Rozhledna Akátová věž je od Blučiny na Brněnsku co by kamenem dohodil. Malá vinařská obec by odsud vypadala úhledně, kdyby ji nehyzdil velký průmyslový a logistický areál. Také stromů je na okolních svazích poskrovnu, sto dvacet nových tady však loni vysadili zaměstnanci brněnské firmy Kentico Software.
„Tady je visačka se jménem kamaráda, který kluky z Kentica upozornil na chybu v jejich softwaru,“ ukazuje na jeden ze vzrostlejších kmínků podnikatel Michal Dvořáček.
„Trees for bugs“ – tedy stromy za chyby, to je aktivita, na kterou jsme obzvlášť hrdí. V jejím rámci už téměř deset let sázíme strom za každou chybu v našem softwaru, kterou nám zákazníci nahlásí. Dvakrát do roka se domluvíme s nějakou obcí na Moravě a pomůžeme jim zlepšit jejich životní prostředí,“ vypráví zakladatel Kentico Software Petr Palas: „ A chybu samozřejmě do sedmi dnů opravíme,“ dodává s úsměvem.
Chytrý a nápaditý není jen přístup firmy ke společensky odpovědnému podnikání, ale i její softwarová řešení. Že mají visačku top kvality, vědí dnes už tisíce zákazníků ve více než 100 zemích světa.
Petr Palas rozjel svůj byznys v roce 2004 a společnost hned na počátku nasměroval na globální trh. „Již po půl roce se nám podařilo získat prvního klienta – firmu Gibson Musical Instruments z USA, která je naším spokojeným zákazníkem dodnes,“ připomíná.
Extraliga mezi dodavateli CMS
V roce 2005 najímá Kentico první zaměstnance. Díky tomu se daří zrychlit vývoj jejího nejvýznamnějšího produktu – tedy systému pro správu obsahu (content management systém – CMS), a firma se nadechuje k raketovému růstu.
„V roce 2010 nás společnost Deloitte ocenila jako nejrychleji rostoucí technologickou firmu v České republice v rámci řebříčku Fast 50. V posledních letech se pravidelně umisťujeme v prestižním řebříčku hlavních dodavatelů CMS řešení Gartner Magic Quadrant, a letos nás společnost Forrester zařadila mezi sedm nejvýznamnějších dodavatelů CMS na světě,“ vypočítává Petr Palas.
Prosadit se v globální konkurenci IT firem bývá během na dlouhou trať a úporná snaha často nestačí. V případě Kentico Software je to jinak. „Od roku 2004 rosteme každý rok a každý rok jsme v zisku – a to bez peněz od investorů, půjček nebo dotací,“ připomíná Petr Palas.
A jaké produkty či služby dnes Kentico Software svým zákazníkům nabízí? „Kentico EMS je ucelené řešení pro tvorbu webových stránek, e-shopů a online marketingu. Kentico Cloud je nové řešení zaměřené na správu obsahu a jeho distribuci napříč všemi kanály,“ shrnuje majitel.
Pomáháme vyprávět příběhy
Největším úspěchem firmy je to, že se nám daří naplňovat naši misi – pomáhat lidem vyprávět příběhy, které mění celý svět, říká Petr Palas s nepatrnou špetkou patosu.
Internet ale opravdu proměňuje svět k nepoznání a Kentico Software patří v globálním měřítku ke společnostem, které této revoluční změně takříkajíc svítí na cestu.
Další Palasova slova znějí prozaičtěji: „Za velký úspěch považuji to, že se nám podařilo vybudovat z České republiky a zcela bez cizího kapitálu firmu, která podle analytiků společností Gartner i Forrester patří mezi globální špičku v oboru.“
Produkty brněnské firmy aktuálně využívají zákazníci ve více než 100 zemích světa. Ve více než 80 zemích má Kentico Software takzvané implementační partnery, kteří její řešení nabízejí lokálním zákazníkům.
Novinka s přesahem
Zatímco zmíněné Kentico EMS je tradičním produktem, který pro správu obsahu v Česku i ve světě využívá už léta řada známých společností či institucí, Kentico Cloud je relativní novinkou. „Dnes je sice malou, ale zato nejrychleji rostoucí částí našeho byznysu,“ připomíná zakladatel.
