Dovozy z Polska se od roku 2021 do srpna 2023 zvýšily dokonce o 2 000 %. Britští experti konstatují, že se dovoz může ještě dále zvýšit například v důsledku podpisu dohody pro transpacifické partnerství The Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership (CPTPP) a pravděpodobnému povolení dovozu vajec například z Mexika.
Zvýšené dovozy jsou však zároveň důsledkem potíží v odvětí produkce vajec v Británii. Již v listopadu 2022 varovali britští producenti před nedostatkem produkce na trhu, protože byli zasaženi zvýšenými náklady a nejistotou spojenou s ptačí chřipkou. To vedlo k omezení počtu kusů chované drůbeže. Mnozí chovatelé dokonce opustili odvětví. Například Britská asociace producentů vajec z volného chovu tehdy zjistila, že přibližně 165 zemědělců muselo dočasně nebo trvale ukončit výrobu.
ExportMag.cz: Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě
V důsledku dohod o volném obchodu, které Velká Británie uzavírá po odchodu z EU, se v Británii objevují otázky týkající se kontrol zajištění welfare při produkci dovážených vajec. Zvýšené dovozy levných vajec ze zahraničí totiž vyvolávají obavy, že ne všechna vejce standardy welfare splňují. Britská vláda také čelí výtkám, že není schopna zajistit dostatečnou kontrolu dovážených produktů.
V Británii od jejího vystoupení z EU dochází k opakovanému odkládání kontrol na vstupu do Velké Británie u celé škály rostlinných a živočišných produktů a potravin z EU, což však pro producenty z EU představuje výhodu.