Bahamy

MZV: Souhrnná teritoriální informace

Bahamské společenství je ostrovní stát ležící jihovýchodně od Floridy a severovýchodně od Kuby. Bahamy jsou parlamentní konstituční monarchií s králem Karlem III. jako hlavou státu zastoupeným místně generálním guvernérem. Bahamy jsou stabilní silnou ekonomikou, závislou na cestovním ruchu a na poskytování finančních služeb. Cestovní ruch představuje přibližně 70 % HDP, směřuje do něj nejvíce zahraničních investic a zajišťuje práci více než polovině výdělečně činného obyvatelstva. Finanční služby jsou druhým nejdůležitějším sektorem bahamské ekonomiky a tvoří přibližně 15 % HDP. Průmyslová výroba a zemědělství dohromady přispívají ke tvorbě HDP méně než 7 % navzdory vládním pobídkám zaměřeným na tato odvětví. Vláda se snaží diverzifikovat hospodářství take investicemi do sektoru technologií, rybolovu, těžebního průmyslu a obnovitelných zdrojů energie. Bahamy jsou jedinou zemí na západní polokouli, která není členem Světové obchodní organizace. Koronavirová pandemie přispěla k propadu HDP v r. 2020 o 19,5 %., v r. 2021 došlo k postupnému růstu o 5 %. V roce 2022 vzrostl HDP o 6 % a v roce 2023 o 4,3 %.

Tato Souhrnná teritoriální informace je zpracovávána pro zemi, která je tzv. přiakreditovaná. Informace je poskytovaná v základním rozsahu.

Základní údaje
Hlavní město Nassau
Počet obyvatel 409 984
Jazyk angličtina
Náboženství protestanti (69,9 %), římští katolíci (12 %), ostatní křesťanské církve (13 %), další (5,1 %)
Státní zřízení parlamentní konstituční monarchie
Hlava státu Britský král Karel III. zastoupený guvernérkou Cynthia A. Pratt
Hlava vlády Philip Edward Davis
Název měny Bahamský dolar (BSD)
Cestování
Časový posun -6 hodin
Kontakty ZÚ
Velvyslanec Mgr. Petr Kaván
Ekonomický úsek Mgr. Jana Šulcová, M.A.
Konzulární úsek Mgr. Eliška Kubánková
CzechTrade ne
Czechinvest ne
Ekonomika 2023
Nominální HDP (mld. USD) 13,29
Hospodářský růst (%) 4,3
Inflace (%) 3,2
Nezaměstnanost (%) N/A

Souhrnná teritoriální informace (STI) Bahamy (271.99 KB)



1. Základní informace o teritoriu

Podkapitoly:

1.1. Systém vládnutí a politické tendence v zemi

Oficiální název státu: Bahamské společenství (The Commonwealth of The Bahamas)

Hlava státu: Britský král Karel III. Ústava Baham je založena na Westminsterském modelu.

V čele země stojí britský král Karel III., který je zastupován generálním guvernérem, který jmenuje předsedu vlády z vítězné strany vzešlé z voleb a jedná na základě doporučení vlády. Generální guvernérkou je od 1. září 2023 Cynthia A. Pratt. Generální guvernér je jmenovaný panovníkem na návrh předsedy vlády. Předsedou vlády je Philip Edward Davis, který je zároveň ministrem financí.

Moc se dělí na výkonnou, zákonodárnou a soudní. Výkonnou moc zajišťuje vláda, která je složená z minimálně 9 ministrů. Dvoukomorový parlament tvořený senátem (16 senátorů) a sněmovnou (39 poslanců) zajišťuje zákonodárnou moc. Soudní moc vykonává Nejvyšší soud, který se skládá z hlavního soudce a maximálně 11 dalších soudců.

Země vykazuje politickou stabilitu. Poslední parlamentní volby proběhly 16. září 2021 a Progresivní liberální strana (PLP) v předčasných volbách porazila vládnoucí Svobodné národní hnutí (FNM) a získala 32 z 39 křesel ve sněmovně. Svobodné národní hnutí (FNM) obsadilo zbývající místa. Příští všeobecné volby by se měly konat v r. 2026.

