Kambodža

MZV: Mapa globálních oborových příležitostí

Velvyslanectví ČR v Phnompenhu

e-mail: Commerce_Phnompenh@mzv.cz 

www.mzv.gov.cz/phnompenh

Kambodža patří k nejchudším zemím Asie a nejméně rozvinutým členům sdružení ASEAN. Počet obyvatel dosáhl 17 mil. Země se však výrazně modernizuje, do roku 2030 by se měla zařadit mezi státy s vyššími středními příjmy. Po pandemii koronaviru se hospodářství rychle zotavilo. Počínaje rokem 2022 došlo k návratu k dynamickému tempu růstu, který by měl postupně znovu atakovat hodnoty okolo 6-7 % HDP, jako v předchozí dekádě. HDP na obyvatele (PPP) se pohybuje ve výši 6 tis. USD. Běžný účet je dlouhodobě v mírném deficitu. Důležitým ekonomickým odvětvím zůstává zemědělství, které nadále tvoří téměř pětinu HDP, ovšem růst hospodářství byl poslední dobou tažen převážně silným přílivem investic do zpracovatelského průmyslu (zejm. oděvního a obuvního), cestovním ruchem a stavebnictvím. Nový zákon o investicích a nové dohody o volném obchodu (s Čínou, Jižní Koreou, volná ekonomická zóna Regionálního ekonomického partnerství – RCEP) by měly zajistit další příliv přímých zahraničních investic a růst zahraničního obchodu. Velké investice jsou plánovány do infrastrukturálních projektů (cca 36,6 mld. USD do roku 2033). Na druhou stranu Kambodža nebude v blízké budoucnosti moci již dále těžit z podpory v rámci rozvojové spolupráce a z preferenčního přístupu na vyspělé trhy. Ke zvýšení konkurenceschopnosti je nutné dotáhnout strukturální reformy, zejména snížení nákladů na podnikání, logistiku, energie a odstranění nepružnosti trhu práce.

Ukazatel 2022 2023 2024 2025 2026
Růst HDP (%) 5,3 5,2 6,1 6,3 6,4
Veřejný dluh (% HDP) 33,9 34,8 34,8 34,1 33,7
Míra inflace (%) 5,3 2,2 2,7 2,6 2,8
Populace (mil.) 16,8 16,9 17,1 17,3 17,5
Nezaměstnanost (%)
HDP/obyv. (USD, PPP) 5 360,0 5 810,0 6 250,0 6 700,0 7 230,0
Bilance běžného účtu (mld. USD) -7,6 -0,9 -1,6 -2 -2,3
Saldo obchodní bilance (mld. USD) -8,8 -2,2 -2,9 -3,4 -3,8
Průmyslová produkce (% změna)
Exportní riziko OECD 6/7 6/7 6/7 6/7 6/7
Predikce EIU Zdroj: EIU, OECD, IMD

Zdroj: EIU, IMF

Zdroj: EIU

Top 5 import dle zemí (%)
Čína 32,6
Vietnam 12,4
Thajsko 12
Singapur 10,1
Švýcarsko 3,4
Zdroj: EIU
Top 5 import dle zboží (mld. USD)
Celkem 29,9
Zlato mincovní, mince zlaté, mince běžné 4,5
Oleje ropné, oleje z nerostů živočných (ne surové), přípravky z nich j. n.; odpadní oleje 2,5
Látky pletené a háčkované j. n. 1,9
Tkaniny z vláken textil. umělých (ne úzké, speciální) 0,9
Automobily osobní aj. vozidla pro dopravu osob 0,9
Zdroj: EIU

Zemědělství a potravinářství

Zemědělství je nadále jedním z opěrných ekonomických odvětví Kambodže (tvoří zhruba 20 % HDP), avšak trpí nedostatečnou technologickou infrastrukturou a nízkou produktivitou v dalším zpracování produkce. Poptávka je po zemědělské technice, hnojivech, zařízeních pro třídění, sušení, balení a vakuaci zemědělských výrobků. V souvislosti s pokračující obnovou turistického ruchu roste poptávka po minipivovarech. Na dovoz zemědělských strojů a technologií je uplatňováno nulové clo.

