Video + podcast

Užitečné aplikace, které zefektivní váš pracovní den

Málokdo ví, že existuje celá řada snadno dostupných chytrých aplikací a počítačových programů, které dokáží váš běžný pracovní den udělat mnohem efektivnější a lepší. Víte třeba o tom, že emaily, dopisy a SMS zprávy dnes už nemusíte psát, ale můžete je pohodlně diktovat?

Na téma umělá inteligence se dnes hovoří neustále, ale jaké nástroje z prostředí AI jsou opravdu praktické? V článku se podíváme také na aplikace pro správu bezpečných hesel, pro organizaci práce a mnohé další.

Základem je o existenci chytrých aplikací vědět

Moudrý podnikatel Baťa kdysi hlásal: Lidem myšlení, strojům dřinu. Dnes máme v osobních počítačích a chytrých telefonech obrovské množství aplikací, které nám mohou dřinu usnadnit, nebo ji dokonce celou udělají za nás. Klíčové je o těch aplikacích vědět.

Aplikací, které mohou usnadnit práci, je obrovské množství. Navíc mnoho z nich je určených jen pro některé operační systémy, ať již na mobilech nebo počítačích. Vybrali jsme proto několik výrazných aplikací a vy vnímejte především jejich účel. – Co si lze s jejich využitím usnadnit a jak. Buď vás zaujme přímo námi zmíněná aplikace, nebo si snadno najdete její alternativu. Podstatou je pochopit podstatu – funkcionalitu určité aplikace.

Emaily a zprávy dnes můžete rovnou diktovat

Už náš první tip si přinejmenším někteří z vás zamilujete. Co to je? – Přestaňte textové zprávy psát, když je můžete diktovat! Pokud máte PC s aktuálními programy, stačí zmáčknout Win+H a můžete diktovat. Pokud používáte Mac, stejně funguje dvojité zmáčknutí Fn, jen si nesmíte tuto funkci zapomenout zapnout v nastavení. Počítač váš hlas automaticky převede na text. Je to skvělé třeba pro rychlé psaní emailů nebo poznámek.

Pravda, chce to trochu praxe, ale pokud si tuto funkcionalitu osvojíte, ohromně se vám uleví. – Navíc si můžete připadat třeba jako nějaký velkopodnikatel, který firemní korespondenci nepíše, ale diktuje ji svému asistentovi nebo sekretářce.

Ilustrační obrázek | Open AI / DALL-E

Podobnou funkci ale najdete i v Applu i v mnoha mobilních telefonech. Můžete do něj pohodlně nadiktovat většinu emailů, SMS zpráv i svých vlastních poznámek. Stačí drobná editace a zpráva může letět k adresátovi.

Moderní správa počítačových hesel

Také pokaždé, když po vás nějaká aplikace požaduje změnu hesla, přemýšlíte nad tím, které jste ještě nepoužili? Možná na to máte nějaký svůj vlastní fígl, který vám funguje a je navíc bezpečný. Velkými pomocníky jsou takzvaní správci hesel. Je jich celá řada: 1Password, Bitwarden, nebo KeePass patří mezi ty populárnější, ale rozhodně ne mezi jediné zajímavé.

V principu si nastavíte jedno dostatečně bezpečné heslo, pomocí kterého si správce hesel odemknete. Ten pak za Vás předvyplní do aplikací i webových stránek bezpečnostní údaje. Další funkcí může být i generování bezpečného hesla, tedy hesla, které má i 20 míst a je složené z náhodných čísel, písmen a speciálních znaků. Mnohé z nich vám umožní si ukládat do trezoru i platební karty, adresu bydliště, telefonní čísla a další údaje, které chcete mít na bezpečném místě, a navíc po ruce.

Žádný dokonalý správce hesel ale samozřejmě neexistuje. Pamatujte, že nejslabší článek zabezpečení se vždy nachází mezi počítačem a židlí. Neukládejte si hesla do žádných souborů v počítači, nepište si je na papírky a už vůbec, je nikomu nesdělujte. Ani banka je po vás nikdy nebude chtít.

Pokud byste chtěli otestovat, jak silná hesla máte, zkuste vyhledat test hesel na stránkách vpnMentor.com.