Složení vlády:

Předseda vlády a ministr financí: Philip Edward Davis

Místopředseda vlády a ministr cestovního ruchu, investic a letectví: Isaac Chester Cooper

Ministr zahraničních věcí: Frederick Audley Mitchell

Ministr sociálních služeb a komunikace: Obediah Hercules Wilchcombe

Ministr národní bezpečnosti: Wayne R. Munroe

Ministr životního prostředí a přírodních zdrojů: Vaughn Peterson Miller

Ministr dopravy a energetiky: Jobeth Lillian Coleby-Davis

Ministr pro ekonomické záležitosti: Michael Brian Halkitis

Ministr mládeže, sportu a kultury: Mario Keith Bowleg

Ministryně školství a technické a odborné přípravy: Glenys Margaret Hanna-Martin

Ministr veřejných prací: Clay Glennford Sweeting

Ministr zdravotnictví a lázní: Michael Ronald Darville

Ministr imigrace a národního pojištění: Alfred Michael Sears

Ministr pro bydlení a obnovu měst: Keith Ricardo Bell

Ministryně pro Grand Bahama: Ginger Maria Moxey

Ministryně práce a veřejné služby: Pia Takita Glover-Rolle

Ministr zemědělství a mořských zdrojů: Jomo Chaka Campbell

Státní tajemník v úřadu předsedy vlády: Myles Kentworth LaRoda

Státní tajemník pro životní prostředí: Zane Enrico Lightbourne

Státní tajemník pro letectví: Basil Walton McIntosh

Státní tajemnice pro bydlení a obnovu měst: Lisa Tammy Rahming

Generální prokurátor a ministr právních záležitostí: Leo Pinder

1.2. Zahraniční politika země

Bahamská vláda udržuje úzké politické, ekonomické a kulturní vztahy se Spojenými státy americkými, které jsou hlavním obchodním partnerem Baham (85% importu pochází z USA) a spolupracovníkem v boji proti nelegálnímu obchodování (drogy, zbraně, imigrace). Bahamy mají historické vazby s Velkou Británií. Čína se také silně etablovala jako klíčový partner Baham a stala se významným investorem, zejména v odvětví cestovního ruchu a infrastruktury. Bilaterální vztahy s Haiti jsou negativně poznamenány nelegální imigrací.

Bahamy otevřely v listopadu 2019 zastupitelský úřad v Bruselu, což značně usnadnilo přímou komunikaci s EU. Státní příslušníci Baham byli osvobozeni od května 2009 od povinnosti žádat o schengenská víza.

Bahamy jsou členem OSN. Pro Bahamy má také zásadní význam regionální integrace, hlavní regionální platformou je Karibské společenství (CARICOM) a Organizace amerických států (OAS). Od roku 1983 jsou také součástí Hnutí nezúčastněných.

1.3. Obyvatelstvo

Bahamy mají dle údajů Světové banky z r. 2023 celkem 409 984 obyvatel s průměrným ročním přírůstkem 0,5 %.

Národnostní složení: černoši (90,6 %), běloši (4,7 %), míšenci (2,1 %), ostatní (2,6 %).

Náboženské složení: protestanti 69,9 %, římští katolíci 12 %, ostatní křesťanské církve 13 %, ostatní 5,1 %.

Většina obyvatel žije v městských oblastech, dvě třetiny žijí na ostrově New Providence, kde se nachází hlavní město Nassau. Míra urbanizace dosahuje 83,6 %.

2. Ekonomika

Podkapitoly:

2.1. Základní údaje

Bahamy jsou jedinou zemí na západní polokouli, která není členem Světové obchodní organizace, nýbrž pouhým pozorovatelem. HDP Baham v předpandemických letech mírně rostlo, avšak koronavirová pandemie přispěla k propadu HDP v r. 2020 o 19,5 %. Ekonomiku se podařilo oživit v roce 2021, kdy došlo k znovuobnovení turismu. Bahamy se snaží o oslovení investorů právě do oblasti turismu, která je pro jejich ekonomiku klíčová. V r. 2022 Bahamy zaznamenaly růst HDP o 6 % a v roce 2023 se růst mírně zpomalil, ekonomika vzrostla o 4,3 %. V roce 2024 Světová banka očekává růst bahamského HDP o 2 %. V roce 2023 inflace zpomalila na 3,2 % z 5,6 % v roce 2022.