Stěžejní kambodžský sektor zemědělství, ve kterém pracuje zhruba třetina obyvatel, nebyl ani v pandemické krizi zasažen tak jako jiná odvětví, a naopak zaznamenal mírný růst. Dosavadní rozvoj sektoru byl z významné části postaven na výhodách preferenčního režimu, který přinášel zemi výhody v exportu některých zemědělských plodin a potravin (zejména rýže) na vyspělé trhy. Podstatnou slabinou kambodžského zemědělství však nadále zůstává nízká produktivita a konkurenceschopnost pěstitelů a přílišná závislost na prvovýrobě s nedostatečně rozvinutým zpracovatelským průmyslem. Moderní zemědělské metody a technika chybějí zejména malým a středním podnikům. Uplatnění by tak zde mohli nalézt především vývozci nabízející mikro a mini řešení jak pro samotné zemědělství (dodávky hnojiv, pesticidů a zemědělské techniky), tak i pro odvětví zpracování zemědělské produkce a potravinářství (transfer zemědělských a potravinářských zařízení nezbytných pro třídění, sušení, balení a vakuaci tropických plodů). Nedoceněný potenciál nabízí agrobyznys produktů s chráněným zeměpisným označením (kampotský pepř, palmový cukr z Kampong Speu či pomelo z ostrova Koh Trong), po nichž roste poptávka, avšak jejich producenti nedisponují dostatečnými kapacitami pro zpracování a vývoz do zahraničí. Nové zemědělské technologie a inovativní postupy se uplatní i při zpracování kaučuku. S návratem turistického ruchu v hlavním městě a dalších turistických lokalitách postupně roste poptávka po nových minipivovarech. Důležitým faktem je, že na dovoz zemědělské techniky a vybavení se vztahuje nulová celní sazba.

Zdravotnictví a farmacie

Pandemie koronaviru potvrdila dlouhodobou potřebu nezbytných investic do zdravotnictví, zejména pak do vybavení nemocnic. Z hlediska financování však nesou hlavní zátěž  pacienti (cca 60 %), okolo 20 % má stát a zhruba stejný podíl mají i zahraniční donoři, zdravotní pojištění představuje pouze asi 1 %. Obnovuje se zájem o konvenční lékařské obory. Jedním z důležitých oborů je neonatologie, kde si Česká republika vybudovala velmi dobrou pověst v rámci rozvojové spolupráce. V návaznosti na rozvojové projekty se pak vytváří prostor i pro komerční dodávky.

Zdravotní péče se dlouhodobě potýká s nízkou důvěrou veřejnosti kvůli nedostatečnému vybavení veřejných nemocnic a nízké kvalifikaci personálu pro složitější zákroky. Roste proto počet soukromých klinik i zájem kambodžské střední třídy investovat do kvalitní zdravotní péče. Velký zájem je o zahraniční farmaceutické přípravky, které jsou na seznamu nejvíce dovážených produktů z EU. Ve veřejných nemocnicích chybějí zkušenosti personálu provozovat a pravidelně opravovat technologicky náročné vybavení. Pandemie koronaviru prokázala, že zdravotnictví není dostatečně připraveno čelit mimořádným událostem a vyššímu počtu pacientů. Současně se potvrdila potřeba nezbytných investic do vybavení zdravotnických zařízení (přístroje, lůžka, nástroje a další pomůcky pro rutinní i složitější zákroky). V rámci dodávek lze využívat některé rozvojové nástroje s možností zaměřit se na nemocnice. Tato oblast je v rámci rozvojové spolupráce indikovaná prioritně a Česká republika zde již působí. K perspektivním oborům patří zejména již zmíněná neonatologie, kde lze na uskutečněné aktivity v rámci zahraniční rozvojové spolupráce navázat i dodávkami na komerční bázi.

Voda a životní prostředí

Velká část Kambodžanů, zejména těch na venkově, stále nemá přístup k pitné vodě, často chybí základní infrastruktura. Vláda v Národním akčním plánu pro venkovské oblasti počítá s investicemi ve výši 280 mil. USD. Nabízí se tak příležitosti především pro projekty postavené na inovativním a cenově efektivním řešení (mobilní úpravny vody, kořenové čističky a podobně). České firmy by se zároveň mohly uplatnit i jako dodavatelé pro místní neziskový sektor s přístupem k vlastnímu financování.

