Mimosoudní řešení sporů

Zahájení rozhodčího řízení

Rozhodčí řízení se zahajuje žalobou podanou rozhodčímu soudu, předsedajícímu rozhodci, je-li určen, nebo kterémukoli určenému nebo jmenovanému rozhodci. Rozhodčí řízení je zahájeno dnem doručení žaloby některé z osob dle předchozí věty, které jsou povinny na žalobě vyznačit den, kdy jim došla.

Před zahájením rozhodování na základě podané žaloby, jsou rozhodci oprávněni rozhodovat o své pravomoci. Po zahájení rozhodování může vznést námitku nedostatku pravomoci také kterákoli ze stran, nejpozději však při prvním úkonu v řízení, týkajícího se věci samé.

Důvodem nedostatku pravomoci rozhodčího soudu může být neexistence, neplatnost či zánik rozhodčí smlouvy nebo skutečnost, že v dané věci nebylo možno rozhodčí smlouvu vůbec uzavřít. Dospějí-li rozhodci k závěru, že jejich pravomoc k rozhodnutí není dána, rozhodnou o tom usnesením.

Rozhodnou-li rozhodci, že není dána jejich pravomoc, nebo došlo-li ke zrušení rozhodčího nálezu z důvodu nedostatku pravomoci rozhodčího orgánu, může strana, která uplatnila svůj nárok u rozhodčího soudu v promlčecí nebo prekluzívní lhůtě, uplatnit tentýž nárok u příslušného jiného orgánu (zpravidla obecného soudu). Účinky podání původní žaloby zůstávají zachovány, učiní-li tak ve lhůtě 30 dnů ode dne, kdy jí bylo doručeno rozhodnutí rozhodčího soudu o nedostatku jeho pravomoci nebo rozhodnutí o zrušení rozhodčího nálezu.

Průběh rozhodčího řízení

Strany sporu mají v rozhodčím řízení zásadně rovné postavení a musí jím být dána plná příležitost k uplatnění jejich práv.

Postup, kterým mají rozhodci řízení vést, mohou strany upravit vzájemnou dohodou. Pokud takovou dohodu strany neuzavřou, postupují rozhodci v řízení způsobem, který považují za vhodný. Vedou rozhodčí řízení tak, aby bez zbytečných formalit a při poskytnutí stejné příležitosti k uplatnění práv všem stranám byl zjištěn skutkový stav věci potřebný pro rozhodnutí sporu.

Vyslýchat svědky, znalce a strany mohou rozhodci jen, když se k nim dobrovolně dostaví a poskytnou výpověď. Také jiné důkazy mohou provádět jen tehdy, jsou-li jim poskytnuty. Procesní úkony, které nemohou rozhodci sami provést, provede na jejich dožádání soud, který je povinen dožádání vyhovět, nejde-li o procesní úkon podle zákona nepřípustný. Náklady řízení, které vznikly soudu provedením procesních úkonů na základě dožádání rozhodce, hradí soudu stálý rozhodčí soud nebo rozhodci.

Ukáže-li se v průběhu rozhodčího řízení nebo i před jeho zahájením, že by mohl být ohrožen výkon rozhodčího nálezu, může soud na návrh kterékoli strany nařídit předběžné opatření.

Během rozhodčího řízení působí rozhodci na strany tak, aby se dohodly. Smír mezi stranami lze uzavřít také ve formě rozhodčího nálezu. Není-li uzavřen smír, řídí se rozhodci při rozhodování sporů hmotným právem pro spor rozhodným. Pokud je k tomu strany výslovně zmocní, mohou spor rozhodnout také podle zásad spravedlnosti, avšak ve sporech ze spotřebitelských smluv se rozhodci řídí vždy právními předpisy stanovenými na ochranu spotřebitele.

Rozhodnutí

Rozhodčí řízení končí

  • právní mocí rozhodčího nálezu, nebo
  • doručením usnesení v těch případech, kdy se nevydává rozhodčí nález.

Rozhodčí nález musí splňovat tyto náležitosti:

  • musí být usnesen většinou rozhodců,
  • musí být vyhotoven písemně,
  • musí být podepsán alespoň většinou rozhodců,
  • musí obsahovat určitý výrok,
  • nedohodnou-li se strany jinak, musí obsahovat odůvodnění.

Písemné vyhotovení rozhodčího nálezu musí být doručeno stranám a po doručení opatřeno doložkou o právní moci.

Rozhodce doručí písemnost na adresu datové schránky; není-li možné písemnost doručit do datové schránky, doručí písemnost na elektronickou adresu, kterou adresát rozhodci sdělil nebo kterou určil jako doručovací v rozhodčí smlouvě. Není-li možné doručit písemnost na adresy uvedené výše, doručí rozhodce písemnost na adresu, kterou adresát rozhodci sdělil nebo adresu uvedenou v rozhodčí smlouvě.

Strany se mohou v rozhodčí smlouvě dohodnout, že rozhodčí nález může být na žádost některé z nich nebo obou přezkoumán jinými rozhodci. Nestanoví-li rozhodčí smlouva jinak, musí být žádost o přezkoumání zaslána druhé straně do 30 dnů ode dne, kdy byl straně žádající o přezkoumání doručen rozhodčí nález. Přezkoumání rozhodčího nálezu jinými rozhodci je součástí rozhodčího řízení a platí o něm pravidla stanovená rozhodčím řádem.

Nelze-li rozhodčí nález přezkoumat nebo uplynula-li marně lhůta k podání žádosti o přezkoumání, nabývá nález dnem doručení účinky pravomocného soudního rozhodnutí a je soudně vykonatelný.