Bahamy importují více zboží, než exportují. Saldo obchodní balance je tedy dlouhodobě negativní. Hospodářství Baham je závislé na turismu a poskytování finančních služeb. Cestovní ruch představuje přibližně 70 % HDP a zajišťuje práci více než polovině výdělečně činného obyvatelstva. Finanční služby jsou druhým nejdůležitějším sektorem bahamské ekonomiky a tvoří přibližně 15 % HDP. Země je sídlem řady bank a peněžních ústavů, které využívají zdejšího výhodného daňového systému. Průmyslová výroba a zemědělství dohromady přispívají ke tvorbě HDP méně než 7 % navzdory vládním pobídkám zaměřeným na tato odvětví. Bahamy mají velké obchodní loďstvo. V zemi se těží sůl a dřevo. Jsou zde také rafinérie ropy. Významné je pěstování cukrové třtiny a ovoce, jako jsou ananasy a banány.

Ukazatel 20212022202320242025
Růst HDP (%) 1764,323
HDP/obyv. (USD/PPP) 1855022590248502630027360
Inflace (%) 2,95,63,22,72
Nezaměstnanost (%) N/AN/AN/AN/AN/A
Export zboží (mld. USD) N/AN/AN/AN/AN/A
Import zboží (mld. USD) N/AN/AN/AN/AN/A
Saldo obchodní bilance (mld. USD) -2,626-2,91-3,138-3,59-4,11
Průmyslová produkce (% změna) N/AN/AN/AN/AN/A
Populace (mil.) 0,410,410,410,420,42
Konkurenceschopnost N/AN/AN/AN/AN/A
Exportní riziko OECD 4/74/74/74/7N/A

Zdroj: EIU, OECD, IMD

2.2. Veřejné finance a státní rozpočet

Vláda vedená premiérem Davisem se aktivně snaží řešit fiskální nerovnováhu a vysoký veřejný dluh, který v roce 2023 dosáhl 83,8 % HDP (11,4 mld. USD). V poměru vůči HDP se jedná se o zlepšení oproti roku 2021, kdy veřejný dluh dosáhl 100,4 % HDP.

Dne 12. ledna 2024 bahamská vláda oznámila, že si vzala půjčku ve výši 500 milionů USD od banky Santander, s politickou zárukou Meziamerické rozvojové banky.

Aby byla zajištěna dlouhodobá fiskální udržitelnost, je nezbytné zajistit soběstačnost státních podniků a provést veřejnou reformu důchodového systému. Vláda neplánuje privatizaci nebo zrušení státních podniků, ale usiluje o jejich partnerství se soukromým sektorem a zvýšení jejich efektivity a ziskovosti. Vláda vytvořila výbor pro řízení dluhu, připravuje strategii pro zřízení nových dluhových nástrojů, zřídila skupinu pro zvýšení příjmů a snaží se zejména motivovat soukromý sektor k hospodářskému růstu.

Významným krokem k fiskální odpovědnosti má být navrhované zavedení nové daně pro nadnárodní podniky působící na Bahamách, které mají roční obrat vyšší než 750 milionů EUR. Hrozbu pro fiskální udržitelnost představují přírodní katastrofy, především hurikány, které za posledních deset let způsobily škody ve výši několika miliard USD.

Veřejné finance 2023
Saldo státního rozpočtu (% HDP) -2,1
Veřejný dluh (% HDP) 83,8
Bilance běžného účtu (mld. USD) -1,247
Daně 2024
PO
FO
DPH 10 %

2.3. Bankovní systém

Centrální banka Baham byla založená v r. 1974 a představuje řídící bankovní instituci v zemi. Hlavní město Nassau se řadí mezi 10 nejvýznamnějších celosvětových offshore destinací a je nejdůležitější na západní polokouli. Většina bank se zaměřuje na privátní bankovnictví. Předpokladem pro rozvoj tohoto sektoru je existující politická stabilita a absence daní. Offshore banking je vedle turistiky druhým největším zdrojem přílivu finančních prostředků na Bahamy.