Microsoft PowerToys

V prostředí Microsoft Windows jsou dalším praktickým nástrojem Výkonnostní hračky neboli Microsoft PowerToys. Je to sada freewarových systémových utilit, které mají různorodé použití. Některé z nich možná nevyužijete, některé jiné naopak určitě ano. Pokud PowerToys nikde v počítači nevidíte, dají se snadno stáhnout v Microsoft Apps.

Tak například: Dejme tomu, že od někoho dostanete emailem nebo SMS zprávou zajímavý výstřižek – buď kus ofocených novin nebo původní elektronický obrázek. Uvnitř obrázku (výstřižku) je zajímavý text, se kterým byste rádi pracovali. Rádi byste ho měli třeba ve Wordu, abyste s ním mohli dál pracovat. Znamená to, že musíte text z obrázku (výstřižku) ročně přepsat do počítače? To určitě ne.

Ilustrační fotografie

Možností, jak postupovat, je celá řada. Pokud používáte Microsoft PowerToys, můžete využít nástroj Extraktor textu. S jeho pomocí text v obrázku pohodlně naberete kurzorem myši do paměti počítače a příkazem Ctrl+V ho v editovatelném tvaru vložíte do Wordu, emailu nebo kamkoli jinam.

Součástí PowerToys je i řada dalších drobných nástrojů. Vtipnou utilitou je třeba nástroj Najít myš. K čemu slouží? Možná se i vám někdy v chvatu úkolů občas stane, že na monitoru přestanete vnímat vidět kurzor myši a koukáte po celé obrazovce, kde je. Při zapnutí nástroje Najít myš stačí 2× stisknout zvolenou klávesu a kurzor myši se na monitoru okamžitě zvýrazní.

Třeba ale v PowerToys najdete i nějaké další nástroje, které vám vaši práci zefektivní nebo alespoň zpříjemní.

Google Lens

Další užitečnou aplikací je Google Lens. Možná ji znáte. Používáte ale ikonku s barevný fotoaparátem opravdu naplno? Opět se jedná o poměrně bohatou sady nástrojů. Jak uvádí její provozovatel, Google Lens je technologie rozpoznávání obrazu a je navržena tak, aby zobrazovala relevantní informace související s objekty, které identifikuje, pomocí vizuální analýzy založené na neuronové síti.

S pomocí Google Lens můžete překládat text z obrázku, načítat QR kódy, vytáhnout text například z vyfocených dokumentů, nebo přímo texty z fotografií přenášet do vyhledavače. S mocí Google Lens můžete klást vyhledávací dotazy nikoli formou slov, ale formou obrázků. Pokud se vám líbí třeba oděv určitého střihu, ale nevíte, jak ho definovat, stačí do vyhledávače vložit obrázek. Google vám zároveň pomůže identifikovat obsah na obrázku, ať už jde o střih šatů, druh květin, turistickou destinaci a tak dále.

Elektronické nástroje pro řízení projektů

O aplikacích, které se využívají k řízení projektů a týmových prací, jste už zřejmě také slyšeli. Umožňují snadnou online spolupráci, přehlednou evidenci úkolů apod. Na trhu je jich celá řada. Každý má své výhody i limity a je na vás, zda tím vaším ideálem bude Trello, Freelo, MS Planner, Asana, WeKan, Basecamp, Teamwork nebo nějaký jiný.

Pokud jde o metodiky, s nimiž projektové nástroje pracují, mezi ty nejoblíbenější patří například Kanban. Název pochází z japonštiny, ve které doslova znamená „ceduli“ nebo „billboard“. Kanban je intuitivní a přehledný. Dají se s ním spravovat jak velké projekty, tak i osobní to-do listy.

Ilustrační obrázek

Jak Kanban funguje? V podstatě si rozvrhnete fáze svých aktivit do několika sloupečků. Mohou to být třeba sloupečky jako Čeká na provedení, Udělám tento týden, Mám rozděláno a poslední, Mám hotovo. Do sloupečků si pak napíšete jednotlivé úkoly a postupně, jak je plníte, je přesouváte mezi sloupečky zleva doprava, dokud je nemáte hotové. Zároveň opět doplňujete na začátek kanban tabule úkoly nové. Metodiku kanban využívají třeba aplikace Trello, Freelo, MS Planner, WeKan, ale i další.

S výše zmíněným souvisí i metodika evidence osobních poznámek a výstřižků. Praktické tipy k tomuto tématu najdete v naše článku Soustavné sebevzdělávání – klíč k úspěchu podnikatele.