Pravomocný rozhodčí nález je exekučním titulem. Rozhodčí nález opatřený doložkou o právní moci a všechny listiny prokazující průběh rozhodčího řízení jsou stálé rozhodčí soudy povinny uschovat po dobu 20 let od právní moci rozhodčího nálezu. Pokud je rozhodčí nález vydán rozhodčím soudem, který nepatří mezi stálé rozhodčí soudy, ukládá se písemné vyhotovení nálezu včetně vyznačené doložky právní moci do úschovy okresního soudu, v jehož obvodu byl rozhodčí nález vydán. Lhůta činí 30 dnů. Spolu s nálezem se do soudní úschovy ukládají také veškeré listiny a všechny listiny prokazující průběh rozhodčího řízení. Povinnost uložení do soudní úschovy zákon o rozhodčím řízení ukládá samotným rozhodcům.

Zrušení rozhodčího nálezu soudem

V případech stanovených zákonem o rozhodčím řízení může soud v rámci dohledu nad průběhem a výsledkem rozhodčího řízení rozhodnutí rozhodčího soudu zrušit.

Návrh na zrušení rozhodčího nálezu soudem musí být podán do tří měsíců od doručení rozhodčího nálezu té straně, která se zrušení rozhodčího nálezu domáhá. Podáním návrhu na zrušení rozhodčího nálezu není dotčena jeho vykonatelnost (návrh nemá odkladný účinek), na žádost povinného však soud může vykonatelnost rozhodčího nálezu odložit. Podmínkou odložení vykonatelnosti rozhodčího nálezu je hrozba závažné újmy spojená s neprodleným výkonem rozhodčího nálezu, nebo možnost usuzovat na důvodnost návrhu na zrušení rozhodčího nálezu.

Soud na návrh kterékoliv strany zruší rozhodčí nález, jestliže

  • byl vydán ve věci, o níž nelze uzavřít platnou rozhodčí smlouvu,
  • rozhodčí smlouva je z jiných důvodů neplatná, nebo byla zrušena, anebo se na dohodnutou věc nevztahuje,
  • ve věci se zúčastnil rozhodce, který nebyl ani podle rozhodčí smlouvy, ani jinak povolán k rozhodování, nebo neměl způsobilost být rozhodcem,
  • rozhodčí nález nebyl usnesen většinou rozhodců,
  • straně nebyla poskytnuta možnost věc před rozhodci projednat,
  • rozhodčí nález odsuzuje stranu k plnění, které nebylo oprávněným žádáno, nebo k plnění podle tuzemského práva nemožnému či nedovolenému,
  • se zjistí, že jsou dány důvody, pro které lze v občanském soudním řízení žádat o obnovu řízení.

Žádost o zrušení rozhodčího nálezu soud zamítne v případech, kdy strana, která se domáhá jeho zrušení z důvodu, že rozhodčí smlouva je neplatná nebo byla zrušena anebo se na dohodnutou věc nevztahuje, nebo z důvodu, že ve věci se zúčastnil rozhodce, který nebyl ani podle rozhodčí smlouvy, ani jinak povolán k rozhodování, nebo neměl způsobilost být rozhodcem, tyto důvody neuplatnila v samotném rozhodčím řízení, ačkoli tak učinit mohla.

Zruší-li soud rozhodčí nález z důvodu, že byl vydán ve věci, o níž nelze uzavřít platnou rozhodčí smlouvu, nebo z důvodu, že rozhodčí smlouva je neplatná, byla zrušena nebo se na dohodnutou věc nevztahuje, pokračuje na návrh některé ze stran v jednání ve věci samé a tuto věc sám rozhodne.

Zruší-li však soud rozhodčí nález z jiného důvodu než vyloučení věci z možnosti projednání v rozhodčím řízení nebo neplatnosti, zrušení nebo neaplikovatelnosti rozhodčí smlouvy, pokračuje se k návrhu některé ze stran v rozhodčím řízení na základě rozhodčí smlouvy. Rozhodci zúčastnění na rozhodčím nálezu, který byl zrušen z důvodu, že nebyli povoláni k rozhodování, nebo neměli způsobilost být rozhodcem, jsou z nového projednání a rozhodování věci vyloučeni. Nedohodnou-li se strany jinak, budou noví rozhodci jmenováni způsobem původně určeným v rozhodčí smlouvě nebo podpůrně podle rozhodčího řádu.

I když strana nepodala návrh na zrušení rozhodčího nálezu soudem, může podat návrh na zastavení nařízeného výkonu rozhodčího nálezu, jestliže:

  • rozhodčí nález (a) byl vydán ve věci, o níž nelze uzavřít platnou rozhodčí smlouvu, (b) rozhodčí nález nebyl usnesen většinou rozhodců nebo (c) rozhodčí nález odsuzuje stranu k plnění, které nebylo oprávněným žádáno, nebo k plnění podle tuzemského práva nemožnému či nedovolenému,
  • strana, která musí mít zákonného zástupce, nebyla v řízení takovým zástupcem zastoupena a její jednání nebylo ani dodatečně schváleno,
  • ten, kdo vystupoval v rozhodčím řízení jménem strany nebo jejího zákonného zástupce, nebyl k tomu zmocněn a jeho jednání nebylo ani dodatečně schváleno.

Je-li podán návrh na zastavení nařízeného výkonu rozhodčího nálezu, soud provádějící výkon rozhodčího nálezu řízení o jeho výkonu přeruší a uloží povinnému, aby do 30 dnů podal u příslušného soudu návrh na zrušení rozhodčího nálezu. Není-li v této lhůtě návrh podán, pokračuje soud v řízení o výkonu rozhodčího nálezu. Je-li rozhodčí nález zrušen, postupuje se shora popsaným způsobem, podle toho, z jakého důvodu byl nález zrušen.

• Oblasti podnikání: Právo, právní služby | Služby
• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme