Obsah této stránky spadá do Jednotné digitální brány (Single Digital Gateway; SDG) projektu Evropské unie. Více o projektu
Hlavní informace o službě
Plátci DPH vzniká povinnost podat souhrnné hlášení VIES (VAT Information Exchange System – systém výměny informací o DPH), pokud:
a) dodal zboží z tuzemska do jiného členského státu osobě registrované k dani v jiném členském státě,
b) přemístil zboží plátcem z tuzemska do jiného členského státu,
c) dodal zboží kupujícímu ve zjednodušeném postupu při dodání zboží uvnitř území Evropské unie formou třístranného obchodu, kde plátce byl prostřední osobou v tomto obchodu, nebo
d) poskytl zákonem vymezené služby s místem plnění v jiném členském státě, s výjimkou poskytnutí služby, které je v jiném členském státě osvobozeno od daně, osobě registrované k dani v jiném členském státě, pokud je povinen přiznat daň příjemce služby, nebo pokud před uskutečněním této služby přijal úplatu, byla-li tato služba ke dni přijetí úplaty známa dostatečně určitě.
Plátce je povinen podat souhrnné hlášení i v případě, že jako prodávající přemístil zboží v režimu skladu z tuzemska do jiného členského státu.
Identifikované osobě vzniká povinnost podat souhrnné hlášení, pokud:
a) poskytla zákonem vymezené služby s místem plnění v jiném členském státě, s výjimkou poskytnutí služby, které je v jiném členském státě osvobozeno od daně, osobě registrované k dani v jiném členském státě, pokud je povinen přiznat daň příjemce služby, nebo
b) dodala zboží kupujícímu ve zjednodušeném postupu při dodání zboží uvnitř území Evropské unie formou třístranného obchodu, kde identifikovaná osoba byla prostřední osobou v tomto obchodu.
číst dáleTýká se vás to, pokud
Jste plátce DPH nebo identifikovaná osoba a vznikla vám povinnost podat souhrnné hlášení (VIES).
Výstup služby
Splnění zákonné povinnosti podat souhrnné hlášení.
Benefit služby
Splnění zákonné povinnosti podat souhrnné hlášení.
Kdy službu řešit
Zpět na obsahSouhrnné hlášení podává plátce za každý kalendářní měsíc do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce.
Souhrnné hlášení podává identifikovaná osoba do 25 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém bylo plnění uskutečněno.
Způsob vyřízení
Co potřebujete, pokud službu řešíte elektronicky
Formulář souhrnného hlášení dostupný na Portálu MOJE daně.
Kde a jak službu řešit elektronicky
Souhrnné hlášení lze podat následujícími způsoby:
- v aplikaci Online finanční úřad (DIS+) přes portál Mojedane.cz,
- v aplikaci Elektronická podání pro finanční správu (EPO), nebo
- prostřednictvím datové schránky.
Podrobné pokyny k vyplnění souhrnného hlášení jsou dostupné na webových stránkách Finanční správy ČR.
Transakční portál
ePodáníLze vyřídit datovou schránkou
Ano
Služba je při elektronickém vyřízení zpoplatněna
Ne
Orgán veřejné moci zodpovědný za službu
Generální finanční ředitelství https://linked.cuzk.cz/resource/ruian/adresni-misto/21700851 |
Datová schránka: p9iwj4f |
Doplňující informace o službě
Zpět na obsahJednací jazyk
český
Poslední kontrola k 23.06.2023
Tento text se týká plátců DPH, kteří mají vůči správci daně řadu povinností – v některých případech včetně takzvaného souhrnného hlášení (VIES)
Plátcem DPH se v Česku od ledna 2025 stává ten, jehož obrat za kalendářní rok (leden-prosinec) překročí dva miliony korun.
Pokud ale v daném roce překoná tento obrat částku 2 536 500 korun, stáváte se plátcem DPH druhý den po překročení limitu.
Do roku 2024 byly limity pro obrat a lhůty jiné, přečtěte si proto následující článek: Změny v daních (včetně DPH) od roku 2025 v kostce: Na co si dát pozor?
Plátce DPH musí měsíčně nebo čtvrtletně odvádět daň, vyplňovat daňové přiznání a podávat kontrolní a případně i souhrnná hlášení.
Souhrnné hlášení typicky podává plátce nebo takzvaní identifikovaná osoba za každý kalendářní měsíc do 25 dní po jeho skončení. Na rozdíl od zbývajících zmíněných povinností ale jen tehdy, vznikne-li k tomu důvod (viz tento text na BusinessInfo.cz)
Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty zakotvuje povinnosti plátce a identifikovaných osob podat souhrnné hlášení při dodání zboží, poskytnutí služby s místem plnění v jiném členském státě. Podrobnosti v paragrafu 102 zákona
Pro podání souhrnného hlášení můžete využít formulář, který je k dispozici na portálu Moje Daně
Kdy a jak souhrnné hlášení řešit? (plátci a identifikované osoby podávají přiznání i kontrolní a souhrnná hlášení vždy elektronicky)
V případě dotazů se můžete obrátit na váš místně příslušný finanční úřad, případně na Generální finanční ředitelství.