Vietnam

Rozcestník informací o Vientamu:

CzechTrade: Doporučení pro obchodování s Vietnamem

Agentura CzechTrade připravila pro české podnikatele se zájmem o obchodní vztahy s Vietnamem deset doporučení pro obchodování s tímto teritoriem. V roce 2020 pak byla doplněna o 4 bonusové tipy.

Desatero pro obchodování s Vietnamem níže

Big Pearl / Shutterstock.com

Zpět na začátek

Steve Heap / Shutterstock.com

Desatero pro obchodování s Vietnamem

  1. Budování osobních vztahů je základem úspěchu a trpělivost růže přináší

Ve Vietnamu a jeho obchodní kultuře jsou dobré osobní vztahy velice důležité. Vytvářejte důvěru a vzájemné porozumění již od samého začátku. Na uzavření dohod příliš nespěchejte. Počítejte s delším časovým rámcem a držte se konzistentního a vytrvalého přístupu.

  1. Respekt ke kultuře je zásadní

Vietnamská společnost je zejména vlivem konfucianismu stále velmi hierarchická, je zde hluboce zakořeněn respekt k autoritám a starším generacím. Tento systém hierarchie ovlivňuje všechny aspekty vietnamské společnosti, od rodinných vztahů až po pracovní prostředí. Neméně důležitý je i takzvaný koncept tváře. Vyhněte se konfrontacím a situacím, které by mohly někoho ztrapnit, ponížit či uvést do rozpaků.

  1. Není Vietnam jako Vietnam aneb regionální nuance

Vietnam je země mnoha kontrastů a existují velké rozdíly mezi jeho severní, střední a jižní částí. Myslete na to, že se jedná o zemi s více než sto miliony obyvatel a rozlohou, která je více než čtyřnásobně větší než Česká republika. Regiony se liší nejen počasím, kuchyní či přízvukem, ale panují mezi nimi také velké kulturní a společenské rozdíly. Při obchodních jednáních mějte na mysli, že Česká republika a označení „Made in Czech Republic“ nemá stejný zvuk na severu jako na jihu.

  1. Ano může znamenat i ne, určitě může znamenat možná

S upřímnou zpětnou vazbou či konstruktivní kritikou ve Vietnamu příliš nepočítejte. Vietnamci rovněž neradi říkají ne a často tak musíte číst mezi řádky. Při jednáních pamatujte na to, že každý slib či rozhodnutí nemusí být konečné ani závazné.

  1. Výměna vizitek je důležitým rituálem 

Vizitky přijímejte i podávejte oběma rukama. Pamatujte na to, že obchodní jednání jsou často kolektivní záležitostí a mohou být zdlouhavá. Při prvních schůzkách nezapomeňte na formální dress code, vezměte s sebou také dárek například ve formě tradičního českého výrobku. Na jednání se snažte vždy dostavit včas, není vhodné být na místě příliš brzy. Pokud se však lehce zpozdíte například z důvodu místní dopravní situace, nevěště hlavu, protože mírné zpoždění bývá tolerováno. Navzdory obecné rozšířenosti anglického jazyka, která se liší v závislosti na lokalitě a velikosti společnosti, je často vhodné mít s sebou tlumočníka, který může pomoci zabránit případnému komunikačnímu šumu.

  1. Připravenost na jednání a znalost protějšku je klíčem k úspěchu

Pro většinu Vietnamců je obchod tvrdý boj, win-win strategie zde nemá velké šance na úspěch. Důraz by měl být při jednání kladen zejména na záměr dlouhodobé spolupráce. Poskytněte komplexní nabídku, která bude zahrnovat i možnou podporu obchodního partnera. Perfektní znalost konkurence v oboru včetně jejich cen na trhu jsou klíčové. Při úvodních vyjednávání je nutné počítat s poskytnutím velkých slev a kalkulovat s nimi dopředu. Cena je totiž často rozhodujícím faktorem. Nechte si přeložit své katalogy do vietnamštiny, ukážete a potvrdíte tím serióznost a svůj záměr být na trhu dlouhodobě přítomen.

  1. Socialismus s kapitalistickou tváří

Vietnam je fascinujícím příkladem země, kde se nečekaně propojily dva zdánlivě protichůdné systémy – komunismus a kapitalismus. Zatímco ekonomika fungující na tržních principech zažívá výrazný růst, politický systém zůstává bez velkých změn. Vietnam je dnes jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik a soukromý sektor v tom hraje stále významnější roli. Při obchodních jednáních i při následných neformálních setkáních se však politickým tématům a případné kritice raději vyhněte.

  1. Korupce a rozsáhlý byrokratický aparát 

Navzdory antikorupční kampani je ve Vietnamu korupce stále velmi rozšířená a úzce propojená s byrokratickým aparátem. Úplatky a provizní systém je hluboce zakořeněn v téměř všech sférách státní správy. I na první pohled velice prosté administrativní procesy mohou být někdy velmi zdlouhavé. I přes nesmírný pokrok a úspěchy zůstává Vietnam stále zemí, kde je korupce ve státní správě všudypřítomná.

  1. Ostražitost je ve Vietnamu na místě 

Platební morálka vietnamských obchodních partnerů je zpravidla dobrá, ale i přes to buďte opatrní. Více ostražití buďte při navazování spolupráce s novými a neznámými soukromými firmami. Volte platbu předem či formou dokumentárního neodvolatelného akreditivu. Vyhněte se uzavírání obchodu korespondenčně bez předchozího ověření společnosti či s absencí osobního setkání.

  1. Velikost a potenciál vietnamského trhu je nesmírný 

Vietnam s více než sto miliony obyvatel patří populací do dvaceti největších zemí světa. Počet obyvatel ve střední třídě velmi rychle roste, čímž dochází ke změnám ve spotřebitelském chování a vyšší kupní síle. S ohledem na podepsanou smlouvu o volném obchodu mezi EU a Vietnamem došlo k významnému snížení či dokonce úplnému zrušení většiny dovozních cel. Vše výše zmíněné činí z Vietnamu opravdu zajímavý trh, na kterém i přes všechny překážky a komplikace je lepší být dříve než později.

Tip: Obchodní desatera pro vybrané země světa / rychlá zkratka BusinessInfo.cz/10zo

• Teritorium: Asie | Vietnam | Zahraničí

Doporučujeme