Obsah této stránky spadá do Jednotné digitální brány (Single Digital Gateway; SDG) projektu Evropské unie. Více o projektu
Hlavní informace o službě
Sirotčí důchod je dávkou důchodového pojištění, která slouží ke krytí ztráty příjmu z důvodu úmrtí živitele. Tato finanční podpora má tedy přispět k naplňování životních potřeb a zachování životní úrovně nezaopatřeného dítěte po ztrátě jeho rodiče/rodičů či osoby, která měla toto dítě v péči nahrazující péči rodičů. Nebyl-li zesnulý/zesnulá příslušníkem ozbrojených sil, je k vyřízení žádosti o sirotčí důchod příslušná Česká správa sociálního zabezpečení.
Od 1. 1. 2012 pro nárok na sirotčí důchod postačuje, když zemřelá osoba získala ke dni smrti alespoň polovinu doby pojištění potřebné pro vznik nároku na invalidní důchod.
Od 1. 2. 2018 pro účely vzniku nároku na sirotčí důchod platí, že podmínka potřebné doby pojištění pro nárok zemřelé osoby na invalidní důchod se považuje za splněnou též, získala-li tato osoba:
- alespoň jeden rok pojištění v období přede dnem úmrtí, pokud nebyla ke dni smrti starší 28 let nebo
- alespoň jeden rok pojištění v období posledních deseti roků přede dnem úmrtí, pokud byla k tomuto dni starší 28 let anebo
- alespoň dva roky pojištění v období posledních dvaceti let přede dnem úmrtí, pokud byla k tomuto dni starší 38 let (Splnění této alternativní podmínky se posuzuje pouze v případě, že zemřelá osoba starší 38 let nesplní ke dni úmrtí podmínky uvedené v předchozím bodě.
Týká se vás to, pokud
Jste nezaopatřený sirotek po zemřelém rodiči či osobě, která vás měla v péči nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí soudu, současně zemřelý/zemřelá nebyl/a příslušníkem ozbrojených sil a zároveň:
- pobíral/a starobní důchod nebo
- pobíral/a invalidní důchod nebo
- ke dni smrti splnil/a podmínku potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod nebo
- ke dni smrti splnil/a podmínky nároku na starobní důchod (tj. dosáhl/a stanoveného věku a získal/a potřebnou dobu pojištění) anebo
- zemřel/a následkem pracovního úrazu (v tomto případě není vyžadováno získání potřebné doby pojištění).
Problematika týkající se požadované doby pojištění pro nárok na invalidní důchod je detailně popsána v rámci služby „Invalidní důchod – žádost vyřizuje Česká správa sociálního zabezpečení“. Stejně tak detailně je popsána problematika týkající se požadovaných podmínek pro nárok na starobní důchod v rámci služby „Starobní důchod - žádost vyřizuje Česká správa sociálního zabezpečení“.
Nárok na sirotčí důchod nevzniká po pěstounovi, který vykonává pěstounskou péči na přechodnou dobu, za kterou je mu vyplácena odměna, nebo po jeho manželovi.
V rámci nově stanovené mírnější podmínky potřebné doby pojištění od 1. 2. 2018 se pro účely vzniku nároku na sirotčí důchod do této doby nezahrnují náhradní doby pojištění (tj. např. vedení v evidenci úřadu práce jako uchazeče o zaměstnání, péče o dítě ve věku do 4 let). To znamená, že zahrnována je pouze doba výdělečné činnosti, za kterou byl vyplácen příjem podléhající odvodu pojistného na sociální zabezpečení, popř. doba dobrovolné účasti na důchodovém pojištění, za kterou bylo zaplaceno pojistné.
Sirotkům, kterým před 1. 2. 2018 nevznikl pro nesplnění podmínky potřebné doby pojištění nárok na sirotčí důchod, lze sirotčí důchod přiznat od 1. 2. 2018, pokud zemřelá osoba splnila mírnější podmínku potřebné doby pojištění. Aby byl nárok na sirotčí důchod posouzen podle této nově stanovené podmínky, musíte uplatnit novou žádost o důchod.
Výstup služby
Přiznání sirotčího důchodu, nepřiznání sirotčího důchodu
Benefit služby
Nezaopatřenému dítěti, kterému zemřel rodič nebo osoba, která ho měla v péči nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí soudu, se začne vyplácet finanční podpora ve formě sirotčího důchodu, která náleží od data úmrtí rodiče či dané osoby po celou dobu nezaopatřenosti dítěte (nejdéle však do dosažení věku 26 let).
Za nezaopatřené dítě je považováno dítě do skončení povinné školní docházky a poté nejdéle do dosažení 26 let, pokud se soustavně připravuje na budoucí povolání nebo se nemůže připravovat na budoucí povolání pro nemoc nebo úraz anebo nemůže vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc či úraz nebo z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Po skončení povinné školní docházky se do 18. roku věku považuje za nezaopatřené také dítě, které je vedeno v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.
Za nezaopatřené dítě se nepovažuje dítě, které je poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně.
