Obsah této stránky spadá do Jednotné digitální brány (Single Digital Gateway; SDG) projektu Evropské unie. Více o projektu
Hlavní informace o službě
Plátce příjmů ze zdrojů na území České republiky daňovému nerezidentovi, jehož příjem podléhá srážkové dani, je povinen podat místně příslušnému správci daně oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí. Tuto povinnost má i v případech, kdy je tento příjem od daně osvobozen z důvodu uplatnění jiného právního předpisu či tento příjem není zdaněn v ČR z důvodu uplatnění mezinárodní smlouvy.
Týká se vás to, pokud
Jste plátcem příjmů ze zdrojů na území České republiky daňovému nerezidentovi.
Výstup služby
Splnění zákonné povinnosti podat Oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí
Benefit služby
Zajištění informovanosti Finanční správy.
Kdy službu řešit
Zpět na obsahOznámení je třeba podat do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém je plátce povinen srážku provést.
Pokud není daň vybírána srážkou s ohledem na to, že je příjem od daně osvobozen z důvodu uplatnění jiného předpisu či tento příjem není zdaněn v ČR z důvodu uplatnění mezinárodní smlouvy, podává se Oznámení do konce ledna bezprostředně následujícího po kalendářním roce, kdy byl daný příjem vyplacen - to se týká jen výplaty dividend, licenčních poplatků a úroků.
Způsob vyřízení
Co potřebujete, pokud službu řešíte elektronicky
Formulář Oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí / Hlášení plátce daně o dani z příjmů vybírané srážkou, který najdete na stránkách finanční správy.
Kde a jak službu řešit elektronicky
Oznámení lze podat elektronicky prostřednictvím:
- aplikace Online finanční úřad – daňová informační schránka (DIS+) dostupné na portále Moje daně,
- aplikace Elektronická podání pro Finanční správu (EPO), nebo
- datové schránky místně příslušného správce daně.
Transakční portál
ePodáníLze vyřídit datovou schránkou
Ano
Služba je při elektronickém vyřízení zpoplatněna
Ne
Co potřebujete, pokud službu řešíte osobně nebo poštou
Tiskopis Oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí / Hlášení plátce daně o dani z příjmů vybírané srážkou, který můžete:
- vytisknout z portálu finanční správy, nebo
- vyplnit přímo v aplikaci Elektronické formuláře - Portál MOJE daně.
Oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí se od 1. 1. 2024 stává formulářovým podáním, které je plátce daně (má-li zpřístupněnou datovou schránku, která mu byla zřízena ze zákona, nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem) povinen od 1. ledna 2024 podat výhradně elektronicky ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně.
Kde a jak službu řešit osobně, kam dokumenty zasílat poštou
Vyplněný a podepsaný tiskopis lze podat osobně nebo zaslat poštou místně příslušnému finančnímu úřadu (podle sídla nebo místa trvalého pobytu poplatníka).
Služba je při osobním vyřízení zpoplatněna
Ne
Orgán veřejné moci zodpovědný za službu
Generální finanční ředitelství https://linked.cuzk.cz/resource/ruian/adresni-misto/21700851 |
Datová schránka: p9iwj4f |
Doplňující informace o službě
Zpět na obsahJednací jazyk
Český jazyk
Poslední kontrola k 27.02.2024
Zmíněné oznámení se týká zaměstnavatelů, tedy firem, působících v ČR.
Patříte mezi české daňové rezidenty, nebo máte takzvaný daňový domicil v jiné zemi (jste daňovým nerezidentem)? Rozdělení je pro daňové poplatníky zásadní a určuje, jaké příjmy a kdy musí v Česku i v zahraničí zdaňovat.
Pokud má poplatník stálé bydlení ve dvou či více zemích, rozhoduje o tom, zda je tuzemským rezidentem to, jak dlouho v ČR pobývá. Konkrétně to musí být nadpoloviční většina dnů v kalendářním roce – tedy minimálně 183 dní.
„Za nerezidenta je považována také osoba, která se na území ČR zdržuje jen za účelem studia nebo léčení (a to i v případě, že se podle § 2 odst. 4 zákona o daních z příjmů na území ČR zdržuje obvykle),“ upozorňuje Finanční správa ČR.
Plátce příjmů daňovému nerezidentovi (jehož příjem podléhá srážkové dani) musí podat místně příslušnému finančnímu úřadu oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí.
Toto oznámení tedy podává ten, kdo dává v Česku nerezidentovi práci a platí jej (ze zdrojů v ČR) a je to tak dokonce i u příjmů od daně osvobozených.
Oznámení podává zaměstnavatel (plátce) vždy do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém srážku z daně u nerezidenta provedl.
S případnými dotazy se můžete obrátit na správce daně – tedy na finanční úřad, nebo přímo na Generální finanční ředitelství, které je orgánem veřejné moci zodpovědným za službu.