Na Bahamách působí přes 250 institucí s bankovními licencemi. Jejich působení upravuje “The Banks and Trust Companies Regulation Act”. Bahamský onshorový finanční systém je stabilní bez zřetelných hrozeb v dohledné budoucnosti, je dobře kapitalizovaný, likvidní a ziskový. Offshorový finanční sektor je mimořádně veliký, 75x přesahující bahamský HDP. Ve většině případů offshorových transakcí se jedná o zprostředkování operace mezi zahraničními subjekty.

Mezi bankoví instituce na Bahamách se řadí např. Barclays Bank, Royal Bank of Canada, Bank of The Bahamas, Citibank, Commonwealth Bank, Fidelity Bank, Finance Corp of Bahamas, First Caribbean Intl Bank, Scotiabank, Ansbacher, Bank of Nova Scotia Trust Co, Bank of the Bahamas Trust, Butterfield Bank, CIBC Trust, Cititrust, Fidelity Merchant Bank, Latin American Investment Bank Bahamas, Pictet Overseas Trust Corp, Royal Bank of Canada, SG Hambros Bank, UBS Trustees, atd.

2.4. Daňový systém

Bahamy patří mezi daňové ráje a pro evropské společnosti i jednotlivce existuje mnoho příležitostí tohoto druhu v mezích daných zákony země původu. Bahamy nemají daň z příjmu, korporativní daň, daň z kapitálových zisků nebo daň pro bohaté podnikatele. S platností od 1. 1. 2015 byla do bahamské ekonomiky zavedena DPH ve výši 7,5 %, která byla od r. 2018 zvýšena na 12 % a v r. 2022 snížena na 10 %.  

Mezi nejdůležitější investiční nástroje patří offshore holdingy, které slouží k daňovým i nedaňovým účelům. Nejčastější je ochrana zisku před zdaněním. Holding se sídlem na Bahamách sice nemůže získávat výhody z dohod zamezujících dvojímu zdanění, neboť Bahamy nejsou signatářem žádné takové dohody, nicméně centralizace akciových podílů přináší administrativní zjednodušení a potenciální úspory. Na druhou stranu je potřeba brát v úvahu legislativu platící v rámci EU zamezující zneužívání těchto daňových rájů.

3. Obchod a investice

Podkapitoly:

3.1. Obchodní vztahy

Obchodní vztahy s ČR

Vzájemný obchod Baham s ČR je minimální. Na Bahamy se z ČR vyváží zejména stavební stroje, kovové výrobky, dětské hračky, svítidla. Z Baham se do ČR dováží zejména alkoholické nápoje, obuv a oděvy, díly do autoprůmyslu.


20192020202120222023
Import z ČR (mld. CZK) 0,010,010,010,020,01
Export do ČR (mld. CZK) 0,000,000,000,010,00
Saldo s ČR (mld. CZK) 0,00-0,01-0,01-0,01-0,01

Zdroj: ČSÚ

TOP 5 položek importu z ČR

SITC 3Název zbožíHodnota (mil. CZK)Podíl z celku (%)
894Kočárky dětské, hračky, hry a potřeby sportovní4,0934,08
635Výrobky ze dřeva j. n. (obaly, okna, dveře, nádobí ap.)3,9432,83
821Nábytek a díly, žíněnky, matrace aj. nábytek čalouněný1,018,42
248Dřevo jednoduše opracované, pražce železniční0,897,42
598Výrobky chemické různé j. n.0,867,17

Zdroj: ČSÚ

TOP 5 položek exportu do ČR

SITC 3Název zbožíHodnota (mil. CZK)Podíl z celku (%)
112Nápoje alkoholické3,677,33
845Součásti oděvní z materiálu textilního i pletené ap.0,300,60
842Oděvy a prádlo dámské, dívčí (ne pletené, háčkované)0,190,37
782Vozidla motorová k dopravě zboží a pro účely speciální0,060,12
291Suroviny živočišného původu j. n. (kosti, vlasy ap.)0,060,12

Zdroj: ČSÚ

Obchodní vztahy s EU

EU je pro Bahamy po USA druhým největším obchodním partnerem. V r. 2008 Bahamy podepsaly Dohodu o ekonomickém partnerství s EU (EPA), která mj. zakládá právní režim Dohody o volném obchodu mezi EU a 15 zeměmi Karibiku. Na základě této dohody jsou vývozy do EU většinou bezcelní. 

