Obsah této stránky spadá do Jednotné digitální brány (Single Digital Gateway; SDG) projektu Evropské unie. Více o projektu
Hlavní informace o službě
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu a bylo na něj vyhlášeno moratorium před zahájením insolvenčního řízení nebo byl podán insolvenční návrh, můžete požádat Úřad práce České republiky o uspokojení mzdových nároků.
Služba vám umožňuje vyhledat zaměstnavatele na Jednotném portálu Ministerstva práce a sociálních věcí, u kterých ještě neuplynula lhůta pro podání žádosti o uspokojení mzdových nároků.
číst dáleTýká se vás to, pokud
Jako zaměstnanec máte nárok na uspokojení mzdových nároků příslušnou krajskou pobočkou Úřadu práce v případě, že:
- na zaměstnavatele bylo insolvenčním soudem vyhlášeno moratorium před zahájