Podle odhadů Masan Group, společnosti na zpracování masa, má vietnamský trh s prasaty hodnotu asi 15 mld. USD.
Fitch Solutions odhaduje, že celková spotřeba masa ve Vietnamu vzroste v letech 2018–2026 o více než 25 %. Chov prasat je velice atraktivní, protože vepřové maso je hlavní živočišnou bílkovinou vietnamské kuchyně a tvoří asi dvě třetiny celkové spotřeby masa.
Do roku 2026 zkonzumuje každý Vietnamec v průměru přes 51 kg masa ročně, což je o 9 % více než očekávaná letošní spotřeba. Z toho je 31 kg vepřového masa, 16 kg kuřecího a 4 kg hovězího. Ostatní druhy masa jsou okrajovou záležitostí a ryby nejsou ve Vietnamu vnímány jako maso.
Jak vypadá mistrovská židle? Přečtěte si o nábytkářské značce Master and Master
Poté, co se v roce 2019 rozšířil africký mor prasat, mnoho drobných farmářů nejisté odvětví opustilo a pro velké společnosti nastala obrovská příležitost. Mezi největší domácí investory do chovu prasat patří Hoàng Anh Gia Lai Group, Hoà Phát Group a Trường Hải Group. Největšími zahraničními investory jsou zde CP Vietnam Corporation v rámci thajské CP Group, CJ Vina Agri z Jižní Koreje a Mavin Group z Austrálie.
International Finance Corporation (IFC – člen skupiny Světové banky) poskytl 3 mld. Kč třem společnostem zabývajícím se chovem prasat ve Vietnamu: firmě Mavin, BaF Vietnam Agriculture a GreenFeed Vietnam. GreenFeed má cíl prodat více než 125 000 tun vepřového masa ročně a Mavin 900 000 tun vepřového masa.
Dalším gigantem je společnost Masan MEATLife, která dosáhla v roce 2021 tržeb 60 mil. USD, což je meziroční nárůst o 58 %. V nejbližší době se firma chystá investovat 5 mld. USD do chovu prasat a výroby masných produktů.