Sirotci pobírající sirotčí důchod, kteří studují tzv. prezenční studium, si však mohou, a to nejen v době prázdnin, přivydělávat. Studenti jiné formy studia (dálkové, kombinované) si mohou přivydělat také, ale pouze takovou výdělečnou činností, která nezakládá účast na důchodovém pojištění, tzn., že z výdělku není odváděno pojistné na sociální zabezpečení (tj. důchodové pojištění).
Kdy službu řešit
Zpět na obsahŽádost o sirotčí důchod můžete podat kdykoli po úmrtí rodiče nebo osoby nahrazující péči rodičů. Důchod vám bude přiznán ode dne vzniku nároku a případné nevyplacené splátky důchodu vám budou jednorázově doplaceny.
Důchod však lze vyplatit maximálně pět let zpětně ode dne uplatnění žádosti o důchod.
Rodič dítěte, který byl poživatelem invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, zemřel dne 2. 1. 2014. Zletilé dítě žádost o sirotčí důchod uplatnilo dne 25. 8. 2020. Česká správa sociálního zabezpečení přizná důchod ode dne úmrtí, tj. 2. 1. 2014, avšak doplatí ho pouze pět let zpětně ode dne podání žádosti o důchod, tj. ode dne 25. 8. 2015.
Způsob vyřízení
Co potřebujete, pokud službu řešíte elektronicky
Musíte disponovat prostředky pro přihlašování pomocí identity občana nebo mít zřízenu datovou schránku fyzické osoby.
Pokud bydlíte v jiném státě EU a disponujete elektronickou identitou, kterou Vám tento stát vydal (dle nařízení eIDAS), pak můžete použít pro přihlašování IIG (International ID Gateway).Kde a jak službu řešit elektronicky
Žádost podáte prostřednictvím ePortálu ČSSZ zde územní správě sociálního zabezpečení, kterou si zvolíte. Obdobně žádost v anglické verzi podáte zde.
Vyberete, že žádáte o sirotčí důchod a od kdy. Vaše identifikační údaje, v případě podání žádosti v zastoupení identifikační údaje zástupce i zastupované osoby, se do žádosti načtou automaticky. Doby pojištění a další dokumenty, které v rámci služby evidované nejsou, doložíte vložením elektronických originálů nebo scanů dokumentů. V případě pochybností o pravosti nascanovaných dokumentů může ČSSZ nebo ÚSSZ požádat o jejich převedení autorizovanou konverzí nebo předložení originálu anebo jeho úředně ověřené kopie v listinné podobě.
Žádost rozpracovanou na ePortálu ČSSZ lze kdykoliv uložit, například když si potřebuje něco v klidu promyslet anebo když zjistíte, že vám některé dokumenty chybí. Stačí kliknout na tlačítko Ukončit, následně se zobrazí okno s dotazem na uložení.
Pokud budete potřebovat při vyplňování žádosti odbornou pomoc, součástí žádosti o důchod online je služba „objednání schůzky s pracovníkem ČSSZ online“, a to s datem a časem podle vlastního výběru. V tento objednaný čas se pak do ePortálu ČSSZ přihlásíte (přes svoje identifikační údaje) a bude vám poskytnuta online podpora pro dokončení žádosti. Nezbytnými prostředky pro uskutečnění online hovoru bude na vaší straně pouze mikrofon a reproduktor/sluchátka.
Po odeslání žádosti elektronicky obdržíte potvrzení o jejím přijetí.
Následná komunikace s vámi (bude-li pro vyřízení žádosti potřeba) probíhá prostřednictvím ePortálu ČSSZ. Pokud tento způsob komunikace vyloučíte, probíhá v listinné podobě nebo prostřednictvím datové schránky.
Transakční portál
ePodáníLze vyřídit datovou schránkou
Ne
Služba je při elektronickém vyřízení zpoplatněna
Ne
Co potřebujete, pokud službu řešíte osobně nebo poštou
Při podání žádosti o sirotčí důchod musí být vždy předloženy originály, popřípadě úředně ověřené kopie, následujících dokladů:
- občanský průkaz žadatele (u cizinců cestovní pas či doklad o povolení k pobytu)
- úmrtní list zesnulé osoby (pokud si údaje ČSSZ nebo ÚSSZ nemůže sama ověřit v agendovém systému evidence obyvatel)
- rodný list dítěte (pokud si údaje ČSSZ nebo ÚSSZ nemůže sama ověřit v agendovém systému evidence obyvatel), popřípadě rozhodnutí soudu o svěření dítěte do péče jiné osoby
- tiskopis se žádostí osoby žijící mimo území ČR o výplatu důchodu na účet vedený u zahraniční banky či vedený u banky v ČR
- doklady prokazující nezaopatřenost dítěte, pokud se jedná o dítě, které již skončilo povinnou školní docházku (těmito doklady jsou zejména potvrzení o studiu, potvrzení o zdravotním stavu či o vedení v evidenci uchazeče o zaměstnání dětí mladších 18 let)
Potvrzení o studiu musí obsahovat identifikační údaje o studentovi a škole, informaci o formě studia a ročníku, který student navštěvuje, a taktéž údaj o tom, kdy má dojít za normálního průběhu k ukončení studia.
