V rozhovoru přibližuje projekt ECO&Stor, jehož hlavním cílem je vytvoření širokého multidisciplinárního týmu zaměřeného na problematiku konverze a skladování energie.
Jaké jsou hlavní cíle podpořeného projektu z výzvy Špičkový výzkum OP JAK, jehož jste součástí?
Hlavním cílem projektu ECO&Stor, koordinovaného VŠCHT Praha, je vytvoření širokého multidisciplinárního týmu zaměřeného na problematiku konverze a skladování energie. Tento tým pokrývá oblasti sahající od teoretických výpočtů a návrhu odpovídajících systémů na molekulární úrovni, přes ověření jejich funkce v laboratorním měřítku a řešení inženýrských problémů spojených s nárůstem měřítka do průmyslově relevantního.
Následně je cílem integrovat navržené systémy do distribuční sítě elektrické energie a do urbanistických celků na úrovni obcí a měst. Toto uspořádání umožní vybudování komplexní znalostní základny umožňující národnímu průmyslu a veřejné správě získat partnera nezbytného pro spolupráci v rámci probíhajícího procesu rozšíření zdrojů obnovitelné energie a postupného útlumu využívání fosilních paliv. Bez této spolupráce by bylo obtížné udržet konkurenceschopnost národního průmyslu v globálním kontextu.
Prof. Dr. Ing. Karel Bouzek se ve své odborné práci zaměřuje na technickou elektrochemii a elektrochemické inženýrství se zaměřením na oblasti vodíkových technologií (palivové články a elektrolýza vody) a zpracování vody, včetně matematického modelování. Je členem řady odborných organizací a účastnil se v řadě evropských projektů v oblasti palivových článků a elektrolýzy vody, koordinoval, popř. podílel se na projektech financovaných MŠMT ČR, MPO ČR, MV ČR, TA ČR a GA ČR.
Jaká bude role VŠCHT v rámci konsorcia?
V rámci konsorcia je role VŠCHT Praha dvojí: (i) koordinační a (ii) odborná. Konsorcium je složeno vedle VŠCHT Praha z dalších 4 institucí a tým zahrnuje přibližně 200 členů. Tento rozměr společně s komplexními požadavky poskytovatele dotace činí řízení projektu jako celku vysoce náročným. V rámci odborné role je VŠCHT Praha zapojena do 5 výzkumných záměrů z 6, a její roli lze rovněž považovat za klíčovou.
Náš tým se věnuje jak teoretickým návrhům a popisům odpovídajících materiálů a dějů, tak jejich ověření v praxi. Finálně pak vede rovněž výzkumný záměr věnovaný zvětšení měřítka procesů za pomoci metod chemického inženýrství. Těmto problematikám se naši kolegové věnují jak v oblasti baterií a superkapacitorů, tak v rámci vodíkových technologií nebo v oblasti konverze slunečního záření. Lze tedy říci, že v rámci projektu je role VŠCHT Praha jednoznačně nezastupitelná.
Jaká finanční podpora bude směřovat na VŠCHT?
Způsobilé výdaje VŠCHT Praha v rámci projektu dosahují 182 milionů Kč.
Co považujete za největší výzvu v rámci oblasti, jíž se budete zabývat?
Za největší výzvu považuji jednoznačně nastavení a řízení projektu v tomto rozsahu a oborové rozmanitosti. Z odborného hlediska má každá z problematik reprezentovaných zde jednotlivými výzkumnými záměry své vlastní cíle a s nimi spojené výzvy. Ať již se jedná o snížení ceny klíčových komponent studovaných technologií, zvýšení jejich životnosti, navržení metod umožňujících efektivní způsob zvětšení rozměrů nebo zajištění stability distribuční sítě zahrnující vysoký podíl obnovitelných zdrojů energie s integrovanými technologiemi konverze a skladování. V tomto směru by bylo nezbytné věnovat problematice každého výzkumného záměru zvláštní text.
Jaké další instituce jsou do projektu zapojeny?
Partnery projektu jsou VUT Brno, ČVUT Praha, Univerzita Karlova a Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.
Budou mít výsledky výzkumu aplikační potenciál, nebo jde čistě o základní výzkum?
Byť v tomto projektu participují rovněž Univerzita Karlova a ústav AV ČR, svým zapojením jsou dominující vysoké školy technického směru. Tomu odpovídá rovněž snaha o to, aby v budoucnu byly výsledky využitelné v co největším měřítku v průmyslové praxi. To je v souladu s mou odpovědí na první otázku tohoto rozhovoru.
Z mého pohledu bude znalostní základna v oblasti obnovitelné energie, její konverze a využití v celé řadě navazujících průmyslových odvětví nezbytným předpokladem zvládnutí nastávajících změn v řadě sektorů naší ekonomiky.