V r. 2023 došlo k propadu importu z EU na Bahamy o 156 mil. EUR. Importu se stále nepodařilo dosáhnout hodnot před pandemií. Export z Baham do EU již druhým rokem zasebou výrazně vzrostl a dosáhl hodnoty 240 mil. EUR. Nejvýraznější položkou dovozu do EU jsou strojírenská a dopravní zařízení, tj. reexport z USA a jiných zemí, na Bahamy se naopak vyváží produkce chemického průmyslu a zemědělské výrobky.


20192020202120222023
Import z EU (mil. EUR) 786,29481,47526,89651,86486,41
Export do EU (mil. EUR) 524,13266,72178,85168,11240,06
Saldo s EU (mil. EUR) -262,16-214,76-348,05-483,75-246,36

Zdroj: Evropská komise

Obchodní vztahy se zeměmi mimo EU

Data nejsou k dispozici.


20192020202120222023
Import ze zemí mimo EU (mil. EUR) N/AN/AN/AN/AN/A
Export do zemí mimo EU (mil. EUR) -524,13-266,72N/AN/AN/A
Saldo se zeměmi mimo EU (mil. EUR) N/AN/AN/AN/AN/A

Zdroj: EIU, Eurostat

3.2. Přímé zahraniční investice

Bahamy mají stabilní a atraktivní investiční klima. Země je nakloněná přímým zahraničním investicím. Podle dat UNCTAD v r. 2023 dosáhly přímé zahraniční investice 1,255 miliard USD, což je nejvyšší úroveň od roku 2017.

Mezi nejperspektivnější oblasti se řadí investice do infrastruktury, hotelnictví a turismu. V rámci investičních pobídek jsou hoteloví developeři osvobozeni od cel na stavební materiál, vybavení a další dodávky, stejně tak od obchodních licencí a daní z nemovitosti na dobu 20 let. Stejně tak je možné na základě předložení a schválení developerského projektu zakoupit jeden ze stovek ostrovů Bahamského souostroví. Podle dostupných informací se jedná o investice od 3-4 mil. USD s návratností v některých případech až 100 % do jednoho roku. Při investicích tohoto typu je nicméně nutné brát v úvahu klimatické změny a možné ztráty z důvodu zvýšení mořské hladiny. V některých sektorech může být pro investory problém nedostatek pracovních sil, obtíže s připojením k internetu na menších ostrovech, vysoké náklady na pracovní sílu a energie. Mezi další oblasti možného zájmu pro investory patří budování domů a kondominií, přístavy a opravy lodí, hi-tec služby, digitální technologie, zpracovatelský průmysl pro export, zpracování potravin či farmaceutický průmysl. Stejně tak se jako perspektivní do budoucna jeví oblast produkce obnovitelné energie. V zemi platí minimální limit pro zahraniční kapitálové investice ve výši 500 000 USD.

Zahraniční investice do patnácti odvětví ekonomiky vyžadují předchozí souhlas Národní ekonomické rady Baham. Mezi tato odvětví patří komerční rybolov, veřejná doprava, reklama, maloobchodní činnost, bezpečnostní služby, realitní kanceláře a další.

3.3. FTA a smlouvy

Smlouvy s EU

Dohoda o obchodním a rozvojovém partnerství (EPA) mezi CARIFORUM – EU, která byla podepsaná v r. 2008 a má za cíl přispět k hlubší integraci regionu. V únoru 2024 EU odstranila Bahamy ze seznamu nespolupracujících jurisdikcí pro daňové účely.