Velká část venkovského obyvatelstva, ale i část městského, postrádá přístup k pitné vodě. Nedostatečné jsou systémy kanalizace a čištění odpadních vod. Ve velkých městech je situace lepší, ale i tam kapacita naráží na zvyšující se potřeby nových obyvatel. V regionech, kam nejčastěji míří turisté (provincie Sihanoukville, Siem Reap a další), by absence kvalitní vodohospodářské infrastruktury mohla v nejhorším případě vést i k útlumu cestovního ruchu, který se v poslední dekádě stal novým hybatelem rozvoje kambodžské ekonomiky. Vláda a další partneři zahájili v řadě provincií výstavbu nových úpraven vody, nových čistíren odpadních vod a současně i rozšiřování stávajících sanitačních zařízení. Do velkých projektů, financovaných mezinárodními finančními institucemi, se lze zapojit formou subdodávek. Velkou příležitost pro uplatnění pak českým firmám nabízejí menší projekty s možností využít inovativní a cenově nenáročná řešení (studie proveditelnosti, mobilní úpravny vody, kořenové čističky, malé čističky pro menší komunity, města či hotelové resorty). Nedostatečný kapitál veřejného sektoru na realizaci projektů lze v některých případech překlenout nástroji zahraniční rozvojové spolupráce. Firmy by se mohly uplatnit i jako dodavatelé pro místní neziskový sektor s přístupem k vlastnímu financování.

Civilní letectví, vesmír

Pokračuje výstavba nových páteřních letišť, v roce 2025 by mělo být otevřeno nové mezinárodní letiště v Phnompenhu (investice ve výši 1,5 mld. USD). Kambodža si chce udržet profil atraktivní turistické destinace a přitáhnout turisty i do okrajových regionů, které zatím žádnou leteckou infrastrukturou nedisponují. Příležitosti jsou hlavně v subdodávkách, zejména v rámci řízení letového provozu nebo radarových a telekomunikačních systémů, a to i při modernizaci regionálních letišť.

V Kambodži běží projekty výstavby nových páteřních letištních hubů a modernizace stávajících regionálních letišť. V roce 2024 byl zahájen provoz na novém mezinárodním letišti v Siem Reapu, nadále probíhá stavba nového letiště i v hlavním městě Phnompenhu s předpokladem dokončení v roce 2025. Současně byla zahájena výstavba čtvrtého kambodžského mezinárodního letiště (vedle Sihanoukville) na turisticky atraktivním ostrově Koh Rong, přičemž první fáze by měla být hotova v roce 2029. Modernizací by měla projít také menší provinční letiště. Realizátory těchto projektů jsou převážně čínské subjekty, možnosti subdodávek (zařízení pro řízení letového provozu, radarové a telekomunikační systémy) se proto nabízejí zvláště pro ty české firmy, které mají dostatečné předchozí reference na čínském trhu.

Energetika

Kambodža se vydává na cestu energetické transformace. Cílem je zvýšení energetické efektivity a zároveň snížení spotřeby energie do roku 2030 o 19 %. Jednou z nejzajímavějších alternativ pro možné investice jsou menší projekty obnovitelných zdrojů. Pozornost se v posledních letech obrátila zejména k fotovoltaice, potenciál se ale nachází i v malých vodních elektrárnách a větrné energii. 

Sektor kambodžské energetiky v posledních letech prochází obdobím velkého rozvoje. Země dokončuje páteřní přenosovou elektroenergetickou soustavu a pracuje na další elektrifikaci provincií, zejména venkovských, která by měla být hotová do roku 2030. Kambodža se aktuálně více zaměřuje na vyšší využívání obnovitelných zdrojů, což se týká především fotovoltaiky. Zahraniční firmy rovněž zkoumají potenciál malých vodních elektráren, větrné energie, zařízení na zpracování biomasy, bioplynu a dalších. Podle odhadů by se podíl sluneční a větrné energie na energetickém mixu země mohl do roku 2030 zvýšit ze současných 5 % až na 15 %. Menší projekty obnovitelných zdrojů jsou současně nejzajímavější investiční alternativou sektoru energetiky. Země naopak čím dál méně počítá s fosilními zdroji, předpokládá se pouze dokončení několika rozestavěných uhelných elektráren formou joint-venture. Pro případné subdodávky je nezbytná spolupráce s investory těchto projektů, kterými jsou zpravidla čínské firmy. Občasné výpadky proudu mohou být předpokladem pro dodávky záložních generátorů a spojených technologií, které jsou všude v zemi běžně využívány.

