Kuba

MZV: Mapa globálních oborových příležitostí

Velvyslanectví ČR v Havaně

e-mail: Commerce_Havana@mzv.cz 

www.mzv.cz/havana

Kuba je největším ostrovním státem v Karibiku, socialistickou zemí s vládou komunistického režimu a má celkem 11,2 milionů obyvatel. Ekonomika je centrálně plánovaná a stát má veškerou kontrolu nad výrobními procesy. Zahraniční obchod probíhá skrze státní podniky zahraničního obchodu. V posledních letech se i přes snahy kubánské vlády nepodařilo dosáhnout zásadnějšího růstu. V roce 2022 kubánská ekonomika rostla o 2 %. Silnější růst je pravděpodobný až v letech 2024–25. Měnová reforma zavedená 1. ledna 2021 a chronický nedostatek devizových zdrojů způsobily nárůst inflace. Ceny meziročně vzrostly o 76,1 %. Míra nezaměstnanosti je stabilní, pohybuje se okolo 3 %. V roce 2022 EIU odhadoval veřejný dluh na úrovni 122,3 % HDP, kubánská vláda údaje o veřejných financích nepublikuje. Obchodní bilance je dlouhodobě v deficitu, neboť až 80 % potravin a zboží je na ostrov dováženo. Hlavními vývozními artikly jsou alkoholické nápoje, tabák a nikl. Kuba se dlouhodobě nachází v 7., tedy nejhorší kategorii úvěrové rizikovosti OECD, což se odráží na nedostatečné atraktivitě. Východiskem ze současné krize je zvýšení produkce a exportu, znovunastartování cestovního ruchu po pandemii a nalákání zahraničních investorů. Kuba i přes současnou složitou ekonomickou situaci zůstává perspektivním trhem, nicméně velmi složitým.

Ukazatel 2021 2022 2023 2024 2025
Růst HDP (%) 1,3 2,0 3,8 3,6 4,1
Veřejný dluh (% HDP) 131,9 122,3 113,6 115,5 115,3
Míra inflace (%) 152,0 76,1 62,3 11,4 5,8
Populace (mil.) 11,2 11,2 11,2 11,2 11,2
Nezaměstnanost (%) 2,8 3,0 2,6 2,4 2,2
HDP/obyv. (USD, PPP) 13 460,0 14 650,0 15 780,0 16 640,0 17 670,0
Bilance běžného účtu (mld. USD) -1,3 -1,6 -1,5 -1,4 -0,4
Saldo obchodní bilance (mld. USD) -6,4 -7,5 -8,4 -9,4 -10,2
Průmyslová produkce (% změna) -6,8 3,7 2,9 3,4 4,0
Exportní riziko OECD 7/7 7/7 7/7 7/7
Predikce EIU Zdroj: EIU, OECD, IMD

Zdroj: EIU, IMF

Zdroj: EIU

Top 5 import dle zemí (%)
Španělsko 18,9
Čína 15,1
Argentina 7,5
Spojené státy americké 7,5
Mexiko 5,7
Zdroj: EIU
Top 5 import dle zboží (mld. USD)
Celkem 5,3
Předměty obchodu zvláštní 0,7
Maso ostatní (ne hovězí) a vnitřnosti poživatelné 0,4
Pšenice (vč. špaldy) a sourež nemleté 0,2
Mléko, smetana a mléčné výrobky (ne máslo a sýry) 0,1
Mýdla, přípravky čistící a leštící 0,1
Zdroj: EIU

Zemědělství a potravinářství

Vzhledem k chronickému nedostatku potravin a krmiv na Kubě, který je způsobený zastaralou a neefektivní zemědělskou výrobou prakticky bez jakékoli mechanizace, je třeba modernizovat výrobu, zpracování a skladování potravin. Zvyšování potravinové soběstačnosti vláda označuje za otázku národní bezpečnosti a investice do této oblasti jsou považovány za prioritní. Kuba nabízí možnost investic zejména v zóně volného obchodu Mariel, dále pak existují příležitosti v oblasti renovace vlastních výrobních zařízení a továren na výrobu potravin. Zemědělství aktuálně produkuje 2,8 % HDP a patří k sektorům s nejnižším podílem.

