Název projektu | Spolupráce mezi podniky | ||
Gestor | MPO | Spolugestor | CzechInvest |
Zahájení projektu | 2011 | Ukončení projektu | 2020 |
Obsah, charakteristika projektu
Tento projekt je zaměřen na rozvoj takových forem spolupráce mezi firmami, které podporují realizaci jejich inovačních aktivit a rozvoj na inovacích založené konkurenční výhody. V důsledku realizace níže uvedených aktivit bude více využit potenciál vzájemné spolupráce firem pro inovace.
K dosažení tohoto cíle bude (na základě výsledků analýzy) podporován rozvoj a manažerské řízení klastrů a jiných kooperačních uskupení mezi podniky.
Popis stávající situace, důvody řešení
Nejúspěšnější inovace a nové růstové obory mají často interdisciplinární charakter. Výzkumy v oblasti tvorby inovací a zdrojů konkurenceschopnosti opakovaně dokládají, že rozvinuté sítě spolupráce firmám podstatně usnadňují rozvoj vlastních znalostí a schopností pro podnikání, a to nejen na rozhraních oborů, kde jsou trhy s nejvyšším růstovým potenciálem. Významná je přitom horizontální spolupráce (mezi firmami a institucemi podobného či doplňkového zaměření) i vertikální spolupráce (mezi firmami, jejichž produkty na sebe navazují v rámci hodnotového řetězce).
Význam vzájemné spolupráce firem pro inovace spočívá mj. v tom, že prostřednictvím sítě dodavatelsko-odběratelských vztahů se neustále šíří informace důležité pro strategické zaměření a řízení inovací ve firmách. V tomto ohledu je třeba zdůraznit zejména spolupráci mezi tzv. high-tech firmami (HT obory) na straně jedné a medium-tech a low-tech firmami (LMT obory) na straně druhé.
Pro růst ekonomiky a zaměstnanost jsou i v těch nejrozvinutějších ekonomikách zásadní inovace v medium-tech a low-tech oborech (podrobněji viz úvod kapitoly Inovace). Ty jsou přitom do značné míry založeny na využití produktů high-tech firem (oborů). LMT obory tak představují klíčového zákazníka pro produkci high-tech oborů. Schopnost využití produktů HT pro vlastní inovace však často záleží právě na vzájemné spolupráci. Vzhledem k významu poptávky i pro tzv. „science-driven“ inovace stimuluje taková spolupráce i inovace v high-tech firmách (oborech). Nepřímo tak spolupráce mezi firmami stimuluje i poptávku po spolupráci firem s akademickými institucemi.
Přes zásadní význam spolupráce pro inovační procesy a konkurenceschopnost firem není spolupráce mezi firmami dalšími institucemi dostatečně rozvinuta (index globální konkurenceschopnosti Světového ekonomického fóra GCI 11:03 Stav rozvoje klastrů – 41. místo, výrazné zaostání za rozvinutými ekonomikami).
V ČR bylo založeno mnoho klastrů a do jejich rozvoje bylo investováno nemálo veřejných prostředků. Některé klastry fungují dobře. Další se po fázi zorientování začínají rozvíjet. Nemalý počet podpořených klastrových iniciativ nevedl k očekávanému efektu. Tyto případy jsou nutnou „daní“ za rozvoj nových aktivit v prostředí, které rozvoji multilaterální spolupráce příliš nepřeje (viz níže). Pro další aktivity v této oblasti je velmi žádoucí kvalitní zmapování výsledků a dopadů dosavadních nástrojů podpory rozvoje spolupráce. Na potřebu promyšlené podpory v této oblasti ukazují nové zdola (přirozeně) vznikající klastrové iniciativy, které naráží na potřebu koordinace. Efektivní koordinaci mnohdy brání to, že se jedná o MSP (často i řada zcela nových firem), pro které je náročné sehnat a zaplatit špičkové manažery pro řízení a iniciaci nových kooperačních aktivit.
Spolupráce mezi firmami se však zdaleka netýká jen klastrů. Intenzivnější spolupráci brání celkové prostředí, v němž důvěra a vymahatelnost práva nejsou na nejlepší úrovni. Zároveň v tomto prostředí firmy hledají vhodné partnery pro spolupráci v nejrůznějších oblastech a toto prostředí jim zvyšuje náklady na identifikaci vhodných partnerů a rozvoj přínosné spolupráce. V tomto ohledu ani podpůrné instituce jako VTP či P-inkubátory ve většině případů k rozvoji vzájemné spolupráce firem příliš nepřispívají.
Příklad ze zahraničí
V zemích s rozvinutou tržní ekonomikou je mnoho úspěšných klastrů. Jelikož každý klastr je z hlediska podmínek a motivace vzniku (a tím realizovaných aktivit) v zásadě unikát, není účelné zde jmenovat konkrétní klastry. To samé platí o centrech kompetence a VTP.
Máme za to, že inspirovat se v zahraničí má v případě nástrojů této projektové karty smysl až na úrovni jednotlivých klastrů, kompetenčních center, VTP ad. Obecné doporučení vhodných příkladů však často vede k přebírání řešení bez ohledu na vlastní specifické podmínky.
Popis cíle | Měřítko | Hodnota |
---|---|---|
Empirická analýza fungování existujících klastrů a dalších forem spolupráce mezi podniky | analýza | Existence a kvalita analýzy |
Popis realizace projektu
Klastry a jiné platformy spolupráce
1. Provedení důkladné empirické analýzy současného fungování existujících klastrů a dalších forem spolupráce mezi podniky
Cílem této analýzy by měly být:
- Identifikace „životaschopných“ klastrů a jiných platforem spolupráce – tzn. schopných poskytovat služby generující vlastní příjmy, byť to neznamená, že by musely být hlavním zdrojem financování, aby byl klastr či jiná platforma spolupráce považován za životaschopný a pro členy přínosný. Důležitá je kombinace schopnosti zvyšovat vlastní příjmy v poměru k veřejnému financování a růst počtu členů (vč. VaV institucí a zahraničních členů).
- Identifikace a poznání služeb/aktivit klastrů a jiných platforem spolupráce, které dle firem vedou ke skutečným přínosům.
- Vyhodnocení manažerského řízení a kvality lidských zdrojů jako zdrojů životaschopnosti klastrů a jiných platforem spolupráce.
- Vyhodnocení dosavadních nástrojů podpory spolupráce jak z hlediska výsledků a dopadů, tak z hlediska slabých míst podmínek implementace
2. Při případném poskytování podpor je třeba zvážit výsledky empirické analýzy současného fungování existujících klastrů a dalších forem spolupráce mezi podniky a podporovat jen takové činnosti, které napravují možná tržní selhání. Zejména je třeba zohlednit životaschopnost klastrů posuzovanou dle jejich finanční soběstačnosti.
Výstupy projektu
- Kvalitní evaluační analýza dosavadní politiky a nástrojů v oblasti podpory klastrů a jiných forem spolupráce