Obsah této stránky spadá do Jednotné digitální brány (Single Digital Gateway; SDG) projektu Evropské unie. Více o projektu
Hlavní informace o službě
V případě, že jste poplatníkem daně z příjmu fyzických osob, máte zákonnou povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob (dále též "DAP") na tiskopisu, ve kterém vyčíslíte daň (případně daňovou ztrátu) a uvedete předepsané údaje, jakož i další okolnosti rozhodné pro vyměření daně.
číst dáleTýká se vás to, pokud
Jste poplatníkem daně z příjmu fyzických osob, který měl ve zdaňovacím období:
- příjmy ze závislé činnosti,
- příjmy ze samostatné činnosti,
- příjmy z kapitálového majetku,
- příjmy z nájmu, nebo
- ostatní příjmy.
Příjmem se rozumí peněžní i nepeněžní příjem dosažený směnou.
Výstup služby
Splnění zákonné povinnosti podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob.
Benefit služby
Splnění zákonné povinnosti podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob.
Kdy službu řešit
Zpět na obsahDaňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob podává nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období.
Lhůta pro podání se prodlužuje na 4 měsíce po uplynutí zdaňovacího období, pokud daňové přiznání nebylo podáno nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období a následně bylo daňové přiznání podáno elektronicky, nebo na 6 měsíců po uplynutí zdaňovacího období, pokud daňový subjekt má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, nebo daňové přiznání nebylo podáno nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období a následně daňové přiznání podal poradce.
Pokud předmět daně tvoří i příjmy, které jsou předmětem daně v zahraničí, může správce daně na žádost daňového subjektu v odůvodněných případech prodloužit lhůtu pro podání DAP až na 10 měsíců po uplynutí zdaňovacího období.
Připadne-li poslední den lhůty pro podání daňového přiznání na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem této lhůty nejblíže následující pracovní den.
Zemřel-li daňový subjekt dříve, než bylo podáno DAP, plní osoba spravující pozůstalost daňovou povinnost zůstavitele, a to vlastním jménem na účet pozůstalosti. Pokud je daňovou povinnost zůstavitele povinno plnit více osob spravujících pozůstalost, plní ji tyto osoby společně a nerozdílně. Daňovou povinnost zůstavitele spravuje správce daně, který byl příslušný ke správě této povinnosti v den smrti zůstavitele.
Osoba spravující pozůstalost je povinna podat řádné DAP do 3 měsíců ode dne smrti zůstavitele, a to za část zdaňovacího období, která uplynula přede dnem jeho smrti; tuto lhůtu nelze prodloužit. Osoba spravující pozůstalost je povinna podat řádné DAP do 30 dnů ode dne skončení řízení o pozůstalosti, a to za část zdaňovacího období, která uplynula do dne předcházejícího dni skončení řízení o pozůstalosti.
Při insolvenčním řízení je daňový subjekt povinen podat nejpozději do 30 dnů ode dne účinnosti rozhodnutí o úpadku řádné DAP za část zdaňovacího období, která uplynula do dne předcházejícího účinnosti tohoto rozhodnutí a za kterou dosud nebylo podáno; tuto lhůtu nelze prodloužit. Lhůty, ve kterých je daňový subjekt povinen podat řádné DAP nebo dodatečné DAP v průběhu insolvenčního řízení, zůstávají zachovány. Ke dni předložení konečné zprávy je daňový subjekt povinen zpracovat řádné DAP za uplynulou část zdaňovacího období, za kterou nebylo dosud podáno, a tvrzenou daň zahrnout do příslušného dokumentu. Řádné DAP je daňový subjekt povinen podat do 15 dnů ode dne, ke kterému mělo dojít k jeho zpracování.
Způsob vyřízení
Co potřebujete, pokud službu řešíte elektronicky
Tiskopis daňového přiznání včetně příloh a podklady pro jeho vyplnění. Tiskopisy včetně příloh jsou dostupné na internetových stránkách Finanční správy České republiky a dále pro účely elektronického podání též v aplikaci Elektronická podání pro Finanční správu
Kde a jak službu řešit elektronicky
Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob lze podat:
- prostřednictvím datové schránky ve formátu XML. Pro vytvoření požadovaného XML souboru lze využít elektronické formuláře v aplikaci Elektronická podání pro finanční správu (EPO).
- V aplikaci Elektronická podání pro finanční správu (EPO) v portálu MOJE daně. V něm za pomoci průvodce příslušný elektronický formulář vyberete, vyplníte a následně odešlete.
- V aplikaci Online finanční úřad (DIS+) v portálu MOJE daně.
Má-li daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku, která se zřizuje ze zákona, nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen formulářové podání učinit pouze elektronicky s využitím dálkového přístupu ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně, a to datovou zprávou podepsanou způsobem, se kterým jiný právní předpis spojuje účinky vlastnoručního podpisu, nebo s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky, nebo s využitím přístupu se zaručenou identitou, nebo prostřednictvím daňové informační schránky.
Transakční portál
ePodáníLze vyřídit datovou schránkou
Ano
Služba je při elektronickém vyřízení zpoplatněna
Ne
Co potřebujete, pokud službu řešíte osobně nebo poštou
Tiskopis daňového přiznání včetně příloh a podklady pro jeho vyplnění. Tiskopis daňového přiznání je dostupný z portálu finanční zprávy, nebo prostřednictvím portálu MOJE daně. Dále je možné jej vyzvednout osobně na finančním úřadě a následně vyplnit ručně včetně podpisu (toto platí pouze za předpokladu, že daňový subjekt nemá povinnost podat elektronicky).
Kde a jak službu řešit osobně, kam dokumenty zasílat poštou
Vyplněný a podepsaný tiskopis můžete podat osobně nebo zaslat poštou místně příslušnému finančnímu úřadu (podle sídla nebo místa trvalého pobytu poplatníka). Místní příslušnost lze ověřit na webových stránkách Finanční správy.
Služba je při osobním vyřízení zpoplatněna
Ne
Orgán veřejné moci zodpovědný za službu
Generální finanční ředitelství https://linked.cuzk.cz/resource/ruian/adresni-misto/21700851 |
Datová schránka: p9iwj4f |
Doplňující informace o službě
Zpět na obsahSankce
Jako daňovému subjektu vám vzniká povinnost uhradit pokutu, nepodáte-li daňové přiznání nebo dodatečné daňové přiznání, ačkoliv jste měl/a tuto povinnost, nebo učiníte-li tak po stanovené lhůtě, a toto zpoždění je delší než 5 pracovních dnů, ve výši:
- 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně,
- 0,01 % stanovené daňové ztráty za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daňové ztráty.
Jednací jazyk
Český jazyk
Poslední kontrola k 07.09.2023