Název projektu | Odměňování a vzdělávání zdravotníků | ||
Gestor | MZd | Spolugestor | Zřizovatelé ZZ |
Zahájení projektu | 2011 | Ukončení projektu | 2013 |
Obsah, charakteristika projektu
Zlepšení postavení zdravotnického personálu jak z hlediska vzdělávání, tak zejména v oblasti odměňování. Optimalizace dělby práce mezi jednotlivými skupinami zdravotníků tak, aby nedocházelo k neúčelnému plýtvání časem vysoce odborného personálu vinou špatně nastavených vyhlášek požadujících přítomnost lékaře i při úkonech, u kterých tato přítomnost není nutná.
Popis stávající situace, důvody řešení
V současné době je ohodnocení odborného personálu v nemocnicích pod obvyklou úrovní EU nejen v nominálních číslech, ale i jako poměr platu lékaře k průměrnému platu v dané zemi. Vzhledem k obecně se zvyšující mobilitě pracovní síly i zlepšujícímu se jazykovému vybavení mladší generace lze předpokládat, že tendence k odchodu do zahraničí v závislosti na rozdílnosti nabízených ekonomických podmínek v populaci českého zdravotnického personálu poroste. Pro zajištění odpovídající kvality péče je proto třeba nastavit podmínky v tomto segmentu trhu práce tak, aby výsledný stav negativně neovlivnil negativně kvalitu i kvantitu poskytované péče.
V oblasti vzdělávání je zejména třeba napravit některé mylné kroky z minulých dob a stabilizovat systém postgraduálního vzdělávání. Dále je nutné, vzhledem k trendům v medicíně i k demografickému vývoji v populaci zdravotnických pracovníků, zracionalizovat využití pracovních sil ve zdravotnictví.
Příklad ze zahraničí
Zaměstnaní specialisté (dle metodiky tedy zejména nemocniční lékaři) v ČR mají podle metodologie OECD v průměru plat 1,5 x GDP per capita, zatímco například v UK je toto číslo 3,3, v Itálii 2,8 a ve Finsku 2,6.
V oblasti vzdělávání je praxe mezinárodně velmi různorodá, avšak poslední dobou dochází k významnému přesunu pravomocí směrem k nelékařským pracovníkům.
Popis realizace projektu
V oblasti odměňování se ministerstvo zavázalo plnit memorandum podepsané ministrem zdravotnictví a zástupcem LOK. Pro roky 2011 a 2012 jsou tedy kroky vedoucí ke zvyšování mezd lékařů, ale i nelékařského odborného personálu, jasně vymezeny. Pro další roky bude zvyšování odvislé, v souladu memorandem, od zvyšování efektivity zdravotnického systému. Dá se tak očekávat pozitivní efekt z hlediska efektivity, neboť lékaři jako zájmová skupina budou přímo zainteresováni na jejím růstu.
V oblasti vzdělávání se bude jednat zejména o změnu souvisejících zákonných norem a to ve dvou fázích (malá a velká novela zákona 95/2004 Sb.). V rámci tzv. malé novely dojde k přenesení některých činností souvisejících se specializačním vzděláváním na fakulty. Změny nastanou v dotačním systému a zruší se tzv. stabilizační dohody, čímž dojde k určité liberalizaci trhu práce.
V rámci velké novely pak bude zjednodušen systém akreditací a budou zavedeny další kroky přispívající k liberalizaci pracovního trhu v této oblasti.
Výstupy projektu
Stabilizovaný pracovní trh ve zdravotnictví, fungující a motivující systém postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.
- Naopak, nastavením vyšších pravomocí nelékařům může dojít k úsporám v platové oblasti.