Na krajském úřadě proběhlo za účasti radní Ivy Dvořákové, zástupců Ministerstva životního prostředí, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Technologické agentury České republiky, Českého vysokého učení technického v Praze, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP) a dalších subjektů jednání Výzkumně-vzdělávací platformy Ústeckého kraje. Hlavním bodem setkání byla podpora projektů aplikovaného výzkumu z Operačního programu Spravedlivá transformace.
„V Ústeckém kraji jsou připravené projekty na podporu vědy a výzkumu, jak krajské univerzity – UJEP, tak i dalších regionálních výzkumných center. Přínosné je, že tyto projekty mají za partnery univerzity mimo náš kraj, daří se nám tak přilákat výzkumníky do našeho kraje prostřednictvím zapojení fakult jiných vysokých škol. Výzkumné projekty přinesou zajímavé příležitosti pro studenty a doktorandy UJEP. Díky podpoře aplikovaného výzkumu se posílí také spolupráce s firmami v kraji. S Ministerstvem životního prostředí jednáme o podpoře ve výši až 1 miliardy korun pro projekty na podporu vědy a výzkumu pro náš kraj z Operačního programu Spravedlivá transformace,“ uvedla radní Ústeckého kraje pro oblast přípravy a realizace projektů Iva Dvořáková.
Jaké budou strategické projekty OPST?
O Spravedlivé transformaci se hovořilo v prostorách Inovačního centra Ústeckého kraje (ICUK) na začátku března. Společného setkání se zúčastnili zástupci Ústeckého kraje, Ministerstva životního prostředí, Státního fondu životního prostředí a nositelé strategických projektů podaných do Operačního programu Spravedlivá transformace.
V rámci setkání prezentovali jednotliví nositelé své projekty a jejich připravenost. Postupně je bude také projednávat Regionální stálá konference, finální rozhodnutí o přidělení dotace případně její výši je pak na řídícím orgánu, tedy Ministerstvu životního prostředí.
„Strategických projektů bylo nakonec podáno devět a jejich nositelé představují široké spektrum zástupců regionu, od veřejné správy přes univerzitu až po podnikatele a velké společnosti. V tuto chvíli je na každém z předkladatelů, aby svůj projekt obájil a získal dotaci. Děkuji jim za práci, kterou na přípravě projektů odvedli. Ústecký kraj je připravený ke spolupráci a zároveň již vyhlásil a připravuje další řadu tematických výzev s dopadem do celého kraje,“ upřesnila radní Iva Dvořáková.
Operační program Spravedlivá transformace má za cíl kompenzovat dotčeným krajům odchod od těžby uhlí a zajistit konkurenceschopnost s důrazem na čistou energii a moderní technologie.