Zdroj: CzechTrade

Zemědělství a potravinářství jako perspektivní obory v Chile

Zpět na začátek

Nové technologie v zemědělském sektoru

Zemědělství, rybolov a potravinářství patří spolu s těžbou mezi nejvýznamnější sektory chilského hospodářství tvořící významnou část HDP. Vzhledem k rostoucímu problému s nedostatkem vody se Chile snaží zefektivnit pěstování plodin a chov dobytka. K tomuto účelu Chile podporuje využívání moderních zemědělských technologií. Mezi konkrétními způsoby, kterými chce země bojovat se nedostatkem vody, je například precizní zemědělství a chytré zavlažování.

Ilustrační fotografie

S cílem zefektivnit využívání vody a energie vzniklo grémium AGRYD (Asociación Gremial de Riego y Drenaje), které sdružuje velký počet chilských i zahraničních firem. Jedná se o jediné grémium tohoto typu v regionu a až 90 % instalované nové zavlažovací infrastruktury je projektováno jeho členy. Grémium se také zasazuje o zkvalitňování produktů zemědělského sektoru pro zákazníky a pomáhá rozvíjet spolupráci firem s asociacemi a dalšími mezinárodními subjekty.

Zemědělská půda a projekty na zelenou poušť

Zemědělství využívá 73 % celkového množství spotřebované vody v zemi a tento podíl stále narůstá. Poušť Atacama navíc postupuje dále na jih, čímž bude mít problém s nedostatkem vody stále větší část země. Zemědělství se odehrává převážně ve střední a jižní části země, oproti tomu sever Chile má omezené možnosti zásobování potravinami kvůli nevhodným podmínkám pro pěstování. Z tohoto důvodu se hledají nové možnosti, jak pěstovat plodiny i na severu země v poušti. Důležitou roli v tomto úsilí hraje i chilské ministerstva životního prostředí a chilské ministerstvo zemědělství.

Sucho a nedostatek vody jsou hlavní výzvy, kterým musí čelit chilští zemědělci. Zemědělci jsou si vědomi těchto problémů a uznávají, že je nutné adaptovat se a přejít na efektivní systémy zavlažování. Zemědělci investují do nových technologických systémů a do možností skladování vody. Sucho je obzvláště vážné na severu země v regionech Atacama a Coquimbo, kde v roce 2023 zaznamenaly méně srážek, než je obvyklé.

V poušti v regionu Arica a Parinacota se nyní objevují technologie na zlepšování výnosnosti a ochrany plodin. Využívat se budou drony s kamerami a specializovanými senzory, určování polohy pomocí GPS, kontrola produkce a sklizně a sledování lokálního klimatu. Pomocí dronu bude možné kontrolovat, zda jsou rostliny napadeny škůdci nebo zda se na poli rozšiřuje plevel. Také bude možné s pomocí dronu provádět fumigaci rychleji a efektivněji. Tato technologie kontroluje podmínky na poli, stav rostlin a stav půdy.

V srpnu roku 2024 proběhla v Chile velká mezinárodní akce zaměřená na zemědělství v poušti v regionu Tarapacá a celém severním Chile, na které se sešli experti z NASA, USA, Austrálie, Tuniska a až 500 expertů z řad vědců, municipalit, podnikatelů, zemědělců i studentů. Cílem této akce byla jak diskuze o strategiích a inovacích pro zemědělství v poušti, tak snaha přilákat důležité osoby, které by rozvíjely zemědělství v regionu Tarapacá tak, aby se region stal významným producentem na státní i mezinárodní úrovni.

Mezi technologie využitelné v zemědělství napříč Chile patří třeba využití senzorů, big data a softwaru, které by monitorovaly nejrůznější data o pěstování a pomáhaly je procesovat. Roboti mohou pomoci se setím, hnojením a fytosanitárními ošetřeními. Také mohou pomoci s precizními aktivitami, jako je sběr jahod, hroznového vína nebo paprik, čímž pomohou zvýšit výnosy a snížit náklady na pracovní sílu.

Ilustrační fotografie

Dalšími možnými inovacemi jsou autonomní traktory se senzory, které jsou naprogramované na konkrétní činnost, satelitní technologie nebo vertikální zahrady, buněčné zemědělství, cirkulární principy, regenerativní zemědělství nebo zavlažovací vaky. Stále více se také mluví o nahrazování chemicky produkovaných hnojiv a pesticidy přírodně získanými zdroji. V chilském zemědělství se v posledních letech rozvíjí také automatizace, převážně zavlažování, které se často kombinuje s potřebnými živinami. Chytré zavlažování může také chránit plodiny před mrazem pomocí postřiku malými kapkami, které po zmrznutí chrání rostliny.

Další z inovativních řešení nabízí Corteva, americký ústav v Chile, který rozvíjí své aktivity na severu v Arice. Corteva se zabývá výzkumem plodin, které by se mohly úspěšně pěstovat v pouštních podmínkách, například obilí, kukuřice, zelenina, avokádo nebo granátová jablka. Další inovativní technologie, které by mohly rozvíjet zemědělství, jsou například technologie na monitoring půdy, technologie rovnoměrného růstu obilí na poli, speciální fumigace, retenční desky nebo přístroje na měření vlhkosti.

Chov dobytka a drůbeže

Chov dobytka je možné zefektivnit využitím chytrých stájí, které se v Chile nově objevují. Umělá inteligence sleduje zdravotní stav a chování každé krávy a tyto informace pak vyhodnocuje, což usnadňuje rozhodování farmářů a řízení celých stád. Taková řešení snižují množství potřebné lidské práce, zvyšují efektivitu produkce a zvyšují životní podmínky zvířat. Tato řešení jsou aplikovatelná jak na velká, tak malá stáda.

Chytré stáje také hlídají správnou teplotu, dodávají krmivo v přesně stanovený čas, řídí proudění vzduchu, dodávky vody, usnadňují dojení krav anebo dokonce zpracovávají mléko přímo na místě spolu s kontrolou jeho teploty a hustoty.

U chytrých drůbežáren je princip velmi podobný, automatizované systémy sledují stav jednotlivých slepic a spolehlivě a včas detekují problémy. V souvislosti s drůbežárnami se mluví o technologii precizního chovu, který pomocí nejrůznějších senzorů a kamer monitoruje, sleduje a řídí chov, konkrétně aktivitu slepic, teplotu, osvětlení, množství krmiva, váhu nebo počítají vajíčka. Dále se využívají váhy na vážení kuřat, monitoring růstu kuřat a líhně kuřat.

Vinařství

I ve vinařském sektoru se mohou prosazovat nové technologie, které pomáhají subjektům zůstat konkurenceschopnými na trhu s vínem. Podle mezinárodní organizace vinic a vína poklesla v roce 2023 celosvětová produkce vína o 10 % kvůli změně klimatu, suchům, povodním a návalovým dešťům. Chilská produkce také poklesla, konkrétně o 11,4 % ve srovnání s rokem 2022 kvůli lesním požárům, suchům a záplavám.

Ilustrační fotografie

V Chile se nové technologie využívají především na boj s onemocněními a se suchem, využívají se technologie na efektivní využívání vody. Asociace El Consorcio a El Centro de Cambio Global UC vyvinuly platformu, která pomocí matematických modelů simulují klimatické podmínky a usnadňují rozhodování vinařů.

Nové technologie, které pomáhají s pěstováním vína, jsou například kamerové technologie, které samy vyhodnocují informace o pylu, čímž se může zlepšovat opylování. Nevyužitelné zbytky hroznového vína (slupka, semínka) se dají předělat na další produkty s ekonomickou hodnotou, jako jsou pelety nebo krmení pro zvířata.

Lesnictví

Lesnictví je rychle se rozvíjející sektor tvořící 1,6 % chilského HDP. Je koncentrováno v jižní části centrálního Chile. Největší plochu zaujímají plantáže v regionu Bío Bío, Araucania a Maule. Lesní plantáže v Chile mají celkovou rozlohu 2 309 563 hektarů. Nejrozšířenější pěstovaný druh je borovice montereyská, která zabírá až 55 % všech plantáží, dalších 37 % zabírají eukalypty.

Dřeviny se v Chile pěstují rychle rostoucí primárně na zpracování celulózy v papírenském průmyslu. V tomto směru se v Chile hodně investuje a staví se nové zpracovatelské závody na zpracování celulózy. Největšími hráči jsou v Chile společnosti CPMC a Arauco. CPMC má v Chile tři zpracovatelské závody a tři pily. Arauco má v Chile tři zpracovatelské závody.

Technologie pomáhají zvyšovat produktivitu, zajistit bezpečnost nákladu a osob a snížit náklady pomocí monitoringu. Existuje technologie virtuálního asistenta, která pomáhá navigovat řidiče přepravních vozidel skrz složitý terén a varuje je před riziky. Další z nových technologií je spektroskopie NIR, která určuje a zvyšuje kvalitu biopaliv a jejich dodávání spotřebitelům.

Zpět na začátek

Nové technologie v potravinářském sektoru

Potravinářský průmysl přímo navazuje na chilské zemědělství, sektory jsou velmi provázané a fungují ruku v ruce. V následujících tématech budou představeny hlavní chilské značky, které se v potravinářství prosazují. Poptávka po potravinách v zemi roste, ale velká část je dovážena ze zahraničí. Chile je soběstačné v základních potravinách, ale speciální potraviny jsou dovážené ze zahraničí. V supermarketech existuje velká nabídka nejrůznějších potravin. S tím, jak roste poptávka, firmy investují do nejmodernějších technologií a nových provozů, které jsou dobře vybavené.