Na novém produktu začali v Kentico Software pracovat před několika lety v reakci na to, jak rychle přibývají komunikační kanály a zařízení, přes které firmy komunikují se svými zákazníky.
„Problém je, že většina firem nemá vhodné nástroje pro práci s obsahem, které by takovou komunikaci napříč mnoha kanály podporovaly. Proto jsme vytvořili zcela nové cloudové řešení,“ doplňuje Palas.
Pomoci lidem dělat lepší práci
IT je sice nejrychleji rostoucím oborem lidské činnosti, překotný vývoj má ale i svá negativa. Jedním z nich je nedostatek kvalitních odborníků. S mezerou na pracovním trhu se musejí potýkat i české firmy.
„V IT byl nedostatek kvalitních lidí vždy, ale naučili jsme se s tím žít a neustále hledat nové způsoby, jak do našeho týmu získat nejlepší vývojáře. Ať už je to hledání talentů na vysokých školách, nebo to, že otevřeně sdílíme naše zkušenosti v rámci vývojářské komunity a ukazujeme lidem, jak u nás pracujeme,“ prozrazuje zakladatel firmy.
Zájem kvalitních vývojářů o práci v Kentico Software je dán i tím, se firma o své zaměstnance pečlivě stará a snaží se jim vytvořit ideální pracovní prostředí. A není to výraz čirého altruismu.
„Dlouhodobě se snažíme vytvářet pracovní prostředí, které podporuje kreativitu. Nesnažíme se ale dělat věci jenom na efekt. Ve skutečnosti jsme v tomto velmi pragmatičtí a u všeho se ptáme: jak to pomůže našim lidem dělat lepší práci,“ prozrazuje Petr Palas.
Ve světě existují řádově tisíce různých CMS řešení, firma z Brněnska ale pronikla do první desítky pomyslného světového žebříčku.
K tomu jí podle Petra Palase pomohly dvě věci: Inovace – tedy to, že byli schopni správně identifikovat nové trendy a zároveň se jim přizpůsobit. A také zákaznická zkušenost. „Například naše technická podpora patří podle zákazníků k nejlepším, s jakou se u softwarových firem setkali,“ chlubí se.
Neocenitelná pomoc CzechTrade
Renomé, jež má Kentico Software na zahraničních trzích, má v Česku jen minimum podniků.
„Severní Amerika byla vždy naším hlavním trhem, takže to byla i první země, kde jsme založili před deseti lety pobočku. Potom jsme pokračovali v dalších zemích, kde jsme měli dostatečné množství zákazníků – naposledy v Singapuru. Pobočky máme nyní kromě Česka v pěti státech (USA, Velká Británie, Nizozemsko, Austrálie a Singapur),“ vypočítává manažer.
Světový věhlas přináší firmě Kentico vavříny i na domácí půdě. Letos byla oceněna v soutěži Exportní cena DHL Unicredit a to v kategorii Exportní příběh roku.
„Tohoto ocenění si moc vážíme nejen pro něj samotné, ale zejména proto, že je spojené s konkrétním úspěchem, kdy se nám podařilo díky spolupráci s CzechTrade najít nový způsob, jak rozšířit náš byznys v dalších zemích,“ prozrazuje majitel.
Spolupráci s CzechTrade si ostatně firma pochvaluje dlouhodobě. „Velmi oceňujeme kvalitu poskytovaných služeb a příznivou cenu při podpoře našich zahraničních aktivit. Doposud jsme využili asistenční služby na trzích Itálie, Izraele, Turecka a Spojených Arabských Emirátů. Největším úspěchem bylo otevření Tureckého trhu s velkou pomocí místního zástupce CzechTrade Vladislava Polácha,“ doplňuje Petr Palas.
Kentico Software v číslech
Firma Kentico Software vznikla v roce 2004, na trhu tedy působí čtrnáct let. V účetním období 2017 (od 1. 7. 2016 do 30. 6. 2017) utržila 473 milionů korun, čistý zisk činil 85 milionů. Aktuálně má na celém světě zhruba 260 zaměstnanců, z toho 210 v Brně. V 21.ročníku Exportní ceny DHL společnost zvítězila v kategorii Nejúspěšnější klient CzechTrade.
Jakub Procházka