Kuba dováží ze zahraničí 80 % veškerých potravin a píce pro zvířata, což v souvislosti s hlubokou ekonomickou krizí na Kubě a stoupajícími cenami na světových trzích vyvíjí čím dál vyšší tlak na centrální plánování ekonomiky. Vzhledem k zastaralé a neefektivní zemědělské výrobě prakticky bez jakékoli mechanizace existuje akutní potřeba modernizovat výrobu, zpracování a skladování potravin. Vlastnictví půdy je ze 70 % v rukou státu, zbylých 30 % obhospodařují zemědělská výrobní družstva. Země disponuje 6,3 mil. ha zemědělské půdy, z toho je pouze 2,7 milionu obhospodařováno. Význam a potenciál pěstování cukrové třtiny a cukrářského průmyslu na Kubě je značný. Existuje potenciál pro obchodní a investiční spolupráci, neboť Kuba se snaží zaručit udržitelnost produkce cukrové třtiny, maximalizovat výrobní kapacitu cukru, alkoholu a dalších derivátů. Země se snaží postupně modernizovat svých současných 50 cukrovarů a postupně vypisuje výběrová řízení na dodávky nových strojírenských zařízení a součástek. Vzhledem k tomu, že většina cukrovarů ještě pracuje s technologiemi z původního socialistického bloku a hlavní část zařízení byla vyrobena v tehdejším Československu, je zde zajímavá příležitost pro naše strojírenství. Cukr stále patří mezi hlavní vývozní artikly země a zaměření na zvýšení produktivity je tedy na místě. V zemědělské výrobě a přepravě jsou ve velkém měřítku stále využívána tažná zvířata, většina používaných traktorů jsou dosluhující zbytky sovětských a československých dodávek ze 70. let. Potřeba jejich modernizace, ať už prostřednictvím dodávek náhradních dílů a servisu, nebo nákupem zcela nových strojů, rovněž vytváří nezanedbatelnou exportní příležitost. Kuba představila více než 195 investičních projektů v sektoru zemědělství a potravinářství. Dle prohlášení kubánské vlády budou pro následující období prioritní zejména tyto komodity: sójový olej, sušené mléko, hovězí a vepřové maso a uzeniny, sycené nealkoholické nápoje, pivo, pšeničná mouka, cukrovinky, těstoviny. Zvyšování potravinové soběstačnosti je dokonce kubánskou vládou označováno za otázku národní bezpečnosti a investice do této oblasti jsou považovány za prioritní. Celý proces je však poměrně vleklý a naráží na dlouhodobé problémy s likviditou. Od roku 2020 některé obchody s potravinami na Kubě přešly na platbu v tzv. MLC, tedy prostřednictvím magnetických karet vázaných na účty ve volně směnitelné měně. Vzhledem ke generaci příjmů v cizí měně bývá importované zboží, které je určeno do těchto obchodů, bez velkého prodlení kubánskou stranou placeno. Od roku 2022 dochází k uvolnění importu také pro malé a střední podniky (tzv. MIPYMES). Pod záštitou státních organizací mohou dovážet vybrané položky a následně je uplatnit na místním trhu formou prodeje hotových výrobků, tak mohou dovážet i výrobní linky, obalový materiál apod. do svých malých výroben a manufaktur. Proces je poněkud komplikovaný, naráží zejména na potíže s platbami bankovními převody přímo z Kuby.

Energetika

Země se dlouhodobě potýká s chronickým energetickým deficitem a prioritou vlády je vytvářet, rozšiřovat a modernizovat výrobní kapacity a podporovat projekty na průzkum nalezišť ropy. Potřeba modernizace elektráren na fosilní paliva a oprava zastaralé a ztrátové rozvodné sítě představuje významnou příležitost pro český průmysl. Zajímavou příležitostí se stávají rovněž obnovitelné zdroje energie, jejichž využívání země deklaruje jako součást dlouhodobého Programu hospodářského a sociálního rozvoje země.