Smlouvy s ČR

Dodatková úmluva o civilním řízení soudním mezi Republikou československou a Spojeným královstvím Velké Británie a Severního Irska z r. 1935; Smlouva mezi Republikou československou a Spojeným královstvím Velké Britanie a Irska o vzájemném vydávání zločinců změněná Protokolem podepsaným v Londýně dne 4. června 1926; Smlouva mezi Republikou československou a Spojeným královstvím Velké Britanie a Irska o právní pomoci ve věcech občanských z r. 1924. Dne 6. března 2014 byla na Ministerstvu zahraničních věcí a imigrace Bahamského společenství v Nassau uzavřena Dohoda mezi Českou republikou a Bahamským společenstvím o výměně informací v daňových záležitostech. Dohoda vešla v platnost 2. 4. 2015.

3.4. Rozvojová spolupráce

Bahamy nejsou prioritní zemí rozvojové spolupráce ČR.

3.5. Perspektivní obory (MOP)

MOP není pro tuto zemi zpracovávána.

4. Kultura obchodního jednání

Podkapitoly:

4.1. Úvod

Bahamská obchodní kultura je silně ovlivněna USA a Velkou Británií, takže setkání budou odrážet kombinaci těchto kultur. Bahamy jsou známé tím, že jejich obyvatelé jsou přátelští, vstřícní a neformální. Zachovávají si smysl pro slušnost a jsou velmi zdvořilí. Jsou pohostinní a rádi poznávají nové lidi. Sdílení jídla je nejběžnějším způsobem budování vztahu.

4.2. Oslovení

Obchodní partneři jsou oslovováni nejčastěji akademickým titulem a příjmením. Oslovení jménem není časté, vyžaduje již pokročilý vzájemný vztah.

4.3. Obchodní schůzka

Od obchodního partnera se očekává dochvilnost a formální oblečení. Příliš neformální oblečení může být nesprávně vykládáno jako nedostatek respektu vůči obchodnímu partnerovi. Doporučuje se přinést partnerovi malou pozornost. Podání ruky by mělo být pevné a v průběhu jednání by měl být udržován oční kontakt. Vizitky se vyměňují bez formálního rituálu. S vizitkami je třeba zacházet s respektem. Když obdržíte vizitku, vložte ji do pouzdra na vizitku. Způsob, jakým zacházíte s vizitkami, je považován za známku toho, jak zacházíte se vztahem. Psaní na něčí vizitku před nimi je považováno za neslušné.

4.4. Komunikace

Angličtina je úředním jazykem a je na Bahamách hojně používána. Mluvená angličtina je známá jako bahamská angličtina, což je produkt britské angličtiny spojený s bohatými jazykovými vlivy pocházejícími z afrických jazyků. Kreolština se používá mezi haitskými přistěhovalci. Občané Baham jsou úspěšnými komunikátory, jsou také velmi zdatní v úpravě svého jazyka tak, aby vyzníval přátelsky. Humor je běžnou součástí jejich komunikačního stylu.

4.5. Doporučení

Agenda jednání slouží pouze jako vodítko a nemusí být bahamským partnerem vždy dodržována. Vzhledem k tomu, že osobní vztahy jsou vysoce ceněny, doporučuje se během schůzky navázat rozhovor i o nepodnikatelských tématech.

4.6. Státní svátky

Nový rok

Good Friday (Velký pátek), Easter (Velikonoce), White Monday (7 týdnů po velikonocích)

Labour Day (první pátek v červnu)

Independence Day – 10. července 

Den nezávislosti (1973) Emancipation Day (první pondělí v srpnu)

Discovery Day – 12. října

Vánoce – 25. a 26. prosince

Svátky, které připadnou na sobotu či neděli, se obvykle nahrazují v pátek či pondělí.

5. Základní podmínky pro uplatnění českého zboží na trhu

Podkapitoly:

5.1. Vstup na trh

Předpisy upravující založení společnosti jsou The Companies Act z r. 1992, The Business Licence Act, The Banks and Trust Companies Regulation Act, The Insurance Act a The International Business Companies Act (viz. http://laws.bahamas.gov.bs/cms/).

