Podat informace o žádosti konkrétního klienta po telefonu či e-mailu možné není, a to zejména kvůli ochraně osobních údajů, nelze tak totiž jednoznačně prokázat identitu žadatele. Snaha i zájem MPO je stejný jako u OSVČ, tedy: rozhodnout o žádostech a při splnění stanovených podmínek poslat peníze co nejdříve. Z toho důvodu
MPO doporučuje OSVČ:
- Podávat žádost nejlépe prostřednictvím datové schránky (DS), pokud ji OSVČ nemá, pak si ji pořídit – je to rychlý ověřený způsob elektronické komunikace, DS funguje na principu emailu, je zadarmo a lze s ní elektronicky komunikovat s celou veřejnou správou. A právě s DS nejlépe pracuje i unikátní v rekordně krátké době připravený informační systém pro vyřizování „ošetřovného“ OSVČ navázaný na další aplikace MPO.
- Kontrolovat datovou schránku a e-mail včetně položky SPAM – právě prostřednictvím datové schránky nebo e-mailem fpmpo20@mpo.cz, na který OSVČ žádost o ošetřovné rovněž mohou s elektronickým podpisem posílat, MPO informuje o vyřízení. Včetně toho, pokud je třeba něco doplnit či opravit. To se děje dost často, OSVČ totiž při posílání žádostí v mnoha případech chybují. Nejčastěji:
- posílají elektronicky vyplněný formulář e-mailem bez elektronického podpisu
- zapomínají na přílohu
- posílají naskenované vytištěné a ručně podepsané žádosti e-mailem bez elektronické podpisu
- Počkat na zprávu z MPO – pracovníci MPO se vyřizování žádostí velmi intenzivně věnují, rozhodují i o víkendu a o výsledku sami informují OSVČ. Pokud OSVČ žádost podala správně a poslala ji prostřednictvím datové schránky, která je pro ověřenou elektronickou komunikaci nejoperativnější, rozhodnutí o poskytnutí této dotace a návazně také peníze na účet dostanou zpravidla v aktuálním týdnu od 20. do 26. dubna 2020, případně v týdnu příštím.
- Vytištěnou ručně podepsanou žádost posílat doporučeně – v tomto případě vyřízení žádosti může urychlit to, pokud budou i v příloze uvedeny informace o dítěti nebo o hendikepovaném člověku, kvůli němuž OSVČ o „ošetřovné“ žádá. Důležité je, aby originální vytištěné žádosti byly vlastnoručně podepsané.
I zde MPO připomíná, jak je uvedeno dříve, že nejoperativnější způsob vyřízení žádosti o „ošetřovné“ OSVČ je datovou schránkou. Podrobnosti o DS najdete na https://www.datoveschranky.info/.
U „ošetřovného“ OSVČ platí:
- Jde o pomoc, kterou MPO operativně připravilo v reakci na pandemii koronaviru.
- Jedná se o dotaci, která je obdobou ošetřovného zaměstnanců. Podle zákona o nemocenském pojištění OSVČ totiž nemají na ošetřovné tohoto typu nárok.
- Pro operativní vyřizování žádostí o „ošetřovné“ OSVČ vznikl v rekordně krátké době za méně než týden zcela nový informační systém včetně inteligentního on-line formuláře.
- MPO se podařilo prosadit, že se „ošetřovné“ OSVČ nedaní.
- Po jednání s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže není potřeba ani podporu zapisovat do registru de minimis, nesnižuje se tak limit pro další podpory.
- Při splnění stanovených podmínek nikdo o „ošetřovné“ nepřijde, klíčové je podat žádost správně.
Postup pro podávání žádostí:
- Žádost o poskytnutí dotace na jednoduchém formuláři žadatel vyplní v českém jazyce.
- Žádost včetně přílohy se podává:
- prostřednictvím datové schránky wnswemb, kdy je třeba do předmětu uvést fpmpo20, nebo
- e-mailem s elektronickým podpisem odeslaným na adresu fpmpo20@mpo.cz, kdy je třeba do předmětu uvést fpmpo20 a přiložit vyplněný formulář i další přílohy (uzavření škol či jiného zařízení), nebo
- poštou poslat originální vlastnoručně podepsanou žádost včetně příloh, kdy obálka musí být označena „fpmpo20“, na adresu:
Ministerstvo průmyslu a obchodu
Na Františku 32
110 15 Praha 1
Žádost a další informace jsou k dispozici na www.mpo.cz/osetrovneosvc.
Další informace hledejte na www.businessinfo.cz/koronavirus