Hlavní informace

Zde se dozvíte, jaké předpisy v České republice upravují vedení účetních záznamů, jaké účetnictví můžete vést a jaké účetní výkazy musíte přikládat k daňovému přiznání.

V České republice musíte jako právnická osoba vést účetnictví, pokud máte sídlo na území České republiky nebo jste zahraniční právnická osoba, která na území České republiky podniká nebo provozuje jinou činnost podle zvláštních právních předpisů.

Účetní předpisy pro vedení účetních záznamů

Pravidla pro vedení účetních záznamů upravují účetní předpisy. Základním účetním předpisem je zákon o účetnictví, který doplňují účetní vyhlášky a účetní standardy.

Účetní vyhlášky poskytují podrobnější informace o rozsahu vedení účetnictví či o způsobu sestavování účetní závěrky. Většina právnických osob se při vedení účetnictví řídí vyhláškou pro podnikatele. Další vyhlášky jsou určeny speciálně například pro neziskové organizace, organizace veřejného sektoru, zdravotní pojišťovny, banky a jiné finanční instituce či pro pojišťovny.

 Účetní standardy stanovují účetní metody a konkrétní postupy pro účtování a sestavování účetní závěrky.

Druhy účetnictví

Účetnictví můžete vést jako „podvojné“ nebo „jednoduché“. Většina právnických osob účtuje v podvojném účetnictví, kde vede záznamy o stavu a pohybu majetku a jiných aktiv, závazků včetně dluhů a jiných pasiv, dále o nákladech a výnosech a o výsledku hospodaření.

Některé neziskové organizace mohou vést jednoduché účetnictví. V jednoduchém účetnictví se zaznamenávají pouze příjmy, výdaje a údaje o majetku a závazcích.

Obchodní společnosti, které jsou emitenty investičních cenných papírů přijatých k obchodování na evropském regulovaném trhu, účtují a sestavují účetní závěrku podle mezinárodních účetních standardů (IFRS).

Účtování jako základ pro zjištění základu daně z příjmů

Správné vedení účetnictví je pro vás důležité, protože při zjišťování základu daně z příjmů budete vycházet z účetního výsledku hospodaření bez vlivu Mezinárodních účetních standardů, kterým je rozdíl mezi výnosy a náklady. Pokud budete jako právnická osoba účtovat v jednoduchém účetnictví, bude pro vás základem daně z příjmů rozdíl mezi příjmy a výdaji. Při sestavování daňového přiznání pak budete výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji dále upravovat.

Účetní výkazy jako povinná příloha daňového přiznání

Pokud vedete podvojné účetnictví, musíte k vašemu daňovému přiznání přiložit účetní závěrku, kterou tvoří vždy Rozvaha, Výkaz zisku a ztráty a Příloha. V případě, že vedete jednoduché účetnictví, přiložíte přehled o příjmech a výdajích a o majetku a závazcích.

Pokud dle zákona o účetnictví účtujete a sestavujete účetní závěrku podle mezinárodních účetních standardů, musíte k vašemu daňovému přiznání tuto účetní závěrku přiložit. Dále musíte uvést na zvláštní příloze specifikaci a kvalifikaci vlivů, z nichž vyplývá rozdíl mezi výsledkem hospodaření zjištěným podle Mezinárodních účetních standardů a výsledkem hospodaření zjištěným podle českých účetních vyhlášek. Namísto této zvláštní přílohy můžete předložit Výkaz zisku a ztráty a Rozvahu sestavené podle českých účetních vyhlášek.

číst dále

Doplňující informace

Odkazy na právní akty

zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví

zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

 

Orgán veřejné moci zodpovědný za informaci

Ministerstvo financí
Letenská 525/15
Malá Strana
11800 Praha 1
Datová schránka: xzeaauv
E-mail: podatelna@mfcr.cz
Web: www.mfcr.cz

Poslední kontrola k 30.08.2024

Zpětná vazba Nahlásit problém Asistenční služba

Doporučujeme