Kuba je i přes značná naleziště ropy stále závislá na dovozu energetických zdrojů. 96 % výroby elektřiny je na Kubě realizováno spalováním fosilních paliv, především sirnaté ropy, a to v tepelných elektrárnách sovětské a československé provenience. Kuba se dlouhodobě potýká s chronickým energetickým deficitem (pokryta je zhruba polovina energetické potřeby) a modernizace elektráren a zastaralé rozvodné sítě je pro zajištění rozvoje naprosto nezbytná. V zemi jsou běžné několikahodinové odstávky dodávek elektřiny několikrát do týdne. V létě 2022 došlo z důvodu požáru zásobníků paliva k významnému poškození elektrárny v provincii Matanzas, což si vyžádalo zahájení oprav. Z důvodu hurikánu Ian došlo k přetížení již tak zastaralé rozvodné sítě a celá země se tak ocitla na 24h bez elektrické energie. Potřeba modernizace vzhledem k původu stávajících elektráren představuje také velmi významnou příležitost pro český průmysl. Kubánská strana má o spolupráci zájem, ale vzhledem k finančním limitům se renovace omezuje pouze na opravy nejdůležitějších částí, často již nefunkčních. Zajímavou příležitostí se stávají rovněž obnovitelné zdroje energie, neboť využívání obnovitelných zdrojů energie je jednou z hlavních priorit dlouhodobého Programu hospodářského a sociálního rozvoje země. V současnosti je využívání obnovitelných zdrojů energie na Kubě velmi nízké, představuje pouze 4,3 % elektřiny v zemi, a to i přes ideální polohu jak pro využití sluneční, tak větrné energie. Kubánská vláda plánuje generovat do roku 2030 z obnovitelných zdrojů až 24 % elektrické energie. Identifikována byla potřeba 2140 MW, přičemž je v plánu například 13 větrných parků či výroba elektřiny z biomasy v objemu 770 MW ročně. Země nabízí možnost investic a spolupráce v oblasti vybudování fotovoltaických parků. Aktuálně v oblasti energetiky Kuba nabízí 133 projektů. Hlavním cílem je vytvářet, rozšiřovat a modernizovat výrobní kapacity a přispívat tak k rozvoji obnovitelných zdrojů energie a ke zvýšení účinnosti výroby a využívání elektřiny. Současně se Kuba připravuje na podporu projektů spojených s průzkumem a těžbou uhlovodíků a podporuje produkci biomasy pro bioelektrické elektrárny. 

Stavebnictví

Prakticky veškerá kubánská architektura a infrastruktura potřebuje modernizovat. Snahy o její opravy i novou výstavbu ale kromě tradičního nedostatku likvidity narážejí i na nedostatek kvalitního stavebního materiálu. Příležitostí pro český export může být zájem Kuby o nové moderní technologie pro zvýšení efektivity výstavby, výroby materiálů, náhradních dílů, ale i rekonstrukce a opravy budov, dále pak navrhování a výstavba hotelových komplexů.

