Závěry mise zástupců brazilského agrobyznysu v EU

Dialog mezi brazilskou delegací, Evropským parlamentem a orgány EU se zabýval environmentálními a obchodními otázkami, které dosud představují slepé uličky v jednáních.

Brazilská delegace, která se snažila posílit obchodní vazby a vyjasnit otázky životního prostředí s Evropskou unií, absolvovala řadu jednání v Římě, Bruselu a Paříži. Cílem mise bylo usnadnit jednání s Brazílií a vyjasnění sporných témat.

Ilustrační fotografie

Na pořadu jednání byly návštěvy Evropského parlamentu a důležitých institucí, jako jsou Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO), Komise pro životní prostředí Evropské unie, Výbor pro zemědělství a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Byly prezentovány projekty a čísla, které dokazují schopnost brazilského zemědělství vyrábět potraviny pomocí moderních technologií při respektování principů udržitelnosti.

ExportMag.cz: Výrobci alternativních potravin spolupracují v organizaci ProVeg

„Musíme demystifikovat příběhy, ukázat, jak je naše produkce zodpovědná. Ukázali jsme, že na světě neexistuje země, která by měla zemědělství tak vysoce technologické jako my, a to především díky přímé výsadbě. Jsme jediní, kdo dokáže vyprodukovat až tři plodiny na stejném hektaru za rok. Není divu, že Brazílie je dnes světovým centrem produktivity. A kromě toho nikdo nemá takovou úroveň ochrany jako Brazílie, která se pohybuje od 20 do 80 % svých ploch, zatímco v Evropě tvoří úhory 4 %,“ řekl zástupce CNA Marcelo Bertoni.

Navzdory úsilí Bertoni říká, že Evropané mají potíže s pochopením této reality. „Trvají na cíli nulového odlesňování, což je nespravedlivé vůči rozvojovým zemím a mohlo by ohrozit potravinovou bezpečnost a také celosvětově zvýšit ceny potravin,“ zdůrazňuje.

Brazilská delegace navrhla takzvaný „zrcadlový zákon“, který vyžaduje, aby dovážející země Evropské unie přijaly pravidla ochrany životního prostředí podobná těm z Brazílie. Tento návrh však narazil na odpor ze strany evropských zástupců.

Přestože francouzští zemědělci představují méně než 2 % populace a mají omezený podíl na HDP, vyvíjejí silný politický tlak, jehož výsledkem je protekcionismus, který podkopává jednání o dohodě Mercosur-EU. „Země zaujímá extrémně protekcionistický a protitržní postoj a používá sporné argumenty k blokování brazilských produktů,“ zdůrazňuje Bertoni.

Hlavní obavou Brazilců je, že se k francouzské opozici k dohodě připojí i Itálie. Pokud k tomu dojde, dohoda by se mohla stát neproveditelnou, protože tyto dvě země společně představují více než 35 % populace Evropské unie, což by rozhodnutí zablokovalo. Brazilská strana stále doufá, že Itálie se s Mercosurem nakonec nerozejde, protože toto partnerství je v Itálii stále považováno za výhodné.

Brazilská mise posílila význam Evropské unie jako obchodního partnera Brazílie. Kromě obchodního objemu představují brazilské výrobky i kvalitu a udržitelnost, což je aspekt vysoce ceněný na celosvětové scéně. „Splnění ekologických požadavků Evropské unie je důkazem excelence našeho zemědělství a zvyšování konkurenceschopnosti našich produktů,“ uzavřel Bertoni. Očekává se, že jednání mezi Mercosurem a Evropskou unií budou v následujících měsících pokračovat.

Autor: Martin Lošťák, místní zástupce ČR pro agro-potravinářství, velvyslanectví ČR v Brasílii.
Více informací o nástrojích Ministerstva zemědělství na podporu exportu naleznete na webu eagri.cz v Proexportním okénku. Zdroj
• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí

Doporučujeme