Obsah této stránky spadá do Jednotné digitální brány (Single Digital Gateway; SDG) projektu Evropské unie. Více o projektu
Hlavní informace o službě
Jedná se o zákonnou povinnost podat tiskopis, prostřednictvím kterého vy jako poplatník vypořádáváte svou daňovou povinnost ve vztahu k dani z příjmů právnických osob.
V případě, že vykážete v daňovém přiznání přeplatek na dani, máte možnost vyplnit žádost o vrácení přeplatku na dani, která je součástí formuláře daňového přiznání. Tato žádost je zpracována automaticky spolu s daňovým přiznáním.
Prostřednictvím podání daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob máte též možnost požádat správce daně o předání účetní závěrky do sbírky listin veřejného rejstříku a splnit tak zákonnou povinnost zveřejnění těchto listin. Tato žádost je pro vás možností nikoliv povinností. Bude-li podání splňovat všechny zákonné podmínky, předá správce daně účetní závěrku bez zbytečného odkladu rejstříkovému soudu prostřednictvím propojení informačních systémů veřejné správy a obdržíte, pokud jste o to požádal/a, informační e-mail o předání účetní závěrky.
číst dáleTýká se vás to, pokud
Jste poplatník daně z příjmů právnických osob a nevztahuje se na vás zákonná výjimka.
Daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob nemá povinnost podat veřejná obchodní společnost a za určitých podmínek též společenství vlastníků jednotek a veřejně prospěšný poplatník. Určitá specifika v povinnosti podávání existují též v případě přeměn obchodních korporací. V této věci lze odkázat na stránky finanční správy.
Výstup služby
Splnění zákonné povinnosti podat Daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob, případně zákonné povinnosti zveřejnit účetní závěrku ve sbírce listin veřejného rejstříku.
Benefit služby
Tím, že podáte přiznání k dani z příjmů právnických osob a zaplatíte tuto daň, která plyne do státního rozpočtu a do rozpočtu obcí a krajů, přispějete ke zlepšení veřejných rozpočtů a tím i potenciálně ke zlepšení veřejných služeb.
Kdy službu řešit
Zpět na obsahDaňové přiznání k dani z příjmů právnických osob se podává nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období.
Lhůta pro podání daňového přiznání se prodlužuje na 4 měsíce po uplynutí zdaňovacího období. To platí v případě, že daňové přiznání nebylo podáno nejpozději do 3 měsíců po jeho skončení. Pokud bylo daňové přiznání podáno elektronicky po této lhůtě, lhůta se prodlužuje. Lhůta se dále prodlužuje na 6 měsíců v případě, že daňový subjekt má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Toto prodloužení také platí, pokud daňové přiznání nebylo podáno včas a následně jej podal daňový poradce.
Připadne-li poslední den lhůty pro podání daňového přiznání na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem této lhůty nejblíže následující pracovní den.
Kromě výše uvedených základních zákonných lhůt pro podání daňového přiznání existuje řada lhůt uplatňovaných ve specifických případech, např. při zrušení právnické osoby, při insolvenčním řízení, při přeměnách, apod. Tyto lhůty jsou normovány v zákoně o daních z příjmů a v daňovém řádu.
Způsob vyřízení
Co potřebujete, pokud službu řešíte elektronicky
Tiskopis daňového přiznání včetně příloh a podklady pro jeho vyplnění. Tiskopisy včetně příloh jsou dostupné na internetových stránkách Finanční správy České republiky a dále pro účely elektronického podání též v aplikaci Elektronická podání pro Finanční správu.
U poplatníků, kteří vedou účetnictví, je též povinnou přílohou účetní závěrka, popř. účetní závěrka sestavená podle Mezinárodních účetních standardů. Poplatníci, kteří mohou vést jednoduché účetnictví, přikládají k daňovému přiznání přehledy o majetku a závazcích a o příjmech a výdajích.
Kde a jak službu řešit elektronicky
Daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob lze podat:
- prostřednictvím datové schránky ve formátu XML. Pro vytvoření požadovaného XML souboru lze využít elektronické formuláře v aplikaci Elektronická podání pro finanční správu (EPO).
- V aplikaci Elektronická podání pro finanční správu (EPO) v portálu MOJE daně. V něm za pomoci průvodce příslušný elektronický formulář vyberete, vyplníte a následně odešlete.
- V aplikaci Online finanční úřad (DIS+) v portálu MOJE daně.
Pokud máte vy nebo váš zástupce zpřístupněnu datovou schránku zřízenou ze zákona, musíte podání formuláře provést elektronicky. Toto platí také, pokud máte zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Podání je nutné učinit s využitím dálkového přístupu. Formát a struktura podání musí odpovídat specifikacím zveřejněným správcem daně. Podání se provádí datovou zprávou. Tato zpráva musí být podepsána způsobem, který jiný právní předpis rovná účinkům vlastnoručního podpisu. Alternativně je možné použít ověřenou identitu podatele. Taková identita umožňuje přihlášení do datové schránky. Lze také využít přístup se zaručenou identitou. Dále je možné podání realizovat prostřednictvím daňové informační schránky.
Transakční portál
ePodáníLze vyřídit datovou schránkou
Ano
Služba je při elektronickém vyřízení zpoplatněna
Ne
Co potřebujete, pokud službu řešíte osobně nebo poštou
Tiskopis daňového přiznání včetně příloh a podklady pro jeho vyplnění. Tiskopis daňového přiznání je dostupný z portálu finanční zprávy, nebo prostřednictvím portálu MOJE daně.
Kde a jak službu řešit osobně, kam dokumenty zasílat poštou
Pokud nemáte povinnost řešit službu elektronicky, vyplněný a podepsaný tiskopis můžete podat osobně nebo zaslat poštou místně příslušnému finančnímu úřadu (podle sídla právnické osoby, resp. u kterého jste k této dani registrován). Místní příslušnost lze ověřit na webových stránkách Finanční správy.
Služba je při osobním vyřízení zpoplatněna
Ne
Orgán veřejné moci zodpovědný za službu
Generální finanční ředitelství https://linked.cuzk.cz/resource/ruian/adresni-misto/21700851 |
Datová schránka: p9iwj4f |
Doplňující informace o službě
Zpět na obsahSankce
Poplatníkovi vzniká povinnost uhradit pokutu v případě, že:
- nepodá daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob či podá přiznání po stanovené lhůtě se zpožděním delším než 5 pracovních dnů, a to ve výši 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daně,
- nepodá daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob či podá přiznání po stanovené lhůtě se zpožděním delším než 5 pracovních dnů, a to ve výši 0,01 % stanovené daňové ztráty za každý následující den prodlení, nejvýše však 5 % stanovené daňové ztráty.
Jednací jazyk
Český jazyk
Poslední kontrola k 17.04.2023