Správní právo je součástí práva veřejného, na rozdíl od práva soukromého jsou účastníci právního vztahu ve vztahu nadřízenosti a podřízenosti. Veřejná moc je v zákonem vymezených případech nadřazená vůči ostatním subjektům práva.
Podrobný obsah
Související právní předpisy:
- Soudní řád správní
- Správní řád
- Zákon o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce
- Zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů
- Zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich
- Zákon o správních poplatcích
Související právní průvodci:
- Kontrola z finančního úřadu a její práva
- Nehmotné statky (vynálezy, užitné vzory, průmyslové vzory a ochranné známky)
- Odpovědnost státu za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci
- Odpovědnost za přestupky podle nového přestupkového zákona
- Posuzování vlivů na životní prostředí (EIA, SEA)
- Trestní odpovědnost právnických osob
- Veřejné zakázky
- Vyvlastnění
- Základy daňového řízení
- Základy soudního řízení správního
- Živnosti
Správní právo a správní řád
Ve vztahu fyzické či právnické osoby a správního orgánu platí tyto dvě zásady:
- Každý může činit, co není zákonem zakázáno (při dodržování zákonů a jiných právních předpisů).
- Správní orgán může působit pouze v případech a mezích stanovených zákonem.
Správní právo je možné rozdělit na část obecnou a zvláštní, dále jej lze dělit na správní právo hmotné a správní právo procesní.
Obecná část obsahuje úpravy, zásady, pojmy a právní instituty, které v zásadě platí pro veškerou veřejnou správu a tvoří základ pro jiné obory veřejného práva, které jsou v působnosti správních úřadů (zejména jde o finanční právo, právo sociálního zabezpečení, právo životního prostředí).
Zvláštní část obsahuje hmotněprávní úpravu v rámci jednotlivých správních odvětví, patří sem povahou průřezová úprava práva hospodářského, komunálního, popř. dalších oborů tohoto druhu.
Hmotné správní právo obsahuje zpravidla normy, které upravují oblasti a činnosti správních orgánů.
Procesní správní právo pak obsahuje normy, které upravují postupy, organizaci a působnost správních úřadů a orgánů a řízení před nimi, v užším smyslu jde jen o úpravu správního řízení ve věci externího rozhodování správních orgánů.
Jedním z hlavních předpisů správního práva procesního je správní řád, publikovaný pod č. 500/2004 Sb. (dále jen „správní řád“ nebo „SpŘ“). Správní řád s účinností od 1. ledna 2006 nahradil obecnou původní úpravu provedenou zákonem č. 71/1967 Sb. Ačkoli se jedná o obecný a poměrně nový předpis správního práva, prošel za dobu své účinnosti již více než desítkou novelizací.
Správní řád se aplikuje na řízení, v němž o právech, právem chráněných zájmech nebo povinnostech občanů a organizací v oblasti veřejné správy rozhodují orgány státní správy.
Působností správních orgánů v oblasti veřejné správy chápeme okruh činností, které směřují k zabezpečení záležitostí veřejného (obecného, celospolečenského) zájmu – např.: zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti, úprava podmínek podnikání, regulace výstavby, fungování systému zdravotní péče a sociálního zabezpečení, ochrana životního prostředí, kulturních památek atd.
Je ovšem nezbytné upřesnit, že správní řád se nevztahuje na všechny činnosti veřejné správy, ale jen na tu část, v níž správní orgány uplatňují v nadřazeném postavení své pravomoci vůči jiným subjektům a rozhodují o jejich právech a povinnostech. Výsledkem této činnosti je právně vynutitelné rozhodnutí.
Pro portál BusinessInfo.cz zpracoval advokát Mgr. Marek Doleček, partner DKS LEGAL.
Co vám nabízíme? Pomoc s orientací v právních úkonech souvisejících s podnikáním (právo, právní postupy a povinnosti), vzory právních dokumentů a smluv, odkazy na texty vybraných zákonů a aktuality z legislativy.