Potřeba modernizace je na Kubě velmi rozsáhlá, zub času se neúprosně projevuje na prakticky veškeré kubánské architektuře a infrastruktuře. Země nemá dostatek bytů pro své občany, i přes veškerou snahu režimu o novou výstavbu v podstatě nahrazuje byty jen pro ty obyvatele, jejichž domy musejí být, vzhledem k jejich technickému stavu, zbourány. Snaha o opravu i novou výstavbu ale také kromě tradičního nedostatku likvidity naráží i na související nedostatek kvalitního stavebního materiálu. V oblasti stavebního průmyslu Kuba aktuálně nabízí 11 projektů. Příležitostí pro český export může být zájem Kuby o nové moderní technologie pro zvýšení efektivity výstavby, výroby materiálů, náhradních dílů, ale i rekonstrukce a opravy budov. Zájem o spolupráci existuje rovněž v oblasti diagnostiky technického stavu a specializovaných demolic budov. Současně se nabízejí i příležitosti při navrhování a výstavbě hotelových komplexů a nemovitostí spojených s golfovými hřišti. Do výstavby hotelů míří okolo 45 % všech kubánských investic. Kuba se v rámci svých investičních projektů snaží získat přístup k novým technologiím, zároveň podporuje výstavbu infrastruktury a modernizaci průmyslových závodů, především v niklovém, ropném a cementářském průmyslu. Země nedisponuje dostatkem cementu, snaží se o znásobení výroby, aby byla schopna zásobit vlastní trh, a otevírá možnost také založení smíšené společnosti právě na výrobu cementu. Klade si také za cíl podporovat projekty zaměřené na generování vývozu zboží a služeb, např. využití těžby a zpracování kvalitního mramoru je jednou z vhodných příležitostí pro český export. Projekty ve stavebním sektoru zahrnují mimo jiné inženýrsko-geologický průzkum, přípravu návrhů pro stavební a montážní činnost, výstavbu stavebních, inženýrských a bagrovacích prací.

Zdravotnictví a farmacie

Kuba se snaží profilovat jako země s významným výzkumem v oblasti farmacie a biotechnologie a podporuje investiční příležitosti v této oblasti. Na Kubě probíhá výzkum, výroba, registrace, komercializace národních biotechnologických a farmaceutických produktů, některé farmaceutické výrobky se rovněž vyvážejí do zahraničí. Kubánské zdravotnictví ovšem disponuje pouze zastaralým vybavením nemocnic a diagnostikou a země se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků všech druhů. Pro české exportéry se nabízí možnost navázání spolupráce právě v těchto oblastech a zahraničním investorům možnost vybudování výrobních závodů, léčebných center a lázní, případně center zaměřených na plastickou chirurgii a estetickou medicínu.

Kuba se snaží o rozšíření investičních příležitostí v oblasti zdravotnického a farmaceutického průmyslu. Cílem je podporovat projekty jak pro výstavbu nových výrobních zařízení pro konečné formy generických léčiv, tak pro vývoj a výrobu biotechnologických produktů určených především pro vývoz. Mezinárodní spolupráce probíhá především s kubánskou státní společností BioCubaFarma, která byla založena v r. 2012 a je největší biotechnologickou společností na Kubě. V BioCubaFarma se soustředí zhruba 50 % všech kubánských výzkumných aktivit. Mezi aktuální možnosti pro spolupráci patří zejména vytvoření partnerství v oblasti zpracování lidské placenty, vybudování či rozšíření výrobních závodů na výrobu léčiv různých druhů (např. tablet, antiretrovirotik, antikoncepce, aerosolů a inhalátorů, cytostatik, léků proti rakovině aj.), závodů na výrobu zdravotnických a hygienických materiálů, i výrobu specializovaných lékařských přístrojů. V neposlední řadě Kuba nabízí také partnerství v rámci přípravy vakcíny proti prasečímu moru a horečce dengue. Současně Kuba hledá partnery pro vytvoření smíšených společností s hlavními kubánskými farmaceutickými výrobci v zóně volného obchodu ZED Mariel nedaleko Havany. V rámci těchto smíšených společností se nabízejí příležitosti v oblasti společného výzkumu a následné výroby a exportu produktů. Předpokladem úspěchu, kvality a konkurenceschopnosti projektů je vysoká vědecká úroveň lidských zdrojů v kubánském biofarmaceutickém průmyslu. Kuba v oblasti zdravotnického a farmaceutického průmyslu nabízí 8 projektů.

Těžební a ropné technologie

Kuba má bohatá nerostná naleziště, zejména nikl je jedním z hlavních vývozních artiklů země. Vzhledem k zastaralé mechanizaci svá naleziště nevyužívá na maximum a nemá možnosti provádět ani nové průzkumy. Českým firmám se nabízí možnost investic zejména v oblastech nově identifikovaných nalezišť ropy, zlata a drahých kovů, případně mramoru, minerálů a podobně.

