Zero Debris Charter: Česko potvrzuje odpovědný přístup k vesmíru

Ministerstvo dopravy, které je koordinátorem kosmických aktivit v ČR, podepsalo tzv. Zero Debris Charter, iniciativu zaměřenou na minimalizaci vzniku a emisí kosmické tříště (kosmického odpadu) i zajištění bezpečnosti kosmických aktivit.

Tento významný krok proběhl v rámci akce pro český průmysl zaměřený na přípravu nadcházející fáze programu Kosmické bezpečnosti Evropské kosmické agentury (ESA), jehož cíle jsou s ideou iniciativy Zero Debris Charter úzce provázané.

Ilustrační fotografie

„Podpis Zero Debris Charter je důležitým krokem k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti našich kosmických aktivit. Česká republika tímto navazuje na svou dlouhodobou politiku cílící na zajištění odpovědného přístupu k vesmíru a k ochraně našeho kosmického prostředí pro budoucí generace,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

Pavlica: Kosmický průmysl je o kompetencích. Ty, kteří to umějí, na ulici nenajdete

Iniciativa je ambiciózní plán s cílem dosáhnout do roku 2030 realizace kosmických misí bez vzniku nového kosmického odpadu. Hlavní body této iniciativy zahrnují:

  • Minimalizace vzniku odpadu: Používání inovativních technologií a zavádění přísnějších pravidel pro prevenci vzniku kosmické tříště.
  • Odstraňování stávající tříště: Podpora projektů, jako je mise ClearSpace-1, zaměřená na aktivní odstranění kosmického odpadu z oběžné dráhy.
  • Mezinárodní spolupráce: Sdílení osvědčených postupů a zásobník nápadů mezi kosmickými agenturami a průmyslem.

Český příspěvek k odpovědnému vesmíru

ČR se programu kosmické bezpečnosti aktivně účastní již od roku 2013. České firmy a vědci dlouhodobě spolupracují na projektech, které posilují udržitelnost vesmírných aktivit. Mezi nejznámější patří mise HERA zaměřená na planetární obranu a mise VIGIL, která předpovídá vliv kosmického počasí na pozemskou infrastrukturu. Významnou roli hrál i Český průmysl v rámci projektu ClearSpace-1, první mise na světě zaměřené na aktivní odstranění kosmického odpadu.

Podpisová ceremonie, zleva Holger Krag (manažer programu kosmické bezpečnosti ESA), Martin Kupka (ministr dopravy ČR), Václav Nesládek (delegát ČR do programu kosmické bezpečnosti ESA | Foto: MD ČR

Nově se k iniciativě připojily společnosti OHB Czechspace, Huld, Iguassu Software Systems, Hikade Technologies a Fyzikální ústav Akademie věd ČR.

„Jsme hrdí na to, že můžeme být součástí této důležité iniciativy. Zero Debris Charter je klíčovým krokem k zajištění bezpečnosti a udržitelného přístupu na oběžnou dráhu našich budoucích kosmických aktivit,“ uvedl Vít Pavelec, generální ředitel OHB CzechSpace.

Tomáš Cinert, ředitel české pobočky společnosti Huld, doplnil: „Podpis Zero Debris Charter je pro nás závazkem k odpovědnému přístupu k vesmíru. Jsme odhodláni přispět k minimalizaci vzniku kosmické tříště a k ochraně kosmického prostředí.“

Podpis Zero Debris Charter byl součástí akce Industry Briefing pro program kosmické bezpečnosti ESA, která přinesla nové příležitosti pro český kosmický průmysl a vědeckou sféru. Hlavní body programu zahrnovaly diskuzi o možnostech spolupráce v rámci programu Kosmické bezpečnosti ESA, dále prezentaci projektů zaměřených na prevenci a řešení problému kosmické tříště a také setkání B2B, kde zástupci firem mohli sdílet know-how s odborníky z oboru.

Redakčně upravená tisková zpráva Ministerstva dopravy České republiky

• Teritorium: Česká republika
• Oblasti podnikání: Kosmický průmysl | Věda, výzkum a vývoj

Doporučujeme