Klíčovým faktorem pro implementaci této technologie je privátní 5G síť, kterou v Temelíně nedávno zprovoznil ČEZ ve spolupráci se společností Vodafone. Na praktickém využití privátních 5G sítí spolupracuje i Vysoké učení technické (VUT) v Brně.
Nasazení této technologie předchází dlouholetý proces digitalizace, kdy jsou klíčové dokumenty převáděny do elektronické formy. Pracovníci Temelína mohou pomocí AR brýlí vidět pracovní postupy a technická schémata přímo při práci. Testování brýlí tak představuje další krok k modernizaci a vyšší efektivitě. Od novinky si vedení ČEZ slibuje především zefektivnění práce a posílení bezpečnosti elektrárny.
„Je to jeden z příkladů rozsáhlé digitalizace, kterou obě jaderné elektrárny už řadu let prochází. Zvyšujeme důraz na bezpečnost, kvalitu i efektivitu práce, což umožňuje právě využití nejnovějších technologií. A přestože je nám vlastní konzervativní přístup, tedy maximální důraz na bezpečnost, nechceme pouze sledovat aktuální trendy, chceme je udávat,“ vysvětluje Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.
Vysoké učení technické v Brně sehrálo podstatnou roli při implementaci komunikačních scénářů pro ověření funkčnosti instalované privátní 5G sítě. Jednalo se o využití prvků rozšířené reality (AR) pro navigaci pracovníků v reálném čase či možnost uskutečnit časově kritické multimediální hovory s prvky AR pro vzdálenou instruktáž pracovníků.
Česká republika chce být lídrem ve vývoji malých modulárních reaktorů
Implementované scénáře přináší zlepšení efektivity pracovních procesů a také zvýšení kybernetické/fyzické bezpečnosti v prostorách ČEZ JETE. Rektor VUT Ladislav Janíček vyzdvihl spolupráci s Vodafonem, která vedla k realizaci tohoto průkopnického projektu.
„Jsme velmi rádi, že dlouhodobá spolupráce Vysokého učení technického v Brně a Vodafonu přispěla k realizaci projektu, který demonstruje unikátní možnosti privátních 5G sítí v průmyslu jak z pohledu telekomunikací, tak kybernetické bezpečnosti,“ řekl Ladislav Janíček, rektor VUT.
Na VUT funguje #VodafoneUniLab, kde je možné mimo jiné otestovat chování chytrých zařízení nebo aplikací v mobilních sítích 5G, což přispívá k pokroku v průmyslové digitalizaci.
Zapojení Vysokého učení technického v Brně do tohoto projektu dokazuje jeho klíčový význam pro vývoj nejmodernějších technologií v průmyslu a energetice.
Jihočeská elektrárna se stala první jadernou elektrárnu v Evropě s vlastní uzavřenou 5G sítí. Aktuálně je signálem 5G pokrytý téměř celý areál elektrárny včetně části ochranné budovy kolem reaktoru. Dalších šestnáct objektů budou energetici ve spolupráci s firmou Vodafone testovat. Od výsledku se pak bude odvíjet definitivní řešení.
„Privátní 5G síť je nejbezpečnější, nejrychlejší a nejefektivnější mobilní datová síť schopná splnit nejpřísnější průmyslové standardy. Může mít až stokrát vyšší kapacitu než 4G síť. Díku tomu lze do sítě připojit více zařízení a zajistit například videohovory a další náročné datové toky. Z hlediska možných typů privátních sítí jde o nejvyšší stupeň, který vedle nejvyšší úrovně zabezpečení přináší i vysokou flexibilitu konfigurace a úprav podle požadavků zákazníka,“ uvedla Veronika Brázdilová, viceprezidentka pro firemní zákazníky společnosti Vodafone Czech Republic.