Na konci září proběhl průzkum a výběr lokalit pro pokusné plochy revitalizace výsypek lomu ČSA a lomu Vršany s využitím rychle rostoucích dřevin (topoly a vrby) pro projekty Green Mine a NCK Biocirkl. Během průzkumu provedli pracovníci Odboru fytoenergetiky vytyčení zájmových lokalit pro založení pokusů a odběr vzorků půdy. Pracovníci Odboru prostorové ekologie se zaměřili na průzkum širšího okolí lokality pro výzkum možností podpory rozvoje modrozelené infrastruktury území.
Odbory fytoenergetiky a prostorové ekologie se budou v rámci projektu Green Mine podílet na dílčích úkolech, které se zabývají komplexním hodnocením post-těžební krajiny lomu ČSA a návrhy způsobů její revitalizace. Cílem je navrhnout budoucí využití výsypek se zaměřením na lokální produkci biomasy na rekultivované půdě s ohledem na mimoprodukční krajinné funkce.
Budou zkoumány inovativní postupy rekultivací a zemědělské činnosti s využitím energetických dřevin druhé generace (topoly, vrby, ozdobnice, další dřeviny). Tyto porosty budou v zájmových územích projektu Green Mine využity pro výzkumné účely, ale i pro ukázku plnění ekologických funkcí rekultivované krajiny. Za tímto účelem bude probíhat monitoring změn biodiverzity, klimatických a půdních charakteristik.
Současně budou v budoucnu spolehlivým zdrojem obnovitelné biomasy pro lokální energetiku a ekonomiku, včetně podpory energetické soběstačnosti komunit. Všechny navrhované varianty inovativních rekultivací a hospodaření budou analyzovány z hlediska ekonomické efektivity. Projekt Green Mine je financovaný z Operačního programu Spravedlivá transformace.
V rámci projektu NCK Biocirkl se bude Odbor fytoenergetiky podílet na zakládání porostů rychle rostoucích dřevin, ve kterých budou zkoumány účinky biopreparátů vyrobených hydrolyzací z biologických odpadů. Cílem je optimalizovat aplikační dávky a jejich efekt na ujímavost a růst rychle rostoucích dřevin v extrémních podmínkách rekultivovaných stanovišť.
Cílem rekultivací je souběžně produkce obnovitelné biomasy pro energetické využití a současně biologická rekultivace (obnova ekologických funkcí krajiny, zvyšování biodiverzity a sekvestrace uhlíku, protierozní ochrana a biologická revitalizace půdy). Projekt NCR Biocirkl je financován prostřednictvím Programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací Národní centra kompetence Technologické agentury ČR.
Více o projektech naleznete na webech Green Mine a NCK Biocirkl.