Dopravní infrastruktura

Růst kambodžského hospodářství v poslední dekádě byl z velké části tažen také stavebnictvím, a to zejména výstavbou infrastruktury. Do infrastrukturálních projektů  jsou plánovány další velké investice,  které by do roku 2033 měly dosáhnout přibližně 36,6 mld. USD. Rozšíření a zlepšení rozsahu a kapacity systému dopravní infrastruktury má zlepšit a zefektivnit propojení jak v rámci samotné Kambodži, tak i se sousedními zeměmi a širším regionem.  Vedle výstavby, případně modernizace letišť se budoucí rozvoj týká dálniční a silniční sítě, železnice, říční i námořní dopravy, včetně přístavů. Pro české firmy se nabízí především možnost zapojit se formou subdodávek pro realizátory jednotlivých projektů, jimiž pravděpodobně budou převážně čínské nebo nadnárodní subjekty.

Kambodžské úřady po dlouhých přípravách zveřejnily tzv. Komplexní hlavní plán kambodžského tranzitního a logistického systému do roku 2033. Tento dokument identifikuje celkem 174 prioritních projektů, z toho  94 silničních, 8 železničních, 23 projektů říční a 20 projektů námořní dopravy, 10 projektů letecké dopravy, 15 logistických a 4 další projekty. Je zřejmé, že velká část aktivit bude realizována firmami z ČLR (např. vodní kanál Funan Techo, který jako součást iniciativy Pás a stezka má propojit hl. město Phnompenh s přímořským městem Kep). Nicméně Kambodža dává zřetelně najevo, že v rámci diverzifikace stojí i o prohloubení spolupráce se subjekty z dalších zemí, včetně členských států EU. V této souvislosti plánuje v blízké budoucnosti sérii obchodních misí do EU, během nichž chce prezentovat  investiční a obchodní příležitosti v zemi, včetně zapojení do infrastrukturálních projektů. V případě, že se ČR stane jednou z cílových zemí, budou moci příslušné české firmy oslovit kambodžské představitele přímo. I kdyby však k tomuto nedošlo, vždy bude příležitost stát se součástí většího řešení na nadnárodní úrovni s dalšími evropskými partnery. 

Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání

Kambodža se v posledních letech výrazně modernizuje. S průměrným ročním tempem růstu 7,7 % ve dvou dekádách před pandemií koronaviru se její ekonomika stala jednou z nejrychleji rostoucí na světě. Země prochází významnou ekonomickou i sociální transformací a snaží se dostihnout technologickou úroveň jiných států jihovýchodní Asie. Cílem vládních i privátních aktivit na podporu výzkumu, vývoje, inovací a vzdělávání je, aby se Kambodža posunula mezi země s vyššími středními příjmy do roku 2030 a s vysokými příjmy do roku 2050.

Kambodža se v současné době snaží dohnat ztrátu, kterou v technologickém rozvoji oproti svým sousedům nabrala. Ještě v roce 2015 (podle Statistického ústavu UNESCO) dosahovaly výdaje na výzkum a vývoj pouze 0,1 % HDP a počet výzkumných pracovníků na milion obyvatel činil pouze 51,16. Počínaje rokem 2019 jsou na vládní úrovni podnikány významné kroky, činnost zahájila Národní rada pro vědu, technologii a inovace, došlo ke zřízení Národního výzkumného fondu pro vědu, technologie a inovace a aktuálně se připravuje návrh zákona o transferu technologií. Instituce vyššího vzdělávání zavádějí specializované školicí programy pro oblast vědy, techniky, inženýrství a matematiky, otevírají přímé styčné kanceláře s podniky a zřizují nová podnikatelská start-up centra. Z hlediska České republiky jsou dosud hlavními počiny spolupráce v této oblasti zřízení prvního univerzitního oboru biomedicínského inženýrství v Kambodži a každoroční poskytování vládních stipendií pro studenty kambodžských vysokých škol. Perspektiva dalšího vědeckého a technologického rozvoje země, zlepšující se ekosystém technického vzdělávání v kombinaci se stále levnou pracovní silou pak může být pro české technologické společnosti impulsem k vnímání Kambodži jako vhodné vstupní brány do širšího regionu jihovýchodní Asie. Nově se např. rýsuje konkrétní možnost transferu české satelitní technologie pro rozvojový svět.

• Teritorium: Asie | Kambodža | Zahraničí

Doporučujeme