérů a dezinfekce.

Navzdory tomuto velkému projektu, který by měl zabezpečit zpracování odpadních vod pro téměř 2 miliony obyvatel žijících v oblasti hlavního města a okolních distriktů, je možné očekávat, že v budoucnu bude Panama pokračovat ve výstavbě další čističky odpadních vod a kanalizací i v odlehlejších oblastech státu.

Zpět na začátek

Problémy a výzvy

Současné největší výzvy pro Panamu v oblasti vodohospodářství je odstranit mezery v přístupu k vodě, její kvalitě a navýšit množství zdravotně nezávadné vody. V zemi přetrvávají nerovnosti mezi městskými oblasti a venkovem; zejména v oblastech obývaných domorodým obyvatelstvem. Nutné je i výrazně snížit znečištění životního prostředí, zabezpečit optimální úpravu vody a pevného odpadu, zlepšit systém městské kanalizace a bojovat se změnami klimatu (období sucha).

Aktuální výzvy země

Období sucha a změny klimatu

Vlivem změn klimatu a jevu El Niño se Panama se v posledních letech potýká s extrémními obdobími sucha. Místní odborníci se shodují, že problém s nedostatkem vodních zdrojů v období sucha a obtížným přístupem k pitné vodě ve vybraných oblastech země by mohlo vyřešit zavedení nádrží na dešťovou vodu a vybudování úpraven vody s lokálním vodním potrubním systémem.

S klimatickými změnami bojuje i Panamský průplav: v roce 2019 došlo ke snížení srážek v oblasti Panamského průplavu o 27 %. Silné období sucha představuje velké riziko pro fungování průplavu. V boji se suchem se mluví o různých řešeních: budování podzemních studní nebo odsolování mořské vody. Vyřešit problém s vodním zásobováním je jedním z hlavních cílů i současného prezidenta Laurentina Cortiza.

Úniky vody

V roce 2018 bylo vyrobeno 718,8 milionu m3 pitné vody, zatímco spotřeba ve stejném období byla 425,1 milionu m3. To znamená, že 293,7 milionu m3 vody (přibližně 40 % celkové produkce) se ztratilo. Hlavní příčinou jsou špatné spojení a úniky vody z poškozeného potrubí. Místní instituce chtějí v roce 2020 investovat 3,5 milionu USD na odstranění problému, jehož závažnost roste i se zhoršujícími se obdobími sucha.

Systémy pro správu vodních zdrojů

Další velkou výzvou je vývoj informačních systémů pro správu vodních zdrojů – sběr informací, sledování dat pro analýzu nedostatků v pokrytí a přístupu k vodním zdrojům, monitoring kvality vody nebo účinnosti čištění. V souvislosti s tím existuje plán na zahájení implementace mikroměření, které by umožnilo sledovat skutečnou spotřebu vody jednotlivých spotřebitelů. V současnosti kolem 40 % obyvatel platí za vodu pevnou sazbu.

Ilustrační fotografie

Znečištění Panamského průplavu

Oblast Panamského průplavu bojuje i s problémem znečistění. Nejedná se pouze o znečištění z lodí ale i o odpad produkovaný přilehlými podniky, kterých je v okolí přes 200. V oblasti na příklad působí farmy pro chov zvířat, cementárny, papírny, továrny na výrobu plastů, které na svou výroby potřebují velké množství vody, jež následně neupravenou vypouštějí do blízkých potoků. Čištění Panamského průplavu a moře od ropných skvrn má pro změnu na starosti Námořní úřad Panamy (Autoridad Marítima de Panamá), který už přes dvacet let spolupracuje se soukromou panamskou společností Ocean Pollution Control.

Zpět na začátek

Instituce a organizace poskytující služby dodávek vody

Instituto de Acueductos y Alcantarillados Nacional (IDAAN)

Ústav národních akvaduktů a kanalizací v Panamě (od 2001) řídí a spravuje vodohospodářské služby vždy v souladu s ustanovením Úřadu pro veřejné služby zřízeného v roce 1996. Hlavní funkcí IDAAN je poskytovaní pitné vody, sběr a sanitární likvidace splašků v komunitách s více než 1500 obyvateli. Kromě toho IDAAN spolupracuje s Národní radou pro udržitelný rozvoj (CONADES – Consejo Nacional para el Desarrollo Sostenible) na zabezpečování udržitelného rozvoje sektoru pitné vody a hygieny. Poskytuje také technickou pomoc při vytváření hydrogeologického informačního systému.

Juntas Administardoras de Acueductos Rurales (JAAR)

JAAR je organizace řízená Ministerstvem zdravotnictví v Panamě, která se zaměřuje na správu vodovodních potrubí v oblastech s méně než 500 obyvateli, zejména na venkově.

Zpět na začátek

Aktuální projekty

Stavba úpravny vody Bocas del Toro

  • Projekt: návrh, výstavba, provoz a údržba úpravny vody spolu s napájecími sítěmi. Konstrukce systému schopného nepřetržitého čištění vody (5 000 000 galonů/den), surové vody, různé úrovně zákalu, odstranění řas, zápachů. Předešlý čištění: ošetření ozonem, koagulační míchání, flokulace, urychlená sedimentace, filtrace, dezinfekce (postchlorace) a chemické ošetření.
  • Odkaz na projekt: webové stránky
  • Provincie: Chiriquí Grande
  • Výstavba pod vedením firem: Constructora Rigaservices, S.A. y BTD Proyectos 12, S.A.
  • Investice: 38 milionů USD

Stavba úpravny vody Paso Canoas

  • Projekt: vylepšení aktuální úpravny vody: vstupního kanále, usazovacích nádrží, filtrů, dávkovacího systému, hydropneumatického systému, místnost s plynným chlorem, chlorizačního zařízení, monitorů kvality vody. Výstavba vedení a distribučních sítí, instalace ventilů, vytvořených obvodů a nainstalovaných hydrantů.
  • Odkaz na projekt: webové stránky
  • Provincie: Chiriquí
  • Investice: 12 milionů USD

Distribuce a sanace vody

  • Projekt: studie, návrh a konstrukce přívodu surové vody pro přívodní potrubí zásobních nádrží a hydropneumatických systémů. Rozšíření systému zásobování pitnou vodou – 32 km.
  • Odkaz na projekt: webové stránky
  • Provincie: Chiriquí
  • Investice: 12 milionů USD
Ilustrační fotografie

Výstavba kanalizace

  • Projekt: výstavba systému sběru odpadních vod: vnitřní zařízení, domovní připojení, dlouhých připojení, kanalizační sítě, dílčí kolektory, ochrany svahu a říčních okrajů, shromažďování odpadní vody pro další čištění.
  • Odkaz na projekt: webové stránky
  • Provincie: Burunga
  • Výstavba pod vedením firem: Técnicas de Desalinización de Aguas S.A. a BTD Proyectos 12 S.A.
  • Investice: 60 milionů USD

Zpět na začátek

• Teritorium: Amerika | Kostarika | Panama | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Voda, odpady a životní prostředí

Doporučujeme