Dříve roztroušená právní úprava byla sjednocena do zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, ve znění pozdějších předpisů (dále jako „přestupkový zákon“), dále doplněném zákonem č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích.
Související zákony:
- Soudní řád správní
- Správní řád
- Zákon o některých přestupcích
- Zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich
- Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob
- Živnostenský zákon
Související právní průvodci:
- Hospodářské trestné činy
- Obchodní právo
- Odpovědnost státu za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci
- Přestupky a správní delikty v podnikání
- Řízení o přestupcích a sankce za přestupky ukládané podle přestupkového zákona
- Správní řád
- Trestní odpovědnost právnických osob
- Veřejnoprávní regulace reklamy
- Základy soudního řízení správního
- Živnosti
Úvod
Významným přínosem nové úpravy je sjednocení přestupků, správních deliktů podnikajících fyzických osob a správních deliktů právnických osob, které jsou nově zahrnuty pod jednotný pojem „přestupek“.
Zákon o odpovědnosti za přestupky poskytuje obecnou právní úpravu správní odpovědnosti, která dosud chyběla. Přestupkový zákon v sobě zahrnuje normy hmotněprávní (zejm. obsahující obecná ustanovení o odpovědnosti včetně jejího zániku, okolnostech vylučujících protiprávnost, správních trestech a jejich ukládání, ochranných opatřeních), ale i právní normy procesního charakteru (upravující řízení o přestupcích).
Je však nutné upozornit, že v některých případech se i nadále může aplikovat stará právní úprava přestupků a správních deliktů, a to vzhledem ke skutečnosti, že z důvodu zákazu retroaktivity se odpovědnost za přestupek „posuzuje podle zákona účinného v době spáchání přestupku; podle pozdějšího zákona se posuzuje jen tehdy, je-li to pro pachatele přestupku (…) příznivější“ (§ 2 odst. 1 přestupkového zákona).
Termínem „v době spáchání přestupku“ se rozumí okamžik, kdy pachatel protiprávně konal nebo v případě opomenutí byl povinen konat; okamžik, kdy nastal nebo měl nastat následek protiprávního jednání, pak není pro určení právní úpravy rozhodující.
Cílem tohoto článku je seznámit čtenáře s problematikou odpovědnosti za přestupky podle nového přestupkového zákona, když důraz je kladen na především na vybrané právní instituty.