Kubánské nerostné bohatství zahrnuje širokou škálu kovových surovin, stejně jako průmyslové horniny a minerály. Mezi hlavní nerostné zdroje kovových rud patří nikl, železo, kobalt, měď, olovo, zinek, mangan, wolfram, chrom, ale i drahé kovy jako zlato a stříbro. V případě tzv. průmyslových hornin a minerálů a nekovových minerálů Kuba identifikovala zdroje jílů, azbestu, písků, křemenných písků, barytu, čedičů, bentonitu, vápenců, křemenů, kaolinu, kyanitu, kalcarenitů, živců, fosforitu, granátů, grafitu, mramorů, magnezitu, slídy, olivínu, polodrahokamů, kamenné soli, fáborků, mastku, tufů, sádry a zeolitů. Kuba také disponuje nemalými podmořskými zásobami ropy. Těžba ropy na Kubě probíhá zejména v oblasti mezi městy Havana a Matanzas, kde se nachází největší naleziště s geologickými zásobami okolo 10 miliard barelů. Téměř celé kubánské území, asi 100 000 km², je však perspektivní pro průzkum nalezišť ropy. Ložiska ropy se nacházejí v moři s dosahem z pevniny prostřednictvím horizontálních vrtů. V poslední době Kuba soustředí své snahy na průzkum nalezišť zlata a drahých kovů. V roce 2022 byl zahájen hlubinný výzkum naleziště zlata v oblasti ostrova Isla de la Juventud. V oblasti důlního, těžebního a ropného průmyslu Kuba nabízí 57 projektů zaměřených zejména na geologický průzkum nových oblastí a přímou těžbu a zpracování nerostného bohatství v již existujících dolech. Tyto projekty představují bezesporu příležitost pro české firmy. Velkou část těchto minerálů lze těžit v otevřené jámě, s relativně nižšími náklady než na těžbu hlubinnou metodou.

Cestovní ruch, lázeňství, volný čas

Kuba je oblíbenou turistickou destinací. V roce 2022 přicestovalo na Kubu 1,7 milionu turistů. V rámci HDP pro Kubu tento sektor představuje více než 70% podíl a zaměstnává 65 % populace. České firmy se mohou podílet na výstavbě a provozování hotelů a turistických center, vybudování zábavních a vodních parků, případně pronajímat či provozovat již vybudovaná ubytovací zařízení.

Významným sektorem pro zahraniční investice na Kubě je bezesporu cestovní ruch, který pro Kubu představuje zásadní zdroj devizových příjmů. Z toho důvodu se Kuba snaží rozvíjet a modernizovat hotelovou infrastrukturu, ať už prostřednictvím výstavby nových, či rekonstrukce stávajících ubytovacích zařízení a rozvoje turistické infrastruktury. V oblasti služeb a turismu Kuba připravila 131 projektů v oblastech Cienfuegos; Playa Santa Lucía, severně od Camagüey; Covarrubias, severně od Las Tunas; a Guardalavaca, severně od Holguínu, zaměřených zejména na administrativní správu a marketing vybraných hotelů. V současné době Kuba povoluje zakládání tzv. smíšených společností jako způsobu zahraničních investic v oblasti turismu. Nad rámec hotelových komplexů představuje příležitost plán na vybudování golfových hřišť, přístavů, zábavních parků, dále správa gastronomických služeb, wellness nebo projekty v přírodě, včetně luxusních kempů. V příštích 15 letech má Kuba v plánu vybudovat více než 100 000 nových hotelových pokojů, z nichž minimálně 30 000 bude vystaveno s podílem zahraničního kapitálu. Nicméně všeobecný pokles cestovního ruchu měl velký dopad na toto odvětví na Kubě a doposud se nepodařilo dosáhnout předpandemické úrovně, co se návštěvnosti týká.

• Teritorium: Amerika | Kuba | Zahraničí

Doporučujeme