Ostrá slova zní ze strany některých podnikatelských svazů i samotných živnostníků, jiní zástupci zaměstnavatelů ale EET hodnotí střízlivěji. Objevuje se dokonce opatrný optimismus.
Skutečné dopady elektronické evidence tržeb na podnikatelské prostředí v Česku nedokáže nikdo odhadnout, na realistické hodnocení je příliš brzy. Neví se, co bude ještě potřeba změnit či vypilovat. „Nesmělý oscarový hrdina by evidenci tržeb v této fázi přirovnal k bonboniéře. Nikdy nevíte, co ochutnáte,“ trefně shrnuje týdeník Euro.
Bábek: Je to odporné udávání
Jako by EET stvořil sám Satan. Tak reaguje na novinku z dílny ministerstva financí předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek. Podle Bábka vrší ministr financí Andrej Babiš „hromady lží, aby mohl donekonečna chválit své dílo“.
„V případě EET jde o anonymní udávání, které je odporné a v normální společnosti nemá místo. Stát by neměl tuto zvrácenost podporovat. Hlavním benefitem malého podnikání je nezávislost. Malí a střední podnikatelé se chtějí jen slušně uživit a hlavně nenechat si do ničeho mluvit – chtějí být nezávislí. A to jim stát bere,“ tvrdí.
Šéf asociace podnikatelů a manažerů nešetří podnikatelské svazy a organizace, jež podle něj místo boje s vládou preferují vyjednávání a vyjadřují ochotu ke kompromisu.
Smířlivější tón zvolily od počátku především Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP), Hospodářská komora (HK ČR) či Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR). „Pánové Dlouhý a Havlíček se vyjadřovali stejnými slovy jako Andrej Babiš, až často člověk nepoznal, za koho vlastně mluví. Za podnikatele, nebo za ministerstvo financí? Nevím, jestli si uvědomují, jak poškodili své jméno u malých podnikatelů a živnostníků, kteří především od těchto dvou organizací čekali zastání,“ rozčiluje se Bábek.
Vstali noví bojovníci?
Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) Karel Havlíček kritiku odmítá. Vyhrocená debata a hysterie kolem zavádění EET se mu nelíbí. Z běžného nástroje, který funguje ve více evropských zemích, se prý stává zbraň v ideologickém boji. „Držme se faktů a ne emocí. Zbytečně stavíme zdi, které lidi rozdělují,“ varuje.
„EET dnes – podobně jako další kontroverzní témata – rozděluje společnost, a to paradoxně více než samotné podnikatele,“ dodává.
Černobílé vidění nahrává těm, kteří nehledají věcnou podstatu problémů. „Výše zmíněné svazy zdaleka nemají stejný názor na vše spojené s EET, ale od počátku pracovaly a vyjednávaly podmínky, a i když se dodnes neshodneme ve všem, nakonec se dojednal kompromisní režim, který právě malé firmy zatíží nejméně, na rozdíl od jiných evropských států,“ domnívá se Havlíček.
„Pro většinu tuzemských malých a středních podnikatelů není EET hlavní téma, vůbec totiž neobchodují na bázi hotovosti. Asi třetiny firem se skutečně dotkne. Část je pro a část proti, ale ani u této skupiny to není obvykle hlavní téma. Podle mého soudu podnikatelé aktuálně řeší mnohem důležitější věci. Hospodské více trápí růst ceny surovin, výčepy v obcích zase vylidňování venkova a úbytek zákazníků, oprávněně je štvou všechna povolení, kontroly,“ říká.
Připojení na internet nebo cena pokladny či tiskárny zřejmě nebude u většiny důvodem k ukončení činnosti, přesto hospod a restaurací na přelomu roku v Česku ubylo. Andrej Babiš si sice rozjezd první fáze (podnikatelé nabízející ubytování a stravovací služby) pochvaluje, po zavedení EET ale skončily stovky podniků zejména na vesnicích.
Podnikatele nezradili
„Elektronickou evidenci ano, ale…“ zaznívá od počátku z Hospodářské komory. EET-ano-ale.cz je ostatně název webových stránek HK ČR, které mají podnikatele provést všemi nástrahami nového systému.
Prezident komory Vladimír Dlouhý dokonce v létě objížděl tuzemské hospody, aby se dozvěděl, co podnikatele trápí a jak jsou na EET připraveni. Slova, že HK ČR podnikatele a živnostníky zrazuje, odmítá. „Od počátku jsme stáli za podnikateli a kritizovali postup vlády při zavádění EET, kdy u podnikatelů převažovala nejistota. Ta byla a je největším problémem,“ prozrazuje.
Podrobnosti čtěte ve speciálu EET – elektronická evidence tržeb na BusinessInfo.cz.
Dlouhý kritizoval pozdní vydání metodiky k EET, stejně jako bizarní pokusy o zavádění výjimek na poslední chvíli. Komora se loni snažila dohodnout s vládou na odkladu EET o jeden až dva měsíce. Šéf HK ČR dlouhodobě prosazuje, aby stát kvůli evidenci snížil daně a odvody státu na zaměstnance.
EET nezatíženou výjimkami podporuje také Svaz obchodu a cestovního ruchu. Ani jeho předsedkyně Marta Nováková si nemyslí, že by byla EET ideální, ministerstvo financí ale hájí.
Jakub Procházka