Hlavní informace o službě

Jako prodejce, poskytovatel služeb, nebo provozovatel elektronického rozhraní v EU se můžete registrovat do režimu jednoho správního místa (dále jen „OSS“) a díky tomu odvádět DPH pouze v jednom členském státě EU (tedy v ČR), ačkoliv se jedná o přeshraniční obchod v EU.

Tzv. One Stop Shop (OSS), v zákoně o dani z přidané hodnoty upraven v §110 jako režim jednoho správního místa, slouží k odvodu DPH v ČR u vybraných plnění, která jsou poskytována přeshraničně koncovým spotřebitelům (B2C) do jiných států EU a u kterých vzniká dodavateli povinnost odvodu DPH v členském státě spotřebitele (členský stát spotřeby).

V rámci OSS se lze registrovat do 3 režimů:

  • režim Evropské unie (režim EU) – pro osoby se sídlem v ČR, nebo pro osoby s provozovnou v ČR, pokud májí sídlo mimo EU, nebo pro osoby se sídlem nebo provozovnou mimo EU, pokud je zahájena přeprava nebo odeslání zboží v tuzemsku,
  • dovozní režim – pro osoby se sídlem v ČR, nebo pro osoby s provozovnou v ČR, pokud mají sídlo mimo EU, nebo pro osoby se sídlem nebo provozovnou mimo EU zastoupené zprostředkovatelem a
  • režim mimo Evropskou unii (režim mimo EU) – pro osoby se sídlem nebo provozovnou mimo EU.

číst dále

Týká se vás to, pokud

Poskytujete vybraná plnění, která jsou poskytována přeshraničně koncovým spotřebitelům (B2C) do jiných států EU, a u kterých vzniká dodavateli povinnost odvodu DPH v členském státě spotřebitele (členský stát spotřeby).

Použití zvláštního režimu jednoho správního místa (OSS) není povinné, ale výrazně zjednodušuje uživatelům odvod DPH u vybraných plnění, u nichž má být DPH vybraná v jiném členském státě EU.

Zpravidla pokud osoba nevyužije OSS, vzniká jí u vybraných plnění povinnost registrace a odvodu DPH v každém členském státě spotřeby, a to v případě, je-li limit ve výši 10 000 EUR prodaného zboží na dálku a poskytnutých vybraných služeb do všech členských států EU v kalendářním roce nebo bezprostředně předcházejícím kalendářním roce překročen (dle ustanovení §8 zákona o dani z přidané hodnoty).

Výstup služby

Registrace do dobrovolného režimu, který usnadní odvod DPH z vybraných plnění v jiných členských státech.

Benefit služby

Zjednodušení odvodu DPH z vybraných plnění v jiných členských státech.

Kdy službu řešit

Zpět na obsah

Registrace do režimu OSS je možná až po obdržení rozhodnutí o registraci k DPH jako plátce nebo identifikovaná osoba od správce daně!

Režim "EU" a "mimo EU"

Žadatel může podat přihlášku do režimu OSS (režimy "EU" a "mimo EU") před zahájením uskutečňování plnění ve zdaňovacím období předcházejícím zdaňovacímu období, ve kterém plánuje začít uskutečňovat plnění.

Žadatel, který je plátcem nebo identifikovanou osobou, chce používat režim OSS od 1. 10. 2022. Přihlášku do režimu OSS podává nejpozději do 30. 9. 2022. (platí pro režim „EU“ a „mimo EU“)

Žadatel může podat přihlášku do režimu OSS (režimy "EU" a "mimo EU") i po uskutečnění plnění v příslušném zdaňovacím období, ale přihlášku podává nejpozději do 10 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém uskutečnil plnění.

Dovozní režim 

Specifika registrace do dovozního režimu OSS naleznete na webových stránkách Finanční správy.

Způsob vyřízení

Co potřebujete, pokud službu řešíte elektronicky

Žádost o registraci do režimu OSS, která je dostupná na portálu MOJE daně.

Kde a jak službu řešit elektronicky

Po vyplnění formuláře je třeba podání žádosti autentizovat jedním z následujících způsobů:

  1. s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky,
  2. s využitím přístupu se zaručenou identitou (např. NIA nebo eObčanka),
  3. prostřednictvím daňové informační schránky (Portál Moje daně – přihlášení do DIS+).

Součástí žádosti o registraci je i žádost o přístup uživatele do autentizované části daňového portálu ve zvláštní aplikaci pro OSS, kde se později podávají daňová přiznání.

Žádost o přístup může být v případě režimu EU a dovozního režimu podána i po registraci, například pokud bude uživatel žádat o přístup pro další osoby.

Transakční portál

ePodání

Lze vyřídit datovou schránkou

Ne

Služba je při elektronickém vyřízení zpoplatněna

Ne

Orgán veřejné moci zodpovědný za službu

Generální finanční ředitelství
https://linked.cuzk.cz/resource/ruian/adresni-misto/21700851
Datová schránka: p9iwj4f

Doplňující informace o službě

Zpět na obsah

Jednací jazyk

Český jazyk

Poslední kontrola k 24.06.2024

Zpětná vazba Nahlásit problém Asistenční služba
Doplňkové informace

OSS neboli One Stop Shop (zvláštní režim jednoho správního místa) slouží k odvodu DPH v ČR u vybraných plnění, která jsou poskytována přes hranice koncovým spotřebitelům (do jiných států EU) a u kterých tedy běžně musíte odvádět DPH v členském státě spotřebitele. 

Jinými slovy: OSS vám umožní i při prodeji do zahraničí odvádět daň pouze v Česku 

Použití zvláštního režimu jednoho správního místa (OSS) není povinné, ale výrazně zjednodušuje uživatelům odvod DPH. K OSS se tedy – přestože prodáváte do zahraničí – registrovat nemusíte. Pro OSS navíc platí takzvaná výjimka do 10 000 eur. 

Kdy mohu využít režim OSS? 

  • při prodeji zboží na dálku do jiného státu EU – prodej zboží přes e-shop, katalogový prodej nebo jiné formy prodeje, kdy zboží odesíláte přímo zákazníkovi v jiném členském státě. 
  • při poskytnutí služby osobě nepovinné k dani s místem plnění na území jiného státu EU – ubytování, restaurace, vstupenky, telekomunikační služby, digitální obsah, telefonní služby 
  • při prodeji zboží prostřednictvím el. platforem – pokud provozujete například „online tržiště“, kde třetí strany prodávají zboží koncovým spotřebitelům v jiných zemních EU 
  • při prodeji dovezeného zboží na dálku (dovozní režim) – pro zboží, jehož hodnota nepřesahuje 150 EUR a není předmětem spotřební daně 

Odpovědi na obecné dotazy ke zvláštnímu režimu OSS (FS ČR) 

Pokud se k OSS zaregistrujete, můžete odvádět DPH pouze v jednom členském státě EU (tedy v Česku), ačkoliv se jedná o přeshraniční obchod v EU. 

Registrace do režimu OSS je možná až po obdržení rozhodnutí o registraci k DPH jako plátce nebo identifikovaná osoba (od FS ČR). 

S případnými dotazy se můžete obrátit na příslušnou Finanční správu ČR či Generální finanční ředitelství