Název projektu | Letecká, vodní a veřejná doprava | ||
Gestor | MD | Spolugestor | MMR, MPO |
Zahájení projektu | 2011 | Ukončení projektu | 2025 |
Obsah, charakteristika projektu
Projekt je součástí dlouhodobé strategie dopravy, která řeší komplexní problematiku rozvoje dopravního sektoru. Tato strategie má zajistit koordinovaný rozvoj všech modů dopravy – tj. silniční, železniční, vodní a letecké dopravy. Projekt “Dopravní infrastruktura – letecká, vodní doprava a veřejná doprava“ si klade za cíl zapojit leteckou a vodní dopravu do celkové dopravní koncepce ČR. U veřejné dopravy jsou formulovány zásady koordinace a podpory veřejné dopravy ve městech, krajích i na celostátní úrovni s ohledem na efektivitu ekonomickou i energetickou.
Popis stávající situace, důvody řešení
A – Letecká doprava
Rozvoji brání nevyjasněnost v řízeních o územním rozhodnutí o pozemcích k rozšíření kapacitních možností letišť a nevyjasněné otázky financování návazné infrastruktury propojení s městskými aglomeracemi, a to jak v osobní dopravě tak i v oblasti carga.
V projektu je formulován záměr – vytvořit z mezinárodního letiště Praha Ruzyně hlavní středoevropský „hub“ pro dálkové spoje a to jak v osobní, tak i v nákladní letecké dopravě. Budou posouzeny také rozvojové plány krajů vybudovat regionální letiště s mezinárodní dopravou.
Umístění v žebříčku Světového ekonomického fóra: V oblasti přepravní kapacity letecké dopravy (airline seat kilometers) skončila ČR na 60. místě ze 139 hodnocených zemí. V rámci EU-27 získala ČR 16. pozici.
B – Vodní doprava
V oblasti vodní dopravy je problematické zajištění strategického celoročního spojení českého území včetně prvních přístavů v Děčíně s evropskou sítí vodních cest a severoněmeckými námořními přístavy. Proto se projekt zaměřuje na koncept rozvoje vodní vnitrozemské dopravy nákladní i rozvoje plavby rekreační, posilující atraktivitu regionů. Projekt bude koordinován s rozvojovými plány krajů, kde vodní vnitrozemská doprava má svůj historický význam. Pozornost bude věnována i projektu průplavního spojení „Dunaj, Odra, Labe.“
Umístění v žebříčku Světového ekonomického fóra: V oblasti kvality přístavní infrastruktury skončila ČR na 54. místě za 139 zemí. V rámci EU-27 pak obsadila 19. příčku.1
C – Veřejná doprava
Kvalitu veřejné dopravy snižuje dosud málo účinná koordinace městské a příměstské dopravy v rámci konceptů integrované městské dopravy. Tím se snižuje atraktivita veřejné dopravy ve srovnání s dopravou individuální. To má důsledek v nižší poptávce po službách veřejné dopravy.
Příklad ze zahraničí
Jako příklad dobré praxe v letecké dopravě mohou posloužit systémy letišť a navazující infrastruktura v Nizozemsku, Dánsku, Německu. Projekt se soustředí na zvýšení konkurenceschopnosti systémů letišť i navazující logistiky z pohledu atraktivity a polohy v centrální oblasti Evropy. Letištní systémy v Kodani a v Amsterdamu mohou být vzorem provázanosti systémů i ekonomické úspěšnosti, jakož i uplatňování financování formou PPP. Oblast vodní vnitrozemské dopravy má svůj vzor v dopravě v Německu, Nizozemsku, Francii, a to zejména v provázanosti vodní dopravy s ostatními prvky kombinované dopravy.
Podnikatelská veřejnost | Podnikatelé ve veřejné dopravě |
Finanční dopady | 4 – 7 mld./rok/vodní+letecká doprava; 1-1,5 mld Kč/veřejná doprava/rok |
Popis realizace projektu
První fáze bude u všech modů dopravy stejná. Bude nutné vytvořit analýzu možností alternativních způsobů financování a na základě multikriteriální analýzy vytvořit prioritizaci projektů k realizaci. Mutlitkriteriální analýza zohlední mimo jiné také dopady na životní prostředí. Cílem je primárně realizovat projekty s nejvyšší přidanou hodnotou za vynaložené peníze. Za tímto účelem bude vytvořeno expertní zázemí pro hodnocení projektů a hodnocení rekonstrukcí a oprav pro zajištění kvality stávající infrastruktury. V této fázi bude také nezbytné vytyčit legislativní změny v jednotlivých modech dopravy.
A) Letecká doprava
Bude provedena analýza vnitřních a vnějších vztahů v oblasti středoevropské, evropské a globální letecké dopravy, a to zejména z hlediska prognózovaných kapacit a z hlediska poptávky po skladbě letadel a potřebných parametrů letišť. Na tuto analýzu bude navazovat soubor východisek a vlastní strategie podpory konkurenceschopnosti letištní infrastruktury. Rozvojové plány budou souviset s rozvojem území a budou akceptovat analýzy vlivu na životní prostředí. S tím bude souviset i návrh zásad managementu přistávacích a vzletových trajektorií s ohledem na hlukové mapy. Konkurenceschopnost bude podpořena i nárůstem zaměstnanosti na prosperujících letištních provozech.
B) Vodní doprava
Projekt bude koordinován se strategickými dokumenty a rozvojovými plány krajů s vodními dopravními cestami. Podle zahraničních zkušeností bude analyzována dopravní infrastruktura ve vztahu konkurenceschopnosti vodní dopravy v kontextu udržitelné mobility. Budou posouzeny přínosy pro produkční funkci regionů a doporučeny priority pro splavnění jednotlivých úseků tak, aby byla výstavbou vodních děl zvýšena konkurenceschopnost země. Důležitou součástí projektu je koncept navazujících logistických systémů, podobně jako tomu je v Německu, Nizozemsku a dalších zemích s bohatou vodní vnitrozemskou dopravou, avšak v míře přiměřené našim parametrům vodních toků.
C) Veřejná doprava
Budou analyzovány a uplatněny nejlepší zkušenosti evropských států a měst. Rozvojové koncepty veřejné dopravy budou uvažovány v kontextu růstu poptávky po individuální dopravě a v kontextu nárůstu kongescí ve městech i na hlavních tazích sítě ČR. Budou doporučena opatření v oblasti dopravní telematiky (mýto, řízení dopravy v klidu atd.) Bude podpořen koncept zlepšení kvality prostředí ve stanicích i prostředcích veřejné dopravy.
- Světové ekonomické fórum používá pro mezinárodní srovnání v oblasti infrastruktury převážně tzv. “měkká data“, jimiž je dotazování reprezentativního vzorku podnikatelů.
- Park & Ride jsou parkoviště s napojením na veřejnou dopravu, která se obvykle nachází na předměstí metropolitních oblastí nebo na okraji velkých měst. Tato parkoviště umožňují dojíždějícím a dalším lidem, kteří chtějí cestovat do center, aby opustili svá vozidla na okraji měst a do centra cestovali prostředky veřejné dopravy.