Kanada

Rozcestník informací o Kanadě:

CzechTrade: Doporučení pro obchodování s Kanadou

Agentura CzechTrade připravila pro české podnikatele se zájmem o obchodní vztahy s Kanadou deset doporučení pro obchodování s tímto teritoriem. V roce 2020 pak byla doplněna o 4 bonusové tipy.

Desatero pro obchodování s Kanadou níže

Zpět na začátek

Steve Heap / Shutterstock.com

Desatero pro obchodování s Kanadou

  1. Buďte věcní a přímí

Při kontaktu s kanadskými obchodníky buďte věcní, zdvořilí, jednejte bez zbytečných průtahů. Ideální je být připraven specificky na daného klienta a mít nachystanou individuální nabídku na míru. První kontakt je běžný emailem nebo telefonem, často pak následuje online videohovor. Korupce v Kanadě téměř neexistuje.

  1. Buďte připraveni si nejprve zavolat

Od pandemie je v Kanadě velmi běžná praxe stoprocentní práce z domova, úvodní schůzky tak velmi často probíhají v online prostředí. Až následné specifičtější schůzky mohou probíhat osobně a přímo v dané firmě.

  1. V diskuzi vynechte politiku a kritiku, s žerty opatrně

Na úvod jednání je zvykem vést krátký small talk – zejména o počasí či plánech na víkend. Nebuďte překvapeni, pokud kanadský protějšek zmíní i rodinu. Naopak se vyhněte diskuzím o politice, českému humoru a poznámkám.

  1. Jednejte s respektem

Kanada je země s velmi pestrou skladbou obyvatel a zakládá si na otevřenosti vůči všem národnostem a menšinám. Pro Kanaďany je naprosto klíčové, že se i jejich obchodní partneři chovají s respektem ke všem kolegům a často se zajímají o to, jaká má jejich obchodní partner pravidla a kodexy ohledně diverzity nebo zastoupení žen. Komentáře či žerty směrem k ženám jsou pak naprosto nemyslitelné.

  1. Místo přímého ne očekávejte spíš ticho

Kanaďané jsou velmi zdvořilí a neradi odmítají. Může se tak stát, že ze schůzky odejdete s velmi dobrým pocitem a kanadský partner se vám pak už nikdy neozve. Takzvaný ghosting je i v obchodních vztazích relativně běžným jevem.

  1. Písemná dokumentace se vyplácí

Veškerá jednání dokumentujte písemně, vyhnete se tak nepříjemným právním a obchodním důsledkům ze špatně napsané smlouvy. Kanaďan ocení věcnost a stručnost, má malý respekt k titulům. Hodnota jedince je stanovena tím, co dělá a jak se chová, ne titulem.

  1. V oblékání převládá praktičnost

Na obchodní jednání se oblékejte slušně, je vhodné zvolit byznysový profesionální dress code, není to však vyloženě striktně vyžadováno. Kanaďané jsou méně formální v oblékání než například asijské země, zejména při dlouhodobější spolupráci. Zároveň jsou Kanaďané v oblékání praktičtí, vzhledem k dlouhým a chladným zimám hraje funkčnost oblečení a obutí velkou roli.

  1. Otvírací hodiny jsou někdy až do noci

Pracovní doba v Kanadě je zpravidla od 8 do 9 hodin ráno do 16 až 17 hodin odpoledne. Obchody s potravinami jsou otevřeny od časných ranních hodin až do nejméně 22 hodin, některé i 24 hodin denně. Ostatní obchody včetně obchodních domů jsou otevřeny od 10 hodin do zhruba 21 hodin.

  1. Myslete na svátky a časový posun

V Kanadě slaví jak celo-kanadské federální, tak provinční svátky, kdy bývá pracovní volno. Před jakýmkoliv jednáním se doporučuje si předem tyto svátky zjistit a vyhnout se tak nepříjemným překvapením a časovým prodlevám. Část svátků má navíc pohyblivé datum tak, aby vycházel státní svátek na pondělí. Při plánování online schůzek je také potřeba myslet na časový posun mezi Evropou a Kanadou a zejména pak na fakt, že samotná Kanada zahrnuje šest různých časových pásem.

  1. Respektujte zákony

Kanaďané jsou zpravidla milí a přátelští lidé. Jsou ale disciplinovaní, respektují zákon a totéž očekávají od návštěvníka. Budete-li toto respektovat, vyhnete se nepříjemným situacím a domů si odvezete na Kanadu jen pěkné vzpomínky.

Tip: Obchodní desatera pro vybrané země světa / rychlá zkratka BusinessInfo.cz/10zo

• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí

Doporučujeme