Obsah:
- 2. Jak správně postupovat v konkrétních příkladech
- 2.1 Stavební firma chce vyslat zedníky do Německa
- 2.2 Stavební firma chce vyslat zedníky do Rakouska
- 2.3 OSVČ chce zedničit v Německu
- 2.4 OSVČ chce zedničit v Rakousku
- 2.5 Stavební firma vysílá své zaměstnance na stavbu do Francie
- 2.6 Strojírenská firma vysílá své zaměstnance na instalaci stroje do Belgie
- 2.7 Česká firma, která dodává skladové systémy do logistických center, získala zakázku na Slovensku
- 2.8 Polská firma získala zakázku na poradenství pro českou společnost
- 2.9 Český elektrikář (OSVČ) získal zakázku ve Švédsku
- 2.10 Český vývojář softwaru (OSVČ) bude vyvíjet software na míru v Dánsku
- 3. Strukturovaný seznam internetových odkazů
- 3.1 Legislativa EU (česky, konsolidované verze)
- 3.2 Legislativa ČR (česky, v platném znění)
- 3.3 Ohlášení vyslaných pracovníků a informace o pravidlech pro vysílání do různých zemí
- 3.4 Seznamy regulovaných profesí
- 3.5 Další informace týkající se ohlášení kvalifikace
- 3.6 Informace týkající se daní
- 3.7 Další informace důležité pro přeshraniční poskytování služeb
- 4. Seznam informačních zdrojů
Úvod
Mezi hlavní výhody jednotného trhu Evropské unie patří vedle volného pohybu osob, zboží a kapitálu také volný pohyb služeb. Nicméně pravidla, která platí pro volný pohyb služeb a s tím spojeným vysíláním pracovníků, se vyvíjejí v čase a bohužel jsou stále komplikovanější. V roce 2014 byla přijata směrnice 2014/67/EU, která do určité míry zkomplikovala pravidla pro vysílání pracovníků. V červnu 2018 byla odsouhlasena revize směrnice o vysílání pracovníků, nová pravidla se začnou se aplikovat od 30. 7. 2020. Bohužel tato změněná pravidla vysílání pracovníků ještě více znesnadnila a zproblematizovala.
Publikace, kterou vám předkládá Enterprise Europe Network při Centru pro regionální rozvoj České republiky, je zaměřena především na přeshraniční poskytování služeb a s tím spojené vysílání pracovníků. Popisuje pravidla a podmínky pro přeshraniční poskytování služeb a pro ohlašovací procedury včetně novinek a výhledu do budoucnosti, věnuje se i daňovým otázkám či problematice povinného sociálního a zdravotního pojištění. Podává základní přehled o tom, jak postupovat ve velice konkrétních případech, a také díky velkému množství odkazů na příslušné formuláře a zdroje důležitých informací umožňuje rychle najít a uplatnit správný postup.
Publikace není zaměřena na omezení, která jsou uplatňována v souvislosti s pandemií covidu-19 především z toho důvodu, že situace během pandemie je velice nestabilní s extrémně se měnícími pravidly, a tudíž ji nelze souhrnně popsat v jednom dokumentu.
Síť Enterprise Europe Network (EEN) je nejrozšířenější mezinárodní poradenská síť pro podnikatele a podniky, zřízená Evropskou komisí. Síť, která funguje již ve více než 60 zemích světa (tedy nejen v zemích EU), pomáhá podnikatelům – kromě jiného – vyvarovat se chyb a problémů při obchodování na jednotném trhu EU. Specifické případy konkrétních podnikatelů v rámci jednotného trhu pomáhá řešit i mezinárodní pracovní skupina „Jednotný trh“ sítě EEN, jejímiž členy jsou odborníci na toto téma z řad pracovníků EEN jednotlivých zemí. Některé informace pro předkládanou publikaci o podmínkách v jednotlivých zemích se podařilo získat právě díky členství našeho pracoviště v této skupině.
Předkládaná příručka odráží dlouholeté zkušenosti odborníků EEN v oblasti vysílání pracovníků a poskytování služeb a mapuje stav k srpnu 2021. Vzhledem k problematičnosti předmětu a někdy různým výkladům v jednotlivých zemích, nemohou být předkládané informace považovány za úplné a vyčerpávající. Také nemohou být vnímány jako jakýkoliv závazný výklad příslušných ustanovení právních řádů jednotlivých členských zemí Evropské unie. Proto doporučujeme, aby podnikatelé vždy svoji činnost v zahraničí ještě konzultovali s odborníky na místní právní a daňový systém.
Autorkou publikace je Jitka Ryšavá, e-mail: jitka.rysava@crr.cz, web: www.crr.cz/een
Publikace „Jak správně přeshraničně poskytovat služby a vysílat pracovníky“ na stránkách CRR ČR