Pokud zesnulá osoba nebyla poživatelem důchodu je potřeba předložit ještě následující doklady týkající se dob pojištění zesnulé osoby:
- doklady o studiu či vyučení (např. vysvědčení ze střední školy, výuční list, index, diplom, potvrzení školy)
- doklady o době vojenské služby
- doklady prokazující výchovu dětí či péči o ně (např. rodné listy dětí, rozsudek o osvojení či svěření dítěte do péče), pokud nelze uvedené ze strany ČSSZ nebo ÚSSZ ověřit v agendovém systému evidence obyvatel
- doklady o dobách pojištění nebo náhradních dobách pojištění, které orgán rozhodující o dávce nemá ve své evidenci
V případě, že byla zemřelá osoba účastna důchodového pojištění nejen v České republice, ale i v jiném členském státě Evropské unie nebo ve státě, se kterým Česká republika uzavřela dvoustrannou smlouvu o sociálním zabezpečení, doporučujeme k žádosti připojit i doklady o době zaměstnání/pojištění zemřelé osoby v cizině, pokud je máte k dispozici. Není nutné předložit potvrzení příslušné zahraniční důchodové instituce o době pojištění získané zemřelým v daném státě. Toto potvrzení si Česká správa sociálního zabezpečení vyžádá od této instituce sama.
Přehled států, s nimiž Česká republika uzavřela dvoustrannou smlouvu o sociálním zabezpečení, najdete na internetových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.
Kde a jak službu řešit osobně, kam dokumenty zasílat poštou
Zletilý sirotek, kterým se stává dovršením věku 18 let, podává žádost o sirotčí důchod osobně, pokud nepodá žádost on-line.
Za nezletilého sirotka žádost osobně podává jeho zákonný zástupce, popřípadě jeho opatrovník, pokud nepodá žádost on-line.
Žádost musí být po rodiči či osobě nahrazující péči rodičů, který/která nebyl/a příslušníkem ozbrojených sil, uplatněna osobně, popřípadě na základě udělené plné moci prostřednictvím zástupce. Žádost podáváte u územní správy sociálního zabezpečení, kterou si vyberete, nebo u jejího kontaktního pracoviště (okresní správy sociálního zabezpečení). Žádost je sepisována s pracovníkem správy sociálního zabezpečení na předepsaném tiskopise.
Za osobu, která není schopna podat žádost sama vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, mohou na základě potvrzení lékaře o jejím zdravotním stavu podat žádost její rodinní příslušníci, pokud s tím vyjádří svůj souhlas.
Služba je při osobním vyřízení zpoplatněna
Ano
Kolik budete platit při osobním vyřízení
Tuto žádost nelze podat poštou.
Orgán veřejné moci zodpovědný za službu
Ministerstvo práce a sociálních věcí Na Poříčním právu 376/1 Nové Město 12800 Praha 2 |
Datová schránka: sc9aavg E-mail: posta@mpsv.cz Web: https://www.mpsv.cz/ |
Doplňující informace o službě
Zpět na obsahJednací jazyk
Veškerá písemná podání se orgánu sociálního zabezpečení předkládají v češtině. Písemná podání v jiných jazycích musí být opatřena úředním překladem do češtiny (náklady na překlad nese žadatel). Toto neplatí, jde-li o dokumenty vyhotovené v úředním jazyce členského státu Evropské unie, případně v úředním jazyce státu, se kterým Česká republika uzavřela bilaterální smlouvu o sociálním zabezpečení s ustanovením o jednacím jazyku (náklady na případný překlad do češtiny nese Česká správa sociálního zabezpečení).
Poslední kontrola k 01.01.2024
Sirotčí důchod kryje sirotkům ztrátu příjmu po úmrtí živitele. Zajistí naplňování životních potřeb či zachování životní úrovně nezaopatřeného dítěte po ztrátě jeho rodiče/rodičů či opatrovníků.
V případě, že je sirotek potomkem zemřelého příslušníka ozbrojených sil Ministerstva obrany, vyřizuje žádost Odbor sociálního zabezpečení MO ČR, jinak ve všech ostatních případech příslušná Česká správa sociálního zabezpečení.
Výplata sirotčího důchodu náleží dítěti po dobu, po kterou je nezaopatřené. Nejdéle však do 26 let. V případě, že podmínky pro výplatu důchodu pominuly, je vyplácení zastaveno.
Výši důchodu ovlivňují především „délka doby důchodového pojištění po zemřelé osobě“ a výše jejích výdělků dosažených v „rozhodném období“.
Vše o provádění sociálního zabezpečení včetně vyplácení důchodů najdete v zákoně o organizaci a provádění sociálního zabezpečení (č. 582/1991 Sb).
Upozorňujeme, že veškerá písemná podání se ČSSZ předkládají výhradně v českém jazyce. Písemná podání v jiných jazycích musí být opatřena úředním překladem do češtiny (náklady nese žadatel)
Orgánem veřejné moci odpovědným za službu je Ministerstvo práce a sociálních věcí, na které se můžete obrátit s případnými dotazy, stejně jako na ČSSZ respektive příslušnou OSSZ.