Rozcestník informací o Kanadě:
CzechTrade: Doporučení pro obchodování s Kanadou
Agentura CzechTrade připravila pro české podnikatele se zájmem o obchodní vztahy s Kanadou deset doporučení pro obchodování s tímto teritoriem. V roce 2020 pak byla doplněna o 4 bonusové tipy.
Desatero pro obchodování s Kanadou níže
4 doporučení pro kanadský trh:
- Seznamte se s aktuální situací
Kanada sice na mezinárodní obchod neuvalila restrikce, ale potřeby jak firem, tak konzumentů jsou jiné než před vypuknutím pandemie. Zahraniční kancelář CzechTrade vám pomůže se orientovat a doporučí strategii pro vstup s vaším výrobkem či službou na kanadský trh. - Zaměřte se na tendry vypsané vládními institucemi
V soukromém sektoru se neočekávají velké investice, proto se soustřeďte na tendry vypsané vládními institucemi. Veřejné zakázky tvoří až 12 % kanadského HDP a očekává se že vláda, pro stimulaci ekonomiky, bude vypisovat veřejné zakázky ve větším měřítku. Podle smlouvy CETA mají české firmy možnost účastnit se tendrů vypsaných všemi stupni vlády (federální, provinční i komunální). Federální vláda zveřejňuje zakázky na vládním webu Buyandsell. Naprostá většina veřejných zakázek je dostupná v soukromém systému společnosti MERX. - Informujte o perspektivních sektorech
Stabilními sektory jsou infrastruktura (vládní tendry), těžba drahých kovů, nanotechnologie, zdravotnictví, farmacie, ICT, a to jak technologie, tak služby, inovační technologie, které zefektivní procesy a výrobu. - Využijte služeb CzechTrade pro snadné nalezení obchodních partnerů
Kancelář CzechTrade Kanada nabízí konzultaci při vstupu na trh. Dále na základě vytipovaných cílových skupin připraví longlist, ze kterého s klientem vybere 5 firem, které osloví a představí jim výrobky či služby z nabídky české firmy. Při projevení zájmu ze strany kanadského potenciálního partnera sjedná ZK Skype či Zoom konferenci. Pomůže také se sjednáním osobní schůzky, účasti na veletrhu, poskytne prostory své kanceláře pro jednání, asistenci při jednání a další.
Desatero pro obchodování s Kanadou
- Buďte věcní a přímí
Při kontaktu s kanadskými obchodníky buďte věcní, zdvořilí, jednejte bez zbytečných průtahů. Ideální je být připraven specificky na daného klienta a mít nachystanou individuální nabídku na míru. První kontakt je běžný emailem nebo telefonem, často pak následuje online videohovor. Korupce v Kanadě téměř neexistuje.
- Buďte připraveni si nejprve zavolat
Od pandemie je v Kanadě velmi běžná praxe stoprocentní práce z domova, úvodní schůzky tak velmi často probíhají v online prostředí. Až následné specifičtější schůzky mohou probíhat osobně a přímo v dané firmě.
- V diskuzi vynechte politiku a kritiku, s žerty opatrně
Na úvod jednání je zvykem vést krátký small talk – zejména o počasí či plánech na víkend. Nebuďte překvapeni, pokud kanadský protějšek zmíní i rodinu. Naopak se vyhněte diskuzím o politice, českému humoru a poznámkám.
- Jednejte s respektem
Kanada je země s velmi pestrou skladbou obyvatel a zakládá si na otevřenosti vůči všem národnostem a menšinám. Pro Kanaďany je naprosto klíčové, že se i jejich obchodní partneři chovají s respektem ke všem kolegům a často se zajímají o to, jaká má jejich obchodní partner pravidla a kodexy ohledně diverzity nebo zastoupení žen. Komentáře či žerty směrem k ženám jsou pak naprosto nemyslitelné.
- Místo přímého ne očekávejte spíš ticho
Kanaďané jsou velmi zdvořilí a neradi odmítají. Může se tak stát, že ze schůzky odejdete s velmi dobrým pocitem a kanadský partner se vám pak už nikdy neozve. Takzvaný ghosting je i v obchodních vztazích relativně běžným jevem.
- Písemná dokumentace se vyplácí
Veškerá jednání dokumentujte písemně, vyhnete se tak nepříjemným právním a obchodním důsledkům ze špatně napsané smlouvy. Kanaďan ocení věcnost a stručnost, má malý respekt k titulům. Hodnota jedince je stanovena tím, co dělá a jak se chová, ne titulem.
- V oblékání převládá praktičnost
Na obchodní jednání se oblékejte slušně, je vhodné zvolit byznysový profesionální dress code, není to však vyloženě striktně vyžadováno. Kanaďané jsou méně formální v oblékání než například asijské země, zejména při dlouhodobější spolupráci. Zároveň jsou Kanaďané v oblékání praktičtí, vzhledem k dlouhým a chladným zimám hraje funkčnost oblečení a obutí velkou roli.
- Otvírací hodiny jsou někdy až do noci
Pracovní doba v Kanadě je zpravidla od 8 do 9 hodin ráno do 16 až 17 hodin odpoledne. Obchody s potravinami jsou otevřeny od časných ranních hodin až do nejméně 22 hodin, některé i 24 hodin denně. Ostatní obchody včetně obchodních domů jsou otevřeny od 10 hodin do zhruba 21 hodin.
- Myslete na svátky a časový posun
V Kanadě slaví jak celo-kanadské federální, tak provinční svátky, kdy bývá pracovní volno. Před jakýmkoliv jednáním se doporučuje si předem tyto svátky zjistit a vyhnout se tak nepříjemným překvapením a časovým prodlevám. Část svátků má navíc pohyblivé datum tak, aby vycházel státní svátek na pondělí. Při plánování online schůzek je také potřeba myslet na časový posun mezi Evropou a Kanadou a zejména pak na fakt, že samotná Kanada zahrnuje šest různých časových pásem.
- Respektujte zákony
Kanaďané jsou zpravidla milí a přátelští lidé. Jsou ale disciplinovaní, respektují zákon a totéž očekávají od návštěvníka. Budete-li toto respektovat, vyhnete se nepříjemným situacím a domů si odvezete na Kanadu jen pěkné vzpomínky.
Tip: Obchodní desatera pro vybrané země světa / rychlá zkratka BusinessInfo.cz/10zo