Výzkumníci z VUT vyvíjí technologii pomáhající hledat zločince a teroristy

Technologie vyvíjená na Vysokém učení technickém v Brně v rámci projektu TENACITy (Travel Intelligence Against Crime and Terrorism) pomáhá bezpečnostním složkám v Evropské unii při bezpečném předávání informací o pasažérech cestujících přes mezinárodní letiště.

Jeho cílem je propojit vědce, firmy a bezpečnostní složky napříč Evropou a vytvořit platformu, která dokáže hledat podezřelé pasažéry dle jejich cestovních vzorů či zpětného trasování pohybu. Na projektu spolupracují odborníci z výzkumných skupin NES@FIT a Security@FIT.

Ilustrační fotografie

Od roku 2016 přijala Evropská unie několik zákonů, které harmonizují přístup ke sbírání a zpracování údajů o lidech cestujících v Evropě letecky. Hlavním cílem této politiky je účinně předcházet, odhalovat, vyšetřovat a stíhat závažnou trestnou činnost, například terorismus, pašování a obchod s drogami.

„Letečtí dopravci působící v EU jsou povinni shromažďovat údaje v podobě takzvaných passenger named records (PNR), které obsahují osobní údaje poskytnuté cestujícími v rámci procesu rezervace a odbavení. PNR se skládá například ze jména cestujícího, informací o věrnostním programu, data rezervace a cesty, seznamu navštívených letišť, čísla sedadla či sedadel, informací o zavazadlech, kontaktních údajů a způsobu nákupu a platby letenky. Na základě analýzy PNR je možné identifikovat pachatele trestné činnosti a jejich společníky, odhalit podezřelé cestovní vzorce, důkladně prověřit cestující s přihlédnutím na definovaná rizika i posunout kupředu vývoj heuristiky a rizikových kritérií,“ vysvětluje Vladimír Veselý, hlavní řešitel projektu TENACITy.

Chytré sdílení údajů jako klíč k úspěchu

Jak chytře sdílet PNR mezi dedikovanými bezpečnostními složkami, v České republice například Oddělení informací o cestujících PČR, pro jejich zpracování napříč Evropou? Tímto se budou ještě v následujícím roce v rámci projektu TENACITy zabývat výzkumníci z Ústavu informačních systémů a Ústavu inteligentních systémů Fakulty informačních technologií. Kromě výzkumníků z FIT na něm spolupracuje mezinárodní konsorcium vedené společností European Dynamics.

Ilustrační fotografie

Sbírat, obohacovat a posílat tisíce PNR záznamů je náročný úkol. Role týmu z FIT spočívá právě v tom, aby vše běželo hladce a bezpečně. Navrhnul a aktuálně implementuje platformu, jejíž součástí je i blockchainový subsystém postavený na technologii Hyperledger Fabric. Na projektu spolupracují za výzkumné skupiny NES@FIT a Security@FIT: Vladimír Veselý, Michal Koutenský, Ondřej Lichtner, Martin Perešíni a další.

Tento tým s mnohaletými zkušenostmi s kryptoměnami, technologiemi blockchain či smart contract a obecně distribuovanými systémy, společně vyvíjí platformu, která má podstatně širší potenciál, než jen ten požadovaný v rámci projektu. Platforma totiž může tvořit podvozek pro libovolný systém pro sdílení citlivých informací, který je distribuovaný, avšak inherentně zajišťující účastníkům integritu, důvěrnost a auditovatelnost při sdílení.

• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme