Obsah této stránky spadá do Jednotné digitální brány (Single Digital Gateway; SDG) projektu Evropské unie. Více o projektu
Hlavní informace o službě
Starobní důchod je dávkou důchodového pojištění určenou k zajištění životních potřeb seniorů. U osob, které nejsou/nebyly příslušníky ozbrojených sil, je k vyřízení žádosti o starobní důchod příslušná Česká správa sociálního zabezpečení. Nárok na něj vzniká dosažením důchodového věku a zároveň získáním potřebné doby pojištění.
Důchodový věk
Věk odchodu do řádného starobního důchodu je pro osoby narozené do roku 1971 odvislý od data narození, pohlaví a počtu dětí. U osob narozených po roce 1971 činí 65 let bez rozdílu. Ke stanovení důchodového věku můžete využít kalkulačku.
Potřebná doba pojištění
Potřebná doba pojištění se určuje podle roku, v němž jste dosáhl/dosáhnete důchodového věku. U předčasného starobního důchodu musíte tuto dobu získat již ke dni přiznání tohoto důchodu.
Dosažení důchodového věku |
Potřebná doba pojištění včetně náhradních dob |
před rokem 2010 |
25 let |
v roce 2010 |
26 let |
v roce 2011 |
27 let |
v roce 2012 |
28 let |
v roce 2013 |
29 let |
v roce 2014 |
30 let |
v roce 2015 |
31 let |
v roce 2016 |
32 let |
v roce 2017 |
33 let |
v roce 2018 |
34 let |
po roce 2018 |
35 let |
Pojištěnci, kteří dosáhnou/dosáhli důchodového věku po roce 2014, splní podmínku potřebné doby pojištění rovněž tehdy, pokud získají aspoň 30 roků, za které bylo zaplaceno pojistné (tj. bez náhradních dob pojištění).
O přiznání starobního důchodu můžete požádat i před dosažením důchodového věku, pak jde o tzv. předčasný starobní důchod, ten lze přiznat nejdříve 3 roky před dosažením důchodového věku. Potřebná doba pojištění je stejná jako u starobního důchodu, na který vznikne nárok při dosažení důchodového věku. Předčasný starobní důchod nelze přiznat před datem podání žádosti o něj.
Pokud nezískáte dobu pojištění ve výše uvedeném rozsahu, existují i mírnější požadavky na délku potřebné doby pojištění, avšak s tou nevýhodou, že se prodlouží věk odchodu do důchodu. Nárok na starobní důchod vznikne i při získání 15 roků pojištění, za které bylo zaplaceno pojistné, resp. 20 roků včetně náhradních dob pojištění, avšak až při dosažení věku o 5 let vyššího, než je důchodový věk muže stejného data narození jako je vaše.
O žádosti rozhoduje a důchod následně vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení.
číst dáleTýká se vás to, pokud
Jste pojištěnec, který není/nebyl příslušníkem ozbrojených sil, a dosáhl jste stanoveného důchodového věku a zároveň jste získal potřebnou dobu důchodového pojištění.
Výstup služby
Přiznání starobního důchodu
Benefit služby
Pojištěnci, který se rozhodne pobírat starobní důchod, se začne tento důchod vyplácet od jím požadovaného data, pokud k němu splní podmínky nároku na tento důchod a na jeho výplatu, až do konce jeho života, popř. do doby po podání žádosti o zastavení výplaty tohoto důchodu. Nadále však může podle svých možností vykonávat výdělečnou činnost.
Výdělečnou činnost můžete vykonávat i při pobírání předčasného starobního důchodu, avšak před dosažením důchodového věku nesmí tato činnost založit účast na důchodovém pojištění - pokud ji založí, nenáleží vám po dobu jejího výkonu výplata předčasného starobního důchodu.
Kdy službu řešit
Zpět na obsahŽádost o starobní důchod můžete podat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu. Později je to možné kdykoliv. Den přiznání řádného starobního důchodu můžete zvolit po dosažení důchodového věku libovolně, tzn. i od data, které předchází datu podání žádosti o důchod.
Předčasný starobní důchod lze přiznat nejdříve ode dne, kdy jste podal žádost o důchod (ne zpětně).
Důchod lze vyplatit maximálně pět let zpětně ode dne uplatnění žádosti o důchod.
Jedinec dosáhl důchodového věku dne 10. 6. 2013. Žádost o řádný starobní důchod podal dne 22. 9. 2020 s tím, že žádá o přiznání důchodu ode dne 10. 6. 2014. Česká správa sociálního zabezpečení přizná důchod ode dne 10. 6. 2014, avšak doplatí ho pouze pět let zpětně ode dne podání žádosti o důchod, tj. ode dne 22. 9. 2015.
Způsob vyřízení
Co potřebujete, pokud službu řešíte elektronicky
Musíte disponovat prostředky pro přihlašování pomocí identity občana nebo mít zřízenu datovou schránku fyzické osoby.
Pokud bydlíte v jiném státě EU a disponujete elektronickou identitou, kterou Vám tento stát vydal (dle nařízení eIDAS), pak můžete použít pro přihlašování IIG (International ID Gateway).
Kde a jak službu řešit elektronicky
Žádost podáte prostřednictvím ePortálu ČSSZ zde územní správě sociálního zabezpečení, kterou si zvolíte. Obdobně žádost v anglické verzi podáte zde.
Vyberete, že žádáte o starobní důchod a od kdy. Vaše identifikační údaje, údaje o dobách pojištění a vyměřovacích základech, které o vás ČSSZ eviduje, se do žádosti načtou automaticky. Doby pojištění a další dokumenty, které v rámci služby evidované nejsou, doložíte vložením elektronických originálů nebo scanů dokumentů. V případě pochybností o pravosti nascanovaných dokumentů může ČSSZ nebo územní správa sociálního zabezpečení požádat o jejich převedení autorizovanou konverzí nebo předložení originálu anebo jeho úředně ověřené kopie v listinné podobě.
Žádost rozpracovanou na ePortálu ČSSZ lze kdykoliv uložit, například když si potřebuje něco v klidu promyslet anebo když zjistíte, že vám některé dokumenty chybí. Stačí kliknout na tlačítko Ukončit, následně se zobrazí okno s dotazem na uložení.
Pokud budete potřebovat při vyplňování žádosti odbornou pomoc, součástí žádosti o důchod online je služba „objednání schůzky s pracovníkem ČSSZ online“, a to s datem a časem podle vlastního výběru. V tento objednaný čas se pak do ePortálu ČSSZ přihlásíte (přes svoje identifikační údaje) a bude vám poskytnuta online podpora pro dokončení žádosti. Nezbytnými prostředky pro uskutečnění online hovoru bude na vaší straně pouze mikrofon a reproduktor/sluchátka.
Po odeslání žádosti elektronicky obdržíte potvrzení o jejím přijetí.
Následná komunikace s vámi (bude-li pro vyřízení žádosti potřeba) probíhá prostřednictvím ePortálu ČSSZ. Pokud tento způsob komunikace vyloučíte, probíhá v listinné podobě nebo prostřednictvím datové schránky.
Transakční portál
ePodáníLze vyřídit datovou schránkou
Ne
Služba je při elektronickém vyřízení zpoplatněna
Ne
Co potřebujete, pokud službu řešíte osobně nebo poštou
Při podání žádosti o starobní důchod musíte předložit originály, popřípadě úředně ověřené kopie, následujících dokladů:
- občanský průkaz (u cizinců cestovní pas či doklad o povolení k pobytu)
- doklady o studiu či vyučení (např. vysvědčení ze střední školy, výuční list, index, diplom, potvrzení školy)
- doklady o době vojenské služby
- doklady prokazující výchovu dětí či péči o ně (např. rodné listy dětí, rozsudek o osvojení či svěření dítěte do péče), pokud nelze uvedené ze strany územní správě sociálního zabezpečení nebo u jejího kontaktního pracoviště, tj. okresní správy sociálního zabezpečení, ověřit v agendovém systému evidence obyvatel
- doklady o dobách pojištění nebo náhradních dobách pojištění, které orgán rozhodující o dávce nemá ve své evidenci
- tiskopis se žádostí o zařízení výplaty důchodu na účet manžela či manželky v České republice (popřípadě tiskopis se žádostí osoby žijící mimo území České republiky o výplatu důchodu na účet vedený u zahraniční banky či vedený u banky v České republice)
V případě, že jste byl důchodově pojištěn nejen v České republice, ale i v jiném členském státě Evropské unie nebo ve státě, se kterým Česká republika uzavřela dvoustrannou smlouvu o sociálním zabezpečení (smluvní stát), doporučujeme k žádosti připojit i doklady o době zaměstnání/pojištění v cizině, pokud je máte dispozici. Není však nutné předložit potvrzení příslušné zahraniční důchodové instituce o získané době pojištění v daném státě. Toto potvrzení si Česká správa sociálního zabezpečení vyžádá od této instituce sama.
Přehled států, s nimiž Česká republika uzavřela dvoustrannou smlouvu o sociálním zabezpečení, najdete na internetových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.
Kde a jak službu řešit osobně, kam dokumenty zasílat poštou
1. krok
Žádost o důchod musíte jako osoba, která není/nebyla příslušníkem ozbrojených sil, uplatnit osobně, v případě, že ji neuplatníte online, popřípadě na základě udělené plné moci prostřednictvím svého zástupce, u územní správy sociálního zabezpečení, kterou si zvolíte, nebo u jejího kontaktního pracoviště (okresní správy sociálního zabezpečení). Žádost s vámi sepíše pracovník správy sociálního zabezpečení na předepsaném tiskopise.
Za osobu, která není schopna podat žádost sama vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, mohou na základě potvrzení lékaře o jejím zdravotním stavu podat žádost její rodinní příslušníci, pokud s tím vyjádří svůj souhlas.
2. krok
Sepsaná žádost je následně postoupena k vyřízení České správě sociálního zabezpečení, která je kompetentní k rozhodování o nároku na důchod a jeho výši osob, které nejsou/nebyly příslušníky ozbrojených sil. Lhůta pro vyřízení činí 90 dnů od sepsání žádosti. Tato lhůta se však může prodloužit o dobu, po kterou jsou došetřovány skutečnosti, které jsou rozhodné pro nárok na důchodu, jeho výši či výplatu a Česká správa sociálního zabezpečení je nemá ve své evidenci (např. nedoložená chybějící doba pojištění v České republice, doba zaměstnání/pojištění v cizině).
3. krok
Nedisponuje-li Česká správa sociálního zabezpečení skutečnostmi, které jsou rozhodné pro nárok na důchod, jeho výši či výplatu, můžete být vyzván (stejně tak jako zaměstnavatel či cizí nositel pojištění) k jejich předložení. Povinností je vyhovět této výzvě do 8 dnů ode dne jejího doručení. Doložení či osvědčení těchto skutečností můžete učinit buďto osobně na územní správě sociálního zabezpečení nebo u jejího kontaktního pracoviště, tj. okresní správy sociálního zabezpečení, nebo zasláním poštou přímo na adresu České správy sociálního zabezpečení anebo zasláním datovou zprávou do datové schránky České správy sociálního zabezpečení či datovou zprávou s uznávaným elektronickým podpisem na adresu její elektronické podatelny. Kontakty naleznete na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení zde.
4. krok
Jakmile má Česká správa sociálního zabezpečení všechny potřebné doklady, rozhodne o žádosti o starobní důchod. Pokud splníte podmínky nároku na starobní důchod, zašle vám Česká správa sociálního zabezpečení písemné rozhodnutí o přiznání důchodu, ve kterém uvede, od jakého data byl důchod přiznán a v jaké výši. Přílohou je vždy osobní list důchodového pojištění, který obsahuje přehled zhodnocených dob pojištění včetně náhradních dob pojištění a vyměřovacích základů. Pokud podmínky nároku nesplníte, Česká správa sociálního zabezpečení zašle písemné rozhodnutí o zamítnutí žádosti o starobní důchod, ve kterém uvede důvody zamítnutí žádosti.
5. krok
Pokud byl starobní důchod přiznán, bude ho Česká správa sociálního zabezpečení vyplácet ve stanoveném výplatním termínu způsobem, který jste si zvolil při podání žádosti o důchod.
Služba je při osobním vyřízení zpoplatněna
Ne
Orgán veřejné moci zodpovědný za službu
Ministerstvo práce a sociálních věcí Na Poříčním právu 376/1 Nové Město 12800 Praha 2 |
Datová schránka: sc9aavg E-mail: posta@mpsv.cz Web: https://www.mpsv.cz/ |
Doplňující informace o službě
Zpět na obsahSankce
Jestliže se změní skutečnosti rozhodné pro trvání nároku na starobní důchod, je vaší povinností nahlásit to do 8 dnů České správě sociálního zabezpečení.
V případě, že byste přijal starobní důchod nebo jeho část, ačkoliv z okolností lze předpokládat, že důchod byl vyplacen neprávem, nebo ve vyšší částce, než náležel, jste povinen neprávem vyplacené částky důchodu vrátit.
Poživatel předčasného starobního důchodu má do dosažení důchodového věku povinnost oznámit České správě sociálního zabezpečení zahájení výkonu výdělečné činnosti v rozsahu zakládajícím účast na pojištění.
Jednací jazyk
Veškerá písemná podání se orgánu sociálního zabezpečení předkládají v češtině. Písemná podání v jiných jazycích musí být opatřena úředním překladem do češtiny (náklady na překlad nese žadatel). Toto neplatí, jde-li o dokumenty vyhotovené v úředním jazyce členského státu Evropské unie, případně v úředním jazyce státu, se kterým Česká republika uzavřela bilaterální smlouvu o sociálním zabezpečení s ustanovením o jednacím jazyku (náklady na případný překlad do češtiny nese Česká správa sociálního zabezpečení).
Poslední kontrola k 15.05.2024