Ilustrační fotografie

Návyky spotřebitelského chování publikují vládní agentury. Co se týče konzumace potravin a nápojů s vysokým obsahem cukru, statistiky si vede ministerstvo zdravotnictví. Chile se aktivně snaží bojovat proti konzumaci sladkých sycených nápojů – v roce 2014 na ně např. zvýšilo daň (jsou dvě sazby 18 % a 10 % podle obsahu cukru do/nad 6,5 g / 100 ml, původně pro všechny nealko slazené nápoje byla sazba 13 %) a ze zákona musí být obaly opatřeny známkami upozorňujícími na zvýšený obsah cukru. Chilan v průměru za měsíc vypije 7,1 litru sladkých nápojů, zkonzumuje 5,3 kg pečiva, dále 7,3 kg ovoce a zeleniny a 1,2 kg masa.

Masný průmysl

Masný průmysl v Chile se soustřeďuje na produkci hovězího, vepřového a drůbežího. Vyrábí se také uzeniny a párky. Hlavní výrobci masa jsou PF, Llanquehue, CIAL Alimentos (a jejich značka La Preferida), La Abuela Marga, Agrosuper (a jejich značka Super Pollo) a Ariztía. Lokální zpracovatelské závody jsou navázány na místní chovy, odkud odebírají maso (vepřové, hovězí, drůbeží). Stejně tak ale existuje velká konkurence zahraničních produktů, hlavně z Argentiny a Uruguaye a u drůbežího masa pak z Brazílie.

V Chile existují přísné normy na vypouštěnou vodu, takže závody musí investovat do technologií pro čištění odpadních vod a procesní vody. Dále investují do udíren, šnekových lisů na separaci tuků a olejů. Výrobci také investují do produkce kvalitnějšího masa, do postupů snižujících množství tuků, dusičnanů a dusitanů ve výrobcích z masa.

Také pro konzervaci masa se začínají využívat nové technologie, například elektrické impulsy, UV záření nebo ultrazvuk, které umožňují zvýšit trvanlivost a umožnit export do vzdálenějších zemí.

Mléčný průmysl

Z mléčných výrobků se v Chile vyrábí především mléko a sýry. Hlavními lokálními hráči v tomto odvětví jsou Colun a Soprole. Ze zahraničí se do Chile dodává syrovátka na výrobu jogurtů a sýrů.

Ilustrační fotografie

Investuje se do tanků na čerstvé mléko, do chladících zařízení, do technologií na sterilizaci mléka, do linek na výrobu jogurtů a másla. Sýry se vyrábějí lokálně, ale v Chile je přítomná i velká nabídka ze zahraničí. V současné době roste poptávka po mléku a po mléce v prášku, v souvislosti s tím roste také produkce. V roce 2024 bylo vyrobeno o 12 % více mléka a o 6 % více mléka v prášku.

Pekárenský průmysl

Chile je druhou zemí s největší konzumací pečiva na obyvatele hned po Německu, ročně je to v průměru 106 kg na osobu. V pekárenském průmysl jsou hlavními producenty Ideal a Grupo Bimbo, které mají ve svém portfoliu několik různých značek, a také síť pekáren Castaño. V Chile se vyrábí toustový chléb, kynutý chléb z kvasnic různých druhů, jako jsou žitný, pšeničný, s chia semínky nebo s olivami. Vyrábí se také mouka, mlýny má například společnost Carozzi.

Chilská federace pekařů Federación Chilena de Industriales Panaderos (Fechipan) podporuje rozvoj takzvaných chytrých pekáren, které mají být energeticky efektivní, vyrábět zdravě a digitalizovat výrobu. Menší pekárny se musí rozvíjet a adaptovat, aby mohly konkurovat velkým konkurentům. Cílem je vyrábět zdravější produkty a lépe digitalizovat nejen výrobní procesy, ale i komunikaci s dodavateli a zákazníky. V Chile probíhalo několik regionálních programů na investice a rozvoj pekáren všech velikostí.

Nápojový sektor

V nápojovém sektoru existují dvě velké skupiny, Compañía Cervecerías Unidas (CCU) a Coca Cola Andina. Pod skupinu CCU v Chile patří například vody Cachantun a Manantial, slazené nápoje Canada Dry, Pepsi a 7UP, dále Red Bull, nejrůznější džusy a piva. Pod skupinu Coca Cola Andina patří například vody Benedictino, Vital a Aquarius a džusy Del Valle a Guallarauco.

