V následujícím článku čtenářům představíme hlavní novinky, které nová legislativa provozovatelům e-shopů přináší. V první části se zaměříme na konkrétní nová pravidla, která budou muset provozovatelé e-shopů zohlednit, a která budou brzy zahrnuta i do tuzemských právních předpisů. Ve druhé části se pak budeme věnovat problematice tzv. cookies, které jsou pro provozování e-shopů nezbytné.
Související právní předpisy:
- Občanský zákoník
- Zákon o ochraně spotřebitele
- Zákon o evidenci tržeb
- Zákon o elektronických komunikacích
- Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/770 ze dne 20. května 2019 o některých aspektech smluv o poskytování digitálního obsahu a digitálních služeb (dále jen „Směrnice o některých aspektech smluv o poskytování digitálního obsahu a služeb“)
- Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/771 ze dne 20. května 2019 o některých aspektech smluv o prodeji zboží, o změně nařízení (EU) 2017/2394 a směrnice 2009/22/ES a o zrušení směrnice 1999/44/ES (dále jen „Směrnice o některých aspektech smluv o prodeji zboží“)
- Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/2161 ze dne 27. listopadu 2019, kterou se mění směrnice Rady 93/13/EHS a směrnice Evropského parlamentu a Rady 98/6/ES, 2005/29/ES a 2011/83/EU, pokud jde o lepší vymáhání a modernizaci právních předpisů Unie na ochranu spotřebitele (dále jen „Směrnice č. 2019/2161“)
Související právní průvodci:
Úvod
Ochrana spotřebitele patří do jedné ze sdílených legislativních pravomocí Evropské unie a členských států. V posledních letech hraje ochrana spotřebitele v rámci cílů EU čím dál větší roli. Není proto překvapením, že byly Evropským parlamentem a Radou v roce 2019 přijaty hned tři směrnice upravující ochranu spotřebitele.
Konkrétně se jedná o Směrnici o některých aspektech smluv o poskytování digitálního obsahu a služeb, Směrnici o některých aspektech smluv o prodeji zboží, a také o Směrnici č. 2019/2161, která se zaměřuje na vymáhání a modernizaci právních předpisů Unie na ochranu spotřebitele (všechny společně dále jako „Směrnice“). Již z názvů Směrnic je přitom zřejmé, že značně ovlivní i provozovatele e-shopů, kteří jednají se spotřebiteli v digitálním prostřední, kde s nimi uzavírají smlouvy.
Dalším předním tématem legislativy Evropské unie poslední let je také ochrana a zpracování osobních údajů a dalších souvisejících informací. Do této kategorie spadají i možnosti zpracovávání tzv. cookies, bez kterých by e-shopy v současné podobě nemohly fungovat. Zásadní pravidla a povinnosti, která se provozování e-shopů bezprostředně týkají, a která budou, či již byla, začleněna do tuzemského právního řádu, představíme našim čtenářům na následujících řádcích.