Přímá půjčka od US Exim podpoří výstavbu 65 solárních minisítí ve čtyřech angolských provinciích, které budou zásobovat místní komunity elektřinou a napájet zařízení na sběr, úpravu a čištění vody.
„Projekt zvýší přístup k elektřině a pitné vodě v několika provinciích Angoly, které k ní dosud měly jen omezený přístup, a podpoří zdravotnictví, vzdělávání a sociální blahobyt,“ uvádí US Exim. Na zařízení, které podle US Exim podpoří více než 3 000 amerických pracovních míst, se podílí nizozemská banka ING Capital, miamský developer projektu Sun Africa a portugalsko-angolská stavební firma Omatapalo.
ExportMag.cz: České vodohospodářské firmy spolupracují s rybími farmami v Chile
Společnost Sun Africa poskytuje africkým vládám, které chtějí realizovat rozsáhlé solární projekty, různé služby, včetně studií proveditelnosti, zajišťování subdodavatelů a materiálů, návrhů financování a stavebního dozoru. Většinou nakupuje panely z Koreje.
V loňském roce se firma podílela na další významné transakci amerického Eximu, půjčce ve výši 900 milionů USD na výstavbu dvou solárních elektráren v Angole. US Exim uvádí, že poslední půjčka podporuje dva klíčové mandáty v rámci jejího statutu, a to konkurovat čínskému systému exportních úvěrů a zvyšovat aktivitu v subsaharské Africe.
„Půjčka podtrhuje náš pevný závazek prosazovat projekty obnovitelných zdrojů energie, podporovat americké vývozce podnikající v subsaharské Africe, prohlubovat naše hospodářské vztahy s Angolou a podporovat iniciativu prezidenta Bidena Partnerství pro globální infrastrukturu (PGI),“ říká předsedkyně US Exim Reta Jo Lewis.
USA a jejich partneři v rámci skupiny zemí G7 zahájili iniciativu PGI v roce 2022 s deklarovaným cílem mobilizovat investice v hodnotě stovek miliard dolarů na rozvíjejících se trzích. Podle analytiků je PGI považována za pokus konkurovat čínské iniciativě Pásmo a cesta (BRI), jejímž prostřednictvím Peking poskytl miliardy dolarů na infrastrukturu v rozvojových zemích.
Angola si v posledních letech zajisti la miliardy dolarů v rámci financování podporovaného ECAs, na němž se podílely agentury z celé Evropy a Severní Ameriky, včetně Spojeného království, Německa, Polska a Itálie. Investicím napomohly reformy pod vedením prezidenta João Lourenço, který se dostal k moci v roce 2017 a od té doby zrekonstruoval ekonomiku.