Vstup českého byznysu do Bengalúru je úzce spojen se společností LIKO-S, která vyrábí montované příčky pro kancelářské prostory. Firma z jižní Moravy se v Bengalúru podílela na zprovoznění českého podnikatelského inkubátoru. Ve stejném městě si pronajala výrobní halu, kde vyrábí příčky pro indický trh, a spolupracuje tam i na přípravě českého podnikatelského klastru.
Za zhruba dva roky působení v Indii už firma nasbírala dobré reference. Dodala příčky například do administrativního mrakodrapu Prestige Trade Tower a pro co-workingové centrum Kafnu. Tam také v celosvětové premiéře poprvé použila inovované příčky Vacuwall, které vyvinula v Česku. Systém umožňuje architektovi uspořádat dispozici kanceláří naprosto flexibilně. „V současnosti také realizujeme dodávku a montáž skleněných příček pro významného tchajwanského výrobce elektroniky, který v Indii buduje svoje výrobní a kancelářské prostory pro čtyři tisíce zaměstnanců. Zakázka má pro nás fakturační hodnotu šest milionů korun,“ říká Jan Musil, místopředseda představenstva LIKO-S.
LIKO-S dodal v Indii mimo jiné speciální příčky do moderního co-workingového centra Kafnu.
Výrobu je nutné mít přímo v Indii
Společnost se angažuje v přípravě společného klastru, který by měl od příštího roku být jakousi enklávou českých firem v Bengalúru, nejdynamičtějším centru indického byznysu. „Díky naší vlastní zkušenosti a po diskusi s českými či jinými evropskými firmami jsme si uvědomili, že pokud chce být společnost v Indii úspěšná, ve většině případů tu musí vyrábět nebo alespoň kompletovat své produkty. Trh tu žádá krátké dodací lhůty a nízké ceny. Samozřejmě jde i o vládní program Make in India, který reguluje import většiny výrobků cly,“ vysvětluje Jan Musil. „Ale založit v Indii pobočku a vybudovat tu výrobu je náročný a zdlouhavý proces zvláště pro malé a střední podniky. Ty to většinou odradí už na začátku, nebo to stojí mnohem více peněz, než očekávaly,“ pokračuje podnikatel.
Klastr vytvoří Čechům kompletní zázemí
Chystaný klastr podle Musila proto vytvoří pro české podnikatele kompletní zázemí. „Nabídne jim k pronájmu nejen administrativní, ale i výrobní a skladovací prostory. České firmy budou také moci sdílet zkušenosti, popřípadě i některé výrobní kapacity. Také bude možnost využít služeb osvědčených daňových, účetních a právních poradců, kteří už mají zkušenost se založením a provozem poboček v Indii,“ vysvětluje.
Na vzniku klastru se podílejí ministerstvo průmyslu a obchodu, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a také agentura CzechTrade. Ta firmě LIKO-S asistovala už při vstupu do Indie. „Velmi nám pomohl zkušený zástupce CzechTrade Ivan Kameník, který v Indii pracuje již sedm let. Vedle konzultací ohledně byznysu je tu také velmi důležité mít krajana, s kterým si můžete jen tak popovídat nebo se poradit o věcech, jako je ubytování, doprava, stravování a místní zvyky,“ říká Jan Musil. Firma LIKO-S chce díky úspěšnému startu v Bengalúru své indické aktivity rozšířit. Do konce příštího roku hodlá minimálně zdvojnásobit počet tamějších zaměstnanců a exportovat do jihovýchodní Asie a na Střední východ.
Firma LIKO-S
Indická větev české rodinné firmy LIKO-S zaměstnává zatím deset lidí a vede ji Jan Musil, syn zakladatele celé společnosti Libora Musila. Kanceláře má indická pobočka v Bengalúru v českém podnikatelském inkubátoru.
Výroba skleněných a mobilních příček probíhá v pronajaté hale na okraji tohoto města. Vedle indického trhu LIKO-S vyváží do více než 20 zemí světa. Celkově má přes 270 zaměstnanců a dosahuje ročního obratu kolem 850 milionů korun. Centrála firmy je ve Slavkově u Brna.
Převzato z časopisu Export a podnikání, přílohy týdeníku Euro a měsíčníku Profit, vycházející ve spolupráci s agenturou CzechTrade a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Autor článku: Tomáš Stingl. Foto: LIKO-S.
Rubrika časopisu na euro.cz