Zlepšování procesů je založeno na poznání – pozorování skutečného světa, rozboru zjištěných skutečností, osvojování znalostí a jejich využívání ke změně stávajícího stavu k nějakému budoucímu stavu, který má naplnit určité předpoklady nebo požadavky shrnuté do specifických cílů.
Ve zlepšovatelských projektech se ve většině případů opakuje několik standardních postupů, v nichž jsou jednotlivé kroky poznávání a aplikace získaných znalostí o průběhu procesu a jeho pravděpodobných problémech strukturovány a seřazeny do určitých sekvencí ověřených mnoha opakováními. Principiálně se ve většině poznávacích modelů objevují fáze Výběr-Návrh-Poučení nebo Výběr-Návrh-Přizpůsobení. Tyto fáze jsou v různé míře zastoupeny ve všech široce užívaných modelech, které jsou často velmi jednoduché, avšak účinné. Nejčastěji se setkáváme s následujícími modely:
-
PDCA/PDSA – dnes již klasický Deming-Shewhartův model Naplánuj-Udělej-Zkontroluj-Zasáhni (angl. Plan-Do-Check-Act). PDSA je obdobou PDCA s tím, že krok kontroly je zaměněn za Studium problému (angl. Plan-Do-Study-Act). S tímto cyklem se často setkáváme právě ve zlepšovatelských projektech. Variantu PDCA na druhou stranu nalézáme zejména v oblasti obecného projektového managementu, kde:
- Naplánuj – pokrývá proces plánování,
- Udělej – odpovídá procesu řízení a koordinace podle plánu sestaveného v předchozím kroku,
- Zkontroluj – je přiřazeno procesu monitorování a kontroly, obsahuje zjišťování skutečného stavu, hledání odchylek a analýzu jejich příčin,
- Zasáhni – přináší do cyklu volbu vhodných nápravných opatření a jejich implementaci.
- DMAIC – základní cyklus pevně spojený s každým zlepšovatelským projektem v oblasti Six Sigma a většinou projektů Lean Six Sigma. Cyklus představuje fáze Definování-Měření-Analyzování-Zlepšování-Řízení. S podrobnou náplní a doporučeným postupem se podrobněji seznámíme dále v této kapitole.
- DMADV – je velmi podobný DMAIC s tím, že se používá především pro nově navrhované a implementované procesy zaručující kvalitu respektující pravidla Six Sigma. Základní pravidla a srovnání s DMAIC nastíníme na konci této kapitoly.
SCORE (angl. Select-Clarify-Organize-Run-Evaluate) – cyklus užívaný pro akce Kaizen, zrychlené nebo též bleskové zlepšování procesů, které se zaměřuje na odstranění plýtvání v cílené oblasti procesu, na zvýšení výkonnosti a na její udržení. Nejsou projektem v pravém slova smyslu, i když obsahují logické postupy vyžadující poměrně důkladnou přípravu, pro jejíž řízení je určitá míra organizace projektového typu nezbytná. Akce Kaizen mají formu soustředění skupiny lidí do krátkodobě spolupracujícího týmu v trvání dvou až pěti dnů, které může být rozděleno do fází odpovídajících cyklu DMAIC. S podrobnostmi se seznámíme v této kapitole.
Převzato z knihy „Zlepšování podnikových procesů“ vydané nakladatelstvím Grada Publishing v roce 2011.