Žádost o licenci k podnikání na Bahamách je třeba podat v Nassau v oddělení Ministerstva financí Business Licence/Valuation Unit (Frederick House, Frederick Street, Nassau, New Providence, Tel. 1 (242) 322-5200/2, 1(242) 325-2233, 1 (242) 325-1171, businesslicenceinquiries@bahamas.gov.bs).

Další informace lze zjistit prostřednictvím Bahamské obchodní komory (https://www.thebahamaschamber.com/)

5.2. Formy a podmínky působení na trhu

Pro založení společnosti je třeba předložení záznamu o společnosti Všeobecnému rejstříku. Tento záznam je třeba nechat podepsat minimálně dvěma osobami a jedním svědkem. Svědek musí podepsat a vykonat místopřísežné prohlášení v tomto směru. Smluvní strana, která není residentem Bahamského společenství či jeho zástupce, musí získat povolení od devizové kontroly. Takové povolení není obtížné získat. S vyplněním záznamu o společnosti je třeba zaplatit poplatek 300 USD. Tento zápis stanoví jméno společnosti a autorizovaný objem kapitálu. Pro zahraniční společnosti platí rovněž The Companies Act a musí rovněž Všeobecnému rejstříku předložit doklady o založení společnosti s ověřenými razítky. Nejčastější formou registrace pro daňové účely je nicméně mezinárodní obchodní společnost (IBC), což upravuje The International Business Companies Act. IBC je možno registrovat do 24 hodin, v urgentních případech proces trvá pouhých 20 minut, elektronický způsob registrace byl zaveden v únoru 2003. Není nutný minimální kapitál. Na Bahamách je v současné době registrováno na 155 tisíc IBC. Poplatek u IBC činí 330 USD při základním jmění do 50 tisíc USD a 1 000 USD nad tuto částku.

5.3. Marketing a komunikace

Formy a rozsah propagace, marketingu a reklamy na Bahamách jsou limitovány malou rozlohou, geografickou roztříštěností a přítomností ekonomických subjektů především z USA, které již tradičně trh marketingově zpracovávají a mají vytvořenou nejkvalitnější informační databázi. Trh nemá žádná specifika, uzance a požadavky na propagační akce. Marketingová politika není příliš odlišná od běžné praxe v okolních zemích Karibiku.

5.4. Problematika ochrany duševního vlastnictví

Ve WTO jsou Bahamy zatím pouze pozorovatelem.

5.5. Trh veřejných zakázek

V březnu 2023 Bahamy spustily internetovou platformu pro centrální zadávání veřejných zakázek. Platforma je dostupná na adrese https://bahamas.bonfirehub.com. Více informací o trhu veřejných zakázek je na webu https://mofvendors.gov.bs. Zadávání veřejných zakázek je upraveno zákonem Public Procurement Act z Roku 2022.

5.6. Platební podmínky, platební morálka a řešení obchodních sporů

Trh je politicky stabilní, neexistují signály o případných změnách stávajícího politického systému v zemi a politickoekonomických změnách, které by mohly postihnout subjekty zahraničního obchodu. Platební morálka místních partnerů je díky dlouholetému a tradičnímu působení partnerů z USA, jakožto největších investorů v zemi, obecně hodnocena jako dobrá. Mezinárodní ratingové agentury hodnotí trh jako spolehlivý a solidní s dobrou platební morálkou. Doporučuje se využívání služeb bankovních ústavů a renomovaných auditorských společností k získávání důvěryhodných a kvalitních informací o partnerovi. Je třeba dbát na řádné komerční zajištění dodávek z ČR, zejména u nových klientů a prekontraktuální výběr nejvhodnějších a bonitních partnerů. Rizika trhu jsou na běžné komerční úrovni a při řádném zajištění návratnosti pohledávek nehrozí větší nebezpečí finanční ztráty nebo nedobytnosti pohledávky. Pro řešení obchodních sporů vyplývajících z dodavatelsko-odběratelských vztahů je nutno využívat služeb místních advokátních kanceláří, které jsou však obecně drahé. Doporučuje se řešit hrozící soudní spory smírčím řízením a vyhnout se arbitrážím.