Dobrá organizace práce

K duševní hygieně a dobré organizaci práce dnes rozhodně patří i dobrá kontrola nad časem, který strávíte u počítače a mobilního telefonu. Někdo si dokonce musí naordinovat digitální detox.

Pokud jde o kontrolu času, existují aplikace, které vám pomohou bojovat třeba proti internetové prokrastinaci. To je taková ta neproduktivní činnost, kdy čas běží, běží a vy pořád koukáte na nějaké reels, shorts, posty atd.

Jednoduché aplikace, jako například RescueTime nebo Clockify, vám umožní sledovat, kolik času trávíte na různých webových stránkách. Snáze tak odhalíte, kde se zbytečně ztrácíte a najdete způsoby, jak neefektivitu omezit.

Nebo už vám frustrace a syndrom vyhoření hrozí do takové míry, že potřebujete direktivně nastavený detox? – Nějaký systém, který vám řekne dost a pomůže vám regulovat váš čas u monitoru? – Někdy je fakt potřeba se odpojit. Aplikace typu Cold Turkey nebo Freedom vám pomohou omezit čas strávený na sociálních sítích a online. Headspace, Calm a další nabízejí různá uklidňovací cvičení a techniky pro snížení stresu. Vyzkoušejte a uvidíte.

Umělé inteligenci neutečete

No a konečně tu máme i to, bez čeho se dnes žádný článek nebo video o chytrých aplikacích neobejde: Umělá inteligence (AI). Ačkoli je umělá inteligence stále ve svých počátcích, je až neuvěřitelné, kam se stihla posunout jen za poslední dva roky.

AI vám umožní tvorbu obrázků, videí, tabulek, souborů a mnoho dalšího jen z vašeho popisu řešeného problému. Může za vás psát emaily, nebo vám z textu naopak udělat shrnutí. To samé zvládne dokonce i z YouTubových videí nebo PDF souborů. Možnosti jsou v tuto chvíli opravdu neomezené. Stačí vybrat správný nástroj a šikovně sepsat jednotlivé příkazy. Mezi nejznámější nástroje patří ChatGPT od OpenAI nebo Gemini od Google, dříve známá jako Bard.

Praktické informace k tomuto tématu najdete také v článku Jak s pomocí AI řešit pracovní úkoly, nabourávat stereotypy v myšlení nebo vybírat hodinky?

Ilustrační fotografie

Převod zvuku do textu i naopak

Na umělé inteligenci jsou založeny také aplikace, které dokáží zvukový záznam převést do textové podoby. Jiné aplikace naopak z textu vytvoří zvukový záznam. Může to mít řadu praktických využití.

Někdo si třeba rád diktuje poznámky do záznamníku. Ovšem co s tím potom? Se zvukem se pracuje obtížně. S pomocí aplikací Beey, Riverside, Transkriptor, Gglot, Přepisovatel aj. svůj zvukový záznam snadno převedete do textové podoby.

Nebo naopak: Máte dlouhý text a už fakt nemáte sílu nebo náladu ho číst. Pokud text dostanete do počítače nebo mobilu, existují aplikace, které vám ho převedou do zvukové podoby. Důležitý článek nebo knihu tak můžete poslouchat po cestě autem, vlakem nebo v jiném pracovním okně. Využít můžete třeba aplikace SpeechGen, TextAloud, Audio Tool Set, Aspose Audio Text To Speech a další.

Ovšem pozor: U některých děl by mohlo dojít ke kolizi s autorskými právy, což by byl problém. Stejně tak pozor při jakémkoli vkládání vašich vlastních myšlenek do umělé inteligence v případě, že své nápady v nějakém smyslu považujete za své tajné know-how.

Nástroje umělé inteligence se učí a stále zdokonalují na základě toho, co do nich jejich uživatelé vkládají. Proto je lepší vyvarovat se vkládání jakýchkoli citlivých údajů, ať již z obchodních smluv, vynálezů nebo unikátních business plánů. Ty zůstanou ve větším bezpečí ve vašem počítači.

Takhle zásada ale v obecné rovině neustálé obezřetnosti platí při jakékoli práci s informacemi v online prostředí i mimo něj.

Zdeněk Bauer, Eliška Baklová

• Oblasti podnikání: Software a ICT služby

Doporučujeme