Politika soudržnosti hraje dlouhodobě zásadní roli v rozvoji České republiky i celé Evropské unie. V Česku od roku 2004 podpořila více než 150 000 projektů, které prokazatelně přispěly ke zlepšení v oblastech dopravy, životního prostředí, sociálního začleňování nebo vzdělávání. Konkrétní výsledky a dopady těchto projektů najdete v nové evaluační studii DotaceEU – Knihovna evaluací.
Politika soudržnosti patří mezi klíčové nástroje pro udržitelný rozvoj regionů a je významným nástrojem veřejných investic, který podporuje fungování jednotného trhu a zvyšování konkurenceschopnosti na evropské úrovni. Je proto nezbytné, aby byla zachována i v rámci nového víceletého finančního rámce. S ohledem na budoucí výzvy, kterým bude Evropa v následujících letech čelit – od klimatických změn přes energetickou soběstačnost až po demografické a bezpečnostní otázky – lze s jistotou předpokládat, že dojde k její modernizaci. Pro Českou republiku je prioritou zachovat podporu pro celé své území, nastavit jednoduchá a stabilní pravidla a strategicky cílit prostředky s ohledem na specifické potřeby občanů v regionech.
Aktuálně probíhají na úrovni České republiky i Evropské unie intenzivní jednání, při kterých se utvářejí základní principy pro budoucí směřování politiky soudržnosti. V druhé polovině roku 2025 by měla Evropská komise zveřejnit návrh legislativního balíčku pro programové období 2028+. Samotné vyjednávání o legislativě a věcném zaměření EU fondů v České republice bude pak navazujícím krokem.
Krok za krokem k období 2028+
Při přípravě nového programového období nás čekají následující klíčové milníky:
Národní úroveň
Česká republika zahájila přípravy na budoucí období 2028+ již během svého předsednictví v Radě EU v roce 2022. Na národní úrovni probíhají debaty v pracovních skupinách a platformách, kterých se účastní subjekty implementační struktury a další hospodářští, sociální a územní partneři. Cílem je připravit národní pozici České republiky s definicí klíčových oblastí pro financování z evropských fondů a návrhy na zjednodušení systému jejich využívání.
Národní orgán pro koordinaci vypracoval dokument „Východiska pro pozici ČR ke směřování politiky soudržnosti po roce 2027“, který byl schválen vládou České republiky v červenci 2024. Na tento dokument naváže materiál vymezující „Strategický rámec politiky soudržnosti po roce 2027“. Jednotlivé kroky mají za cíl prosazení klíčových priorit České republiky a zajištění efektivního financování z fondů Evropské unie pro další programové období.
Evropská úroveň
Na evropské úrovni jsou k politice soudržnosti průběžně vydávány zprávy a stanoviska různých institucí a organizací. V rámci nastavování její budoucí podoby hrají klíčovou roli Evropská komise, Evropský parlament a Rada Evropské unie, které budou přijímat nový legislativní balíček pro programové období 2028+.
Klíčovým milníkem bude vyjednávání a budoucí podoba víceletého finančního rámce rozhodující o tom, kolik prostředků v rozpočtu Evropské unie zůstane pro politiku soudržnosti nadále vyčleněno. Za finální podobu legislativního balíčku, který stanoví nová pravidla pro budoucí období, je odpovědná Evropská komise.
Národní orgán pro koordinaci MMR inicioval vypracování a přijetí společné deklarace 11 členských zemí, která identifikuje základní oblasti a směřování politiky soudržnosti po roce 2027. Dostatečná alokace, sdílené řízení, jednoduchá a zároveň flexibilní pravidla jsou jen několik hlavních zásad, které jsou zdůrazňovány v deklaraci přijaté v rámci českého předsednictví V4 v roce 2024.
Doporučujeme