5.7. Víza, poplatky, specifické podmínky cestování do teritoria

Dne 28. 5. 2009 byla v Bruselu podepsána dohoda mezi Evropským společenstvím a Bahamským společenstvím o zrušení vízové povinnosti. Touto dohodou byl zaveden režim bezvízového styku pro občany Evropské unie a občany Baham, kteří mohou pobývat na území druhé smluvní strany po dobu až tří měsíců během šestiměsíčního období. Čeští turisté tedy mohou v souladu s podmínkami této dohody cestovat na Bahamy bez víza. Dohoda se nevztahuje na osoby cestující za účelem výkonu výdělečné činnosti.  

Pro zodpovězení dotazů týkajících se aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území Baham jsou příslušné bahamské orgány. Pro Českou republiku je to Vysoká komise Bahamského společenství v Londýně: High Commission of the Commonwealth of The Bahamas Tel.: +44 (0)20 7408 4488 E-mail: information@bahamashclondon.net  

Na Bahamách nepůsobí honorární konzul zastupující ČR.  

Bahamy jsou považovány za relativně bezpečnou zemi se standardní úrovní běžné kriminality.

5.8. Zaměstnávání občanů z ČR

Investor chystající se podnikat na Bahamách musí Bahamskému investičnímu úřadu (The Bahamas Investment Authority) předložit návrh, který zahrnuje chystaný počet přijetí bahamských i nebahamských zaměstnanců. Nebahamští zaměstnanci potřebují pro zaměstnání na Bahamách pracovní povolení. Podnikatelé si mohou snížit procento z poplatků z obchodní licence za každého bahamského zaměstnance přijatého na HPP během daného roku, a to až do počtu 10 zaměstnanců. Snížení se liší od 3 % za zaměstnance po 5 %, v závislosti na velikosti a ziskovosti daného podnikání. Pracovní povolení se udělují nebahamským státním občanům rychle za předpokladu, že toto místo nemůže být obsazeno občanem Baham. Poplatky za pracovní povolení se liší od 250 USD za pracovníka v zemědělství po 7 500 USD za pozici ve vyšším managementu. Na Bahamách neexistuje legislativa upravující minimálním mzdu. Podmínky zaměstnávání upravuje Fair Labour Standards Act.

5.9. Veletrhy a akce

V zemi se pravidelné akce nepořádají.

6. Kontakty

Podkapitoly:

6.1. Kontakty na zastupitelské úřady ČR v teritoriu

Velvyslanectví ČR v Havaně

Ave Kohly 259, entre 41 y 43 Nuevo Vedado La Habana, Cuba

Telefon: (+53) 78833201, 78833467

Fax: (+53) 78833596

E-mail: havana@embassy.mzv.cz

Obchodně-ekonomický úsek: havana.commerce@mzv.gov.cz

Facebook: facebook.com/EmbajadaChecaLaHabana

Webové stránky: www.mzv.gov.cz/havana 

Teritoriální působnost Velvyslanectví ČR v Havaně: Kuba, Bahamy, Dominikánská republika a Haiti.

Na Bahamském souostroví nepůsobí Czech Trade, Czech Invest ani CzechTourism.

6.2. Praktická telefonní čísla (záchranka, policie, požárníci, infolinky, apod.)

První pomoc/Ambulance – 352-2689 nebo 352-6735

První pomoc/letecky – 352-2628 nebo 911

Požární pomoc -352-8888 nebo 911

Policie – 911

6.3. Důležité internetové odkazy a kontakty

Vládní stránky – www.bahamas.gov.bs

Centrální banka – statistiky – www.centralbankbahamas.com

Mezinárodní investiční centrum – www.bfsb-bahamas.com

Bahamská obchodní komora – www.thebahamaschamber.com

Association of International Banks and Trusts – www.aibt-bahamas.com

The Nassau Guardian – www.thenassauguardian.com

• Teritorium: Amerika | Bahamy | Zahraničí

Doporučujeme