Kromě těchto dvou velkých skupin existuje v Chile dalších 15 menších výrobců, například Embotelladora de Aguas Jahuel, Aguas Santa Amalia, Ama Time nebo Valle Las Chilcas Vitamina Naranja. V Chile se pod názvem minerální voda rozumí jen soda, minerální vody se v běžných obchodech neprodávají.

Ilustrační fotografie

V nápojovém sektoru se začíná prosazovat využívání robotizace, automatizace pomocí umělé inteligence a big data. Systémy samy vyhodnocují předchozí objednávky od B2B odběratelů i podle počasí a předpovídají nutný objem zboží ve skladu. Ve výrobě se také využívají nejrůznější roboti.

Výroba potravin

Z ostatních potravin se v Chile produkuje také rýže, která se pěstuje lokálně, dále těstoviny, cereálie, cukrářské výrobky, zmrzliny, polotovary (pizza, hotová jídla, mražená zelenina) nebo také omáčky, kečupy, majonézy a jiné přísady.

Největším výrobcem těstovin je společnost Carozzi, která vyrábí dále také omáčky, mouku, rýži, směsi na pečení, sladké pečivo, džemy, cukrovinky a jiné sladkosti. Tento sektor se rozvíjí díky domácí poptávce, ale velká část potravin se stále dováží ze zahraničí.

Rybářský sektor

V rybářském sektoru, především v chovu lososů, se také prosazují nové technologie. Jednou z hlavních technologií je využívání senzorů, které měří teplotu vodu, množství kyslíku, rychlost proudu, úroveň chlorofylu, prostupnost světla, koncentraci částic ve vodě nebo rozšíření bakterií. Vyšší kvalita vody vede k lepší produkci a zdravějším rybám.

Klíčové je také v inkubačních zařízeních regulovat přítok čisté vody, k čemuž se využívá nový systém RAS, který proces zefektivňuje, snižuje množství spotřebované vody a lépe reguluje teplotu. V souvislosti s průmyslem 4.0 se všechna získaná data analyzují společně a umožňují tak lepší řízení chovných stanic. Je také možné využít specifickou kalibraci z laboratoří nebo jiných stanic.

Zpět na začátek

Příležitosti pro české firmy

V potravinářském průmyslu jsou největší obchodní příležitosti pro české firmy hlavně v oblasti dodávek potravinářských technologií, které pomůžou k efektivnějšímu a výkonnějšímu zpracování zemědělské produkce a výrobě finálních produktů pro lokální trh. Také mohou pomoci zvýšit produkci chilským zemědělcům pro slibně se rozvíjející export potravinářských produktů z Chile.

Hlavními položkami českého exportu do Chile v oblasti potravin a nápojů jsou pak dovozy piva, syrovátky, chmele, sladu a dále nejrůznějších polotovarů či cereálií. Potenciál je i v dodávání balené minerální vody.

Velmi důležitou oblastí se zajímavými příležitostmi pro české firmy mohou být taktéž potravinářské technologie jako jsou například pekárenské linky, pásové dopravníky pro potravinářské provozy, mlýny na mouku, udírny, chladírny, příslušenství pro jatka, bourárny a masné výrobny, balicí linky, zařízení pro sterilizaci a konzervaci potravin, chladicí tanky na čerstvé mléko, pasterizační zařízení a fermentační nádoby, destilační zařízení, technologie pro cukrovary, tlakové a netlakové nádrže, generátory plynů, tlakové nádoby pro technické plyny, tepelné výměníky, laboratorní přístroje pro kontrolu kvality potravin, mikro a minipivovary, nápojové plnicí linky, zařízení pro sladovny, zařízení pro kontrolu procesních a odpadních vod, dekantační zařízení, šnekové lisy na kaly, ČOV pro potravinářský průmysl, zařízení pro automatizaci v potravinářském průmyslu, nádrže na pitnou vodu, filtrační zařízení nebo například poradenství při návrhu jednotlivých technologií pro potravinářský průmysl.

Další zajímavé příležitosti pro české firmy jsou v zemědělském sektoru, kde se především může jednat o dodávky zařízení pro chov drůbeže, inovativní postupy pro chov dobytka spojené s technologiemi, jako jsou inseminátory na šlechtění dobytka, nádrže na užitkovou vodu, systémy pro chytrou závlahu, monitoring vlhkosti půd a další technologie pro chytré zemědělství, poradenství v oblasti chovu ryb a rybníkářství, skladovací sila.

Zpět na začátek

Zdroje informací

Dokumenty:

Články:

Webové stránky:

Ilustrační fotografie
Zpracováno zahraniční kanceláří CzechTrade Santiago de Chile.

Další perspektivní obory v Latinské Americe:

• Teritorium: Amerika | Chile | Zahraničí

Doporučujeme