Tato každoroční akce se stala nejvýznamnější platformou Kataru pro prezentaci inovací v oblasti zemědělství, udržitelnosti a potravinové bezpečnosti. Až do loňského roku šlo spíše o lokální veletrh, v letošním roce se ale změnil organizátor a veletrhu to prospělo.
S novým organizátorem bylo změněno také místo, a to z výstaviště na kulturní část města zvanou Katara. Na té ve stejnou dobu vrcholí mezinárodní výstava arabských koní, což doplňuje atmosféru a zároveň láká podobně orientované návštěvníky. Rozdíl ve výstavě oproti minulým rokům lze vidět okamžitě. Původní výstaviště v centru umožnilo vystavovat pouze ve vnitřních halách, nově parkoviště u kulturního centra otevřelo možnost využít i venkovních prostor. Zde bylo možno vidět asi největší představení zemědělské techniky.
ExportMag: Světelný tunel nebo les ze skla. Česká svítidla září za mořem i v Arábii
Letošní ročník přilákal více než 300 vystavovatelů z 29 zemí, což svědčí o rostoucím globálním významu výstavy. Kromě toho se veletrhu velmi výraznou plochou účastní i Ministerstvo klimatických změn Spojených arabských emirátů, což je poměrně nečekané spojení. Také oficiální cesta emirátské delegace vedené ministryní značí silnou podporu této akce.
I když hlavní prezentace a počet firem uvnitř pořád patří mezi menší veletrhy, nakročeno mají opravdu dobře. Agriteq má velmi silnou státní podporu, a díky tomu se plocha na něm dá sehnat za velmi rozumnou cenu. Někdy se dá dokonce vyjednat i téměř zdarma. To je oproti konkurenčním veletrhům v Emirátech nevídané.
Na veletrhu byl k vidění také stánek agentury CzechTrade, který představil několik českých firem. Zatím jedinou nevýhodou, která je ale docela zásadní, jsou organizační problémy. Ty Agriteq doprovázely vždy a letošní ročník není výjimkou. Hlavním problémem je například to, že přesné datum veletrhu bylo potvrzeno pouze pár měsíců před samotnou akcí. I tak ale myslím, že Agriteq 2026 stojí za zvážení.