Banánové plantáže na pomezí Kolumbie a Venezuely ohrozila obávaná tropická houba Foc R4T. Okolní latinskoamerické státy, které jsou největšími vývozci banánů na světě, se obávají rozšíření nákazy do dalších regionů.
Nákaza prý mohla přijít z Venezuely
Kolumbijci nyní čekají na výsledky laboratorních testů, které mají potvrdit, zda se jedná skutečně o obávanou nemoc. „Očekáváme výsledky v prvním srpnovém týdnu,“ informovala šéfka Kolumbijského zemědělského institutu Deyanira Barrero.
Také se spekuluje o tom, odkud se nákaza vlastně vzala. Podle Andrése Valencii je jednou z hypotéz, že se nemoc rozšířila z Venezuely. Ministr podotýká, že houbu obvykle nevědomky po zemi roznášejí lidé. „Na zasažené farmě měli venezuelský personál a pohyb imigrantů samozřejmě muže být jedním z příčin nákazy,“ uvedl ministr.
Ekvádor zprovoznil helplinku pro farmáře
Hrozba vyděsila i další latinskoamerické země, které patří k hlavním světovým producentům banánů. Obavy vyjádřil chudý Salvador, pro nějž jsou banány jednou z mála exportních komodit. „Jsme nákazou velice znepokojeni. Zajišťujeme ochranu hranic s ostatními středoamerickými státy, aby se nemoc nedostala do naší země,“ uvedl ministr zemědělství Pablo Anliker.
Největší světový vývozce banánů, kterým je Ekvádor, zprovoznil helplinku pro pěstitele a vydal manuál s tipy, jak před nákazou plantáže uchránit. Obavy má také Guatemala, kde tvoří banány víc než sedm procent zemědělského exportu, a Kostarika vyvážející banány za miliardu dolarů ročně. Celkem je v Mexiku, Střední Americe a Dominikánské republice v současnosti osázeno 300 tisíc hektarů banánových plantáží.
Špatnou zkušenost s obávanou houbou už udělala například i asijská Indonésie, kde se podle deníku El País ztráty zemědělců kvůli této „nemoci banánů“ odhadují na 120 milionů dolarů ročně. V minulosti se již s nákazou potýkaly také Panama nebo Taiwan.
Tomáš Stingl