Předsmluvní odpovědnost

Jednou ze základních zásad soukromého práva a soukromoprávních vztahů je zásada svobodné vůle a zásada smluvní volnosti.

Podle těchto zásad nemůže být nikdo nucen uzavřít smlouvu proti své vůli a zároveň je ponecháno na vůli stran, jak si své poměry navzájem upraví. Tyto principy jsou nicméně částečně limitovány jak ujednáním smluvních stran, tak i zákonem, a to předpisy soukromého i veřejného práva (například zákaz diskriminace). Článek se zaměřuje na jednotlivé skutkové podstaty předsmluvní odpovědnosti, coby jednoho z limitů smluvní autonomie, a to tak, jak je upravuje občanský zákoník.

Související právní předpisy:

Související právní průvodci:

Úvod

Jednou ze základních zásad soukromého práva a soukromoprávních vztahů je zásada svobodné vůle a zásada smluvní volnosti. Jinými slovy, smluvní strany si v rámci soukromoprávních vztahů mohou ujednat v podstatě cokoli, co není v rozporu s právními předpisy, přičemž se jedná jak o předpisy veřejnoprávní, tak předpisy soukromoprávní. Významnými limity smluvní volnosti jsou ale také tzv. dobré mravy a veřejný pořádek.

Smluvní volnost tedy není a ani nemůže být zcela bezbřehá a pro zachování funkčnosti soukromoprávních vztahů je nutné právem upravit korektivy, jež udávají hranice, v rámci kterých mohou jednotlivé osoby využívat výše uvedené zásady smluvní volnosti. Jedním z těchto korektivů je i předsmluvní odpovědnost, které je věnován tento článek.

V rámci tohoto článku budou přiblíženy jednotlivé skutkové podstaty předsmluvní odpovědnosti, a to tak, jak je upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“).

Předsmluvní odpovědnost obecně

Jak již bylo uvedeno v úvodu tohoto článku, účelem úpravy předsmluvní odpovědnosti je zakotvení určitého korektivu v rámci soukromoprávních vztahů. Jedná se konkrétně o úpravu vyjednávacího (negociačního) procesu předcházejícího samotné uzavření smlouvy, který jinak obecně příliš regulován není a v rámci kterého tak smluvní strany mají značně široké pole působnosti.

Ačkoli občanský zákoník počítá s tím, že jednání před uzavřením smlouvy jsou často spojena s určitou mírou nejistoty a s rizikem, záměrem zákonodárců bylo do určité míry regulovat ta rizika, která mají podstatu v neslušném, resp. nepoctivém, jednání druhé smluvní strany. Účelem úpravy předsmluvní odpovědnosti je tedy určení hranic, mezí, v rámci kterých se mohou smluvní strany při smluvním vyjednávání pohybovat.

Cílem úpravy je tak především podchycení výjimečných situací, které jsou v rozporu s obecným vnímáním „slušnosti“. Jinými slovy popisuje smysl institutu předsmluvní odpovědnosti zákonodárce, který v důvodové zprávě k občanskému zákoníku uvádí následující: „Každý může svobodně jednat s druhou osobou o uzavření smlouvy a rozhodnout se, zda s druhou osobou smlouvu uzavře, či nikoli. Zároveň musí být chráněna i dobrá víra osoby, se kterou je jednáno.“

Právní úprava institutu předsmluvní odpovědnosti je v rámci českého právního řádu relativně novinkou, když starý občanský zákoník (tj. zákon č. 40/1964 Sb., účinný do 31. prosince 2013) předsmluvní odpovědnost explicitně neupravoval a soudy tak tento institut odvozovaly z obecné úpravy odpovědnosti, resp. z povinnosti předcházet hrozícím škodám.

Občanský zákoník nyní upravuje předsmluvní odpovědnost v ust. § 1728 až ust. § 1730 občanského zákoníku. Zde obsažená úprava je založena na zásadě ochrany dobré víry, dobrých mravů a zejména na zásadě poctivosti upravené v ust. § 6 občanského zákoníku, který uvádí, že každý má povinnost jednat v právním styku poctivě a že nikdo nesmí těžit ze svého nepoctivého nebo protiprávního činu nebo z protiprávního stavu, který vyvolal nebo nad kterým má kontrolu.

Tedy zjednodušeně lze odkázat na známé pravidlo „nečiň druhým to, co nechceš, aby činili oni tobě“.

• Témata: Právní průvodce | Právo
• Oblasti podnikání: Právo, právní služby | Služby
• Teritorium: Česká republika

Doporučujeme