Podstatou projektu je digitální zpracování a on-line distribuce výsledků vyšetření na Covid-19. Přínosné to je úplně pro všechny: pro laboratoře, kterým se usnadňuje informování lidí, které testují, pro občany, kteří se potřebnou zprávu, jak to dopadlo, dozví rychle, on-line a kdekoliv na světě i pro dodavatele technologií, kteří vidí uplatnění práce v praxi a poznatky mohou využít v dalších činnostech.
„Uvolnění mimořádných opatření v souvislosti s pandemií koronaviru mimo jiné znamená, že se řada lidí musí nově nechat vyšetřit na Covid-19,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „Dosud bylo třeba na výsledky testů čekat i několik dnů, technologie vše zrychlují. Digitalizaci nejen ve zdravotnictví intenzivně podporujeme, chystáme třeba program Czech Rise Up 2.0. A projektem, který pomáhá omezit šíření Covid-19, můžeme inspirovat pro celou Evropu.“
Pokud se lidé na Covid-19 nechají otestovat v zapojené laboratoři, výsledky se mohou dozvědět po potřebném zabezpečeném přihlášení do aplikace www.LaboratorniVysledky.cz přímo na počítači, v mobilním telefonu či v jiném chytrém zařízení. Nebo si je mohou stáhnout jako pdf přes digitální kartu YourPass v chytrém telefonu, případně si je přímo v ní opakovaně zobrazit.
„Podařilo se propojit několik klíčových partnerů, kteří společně posunuli digitalizaci procesů ve zdravotnictví. Vyvinuli praktický nástroj, který lidem pomůže rychleji získat výsledky testování, a to bezpečně do telefonu či jiného chytrého zařízení. Projekt zároveň inspiruje v oblasti systémových řešení v eHealth, mohou se díky němu zobrazovat výsledky i jiných vyšetření, například z alergologie, které mohou mít lidé digitálně u sebe,” říká koordinátor Inovační strategie ČR Robin Čumpelík.
Projekt je postavený na jednom úložišti laboratorních výsledků týkajících se vyšetření na Covid-19 a řízené zabezpečené distribuce k těm, co testy absolvovali. „Dosavadní systémy řešily distribuci pouze v rámci zdravotního a krizového systému. Data fyzickým osobám se tak velmi často doručovala pozdě a ne vždy korektně či bezpečně, což ve spolupráci s partnery nyní zcela měníme,“ říká IT specialista společnosti CNS Pavel Kurka.
Digitální výsledky by v budoucnu mohly být součástí technologického řešení COVID Pass, které umožní prokazovat se negativními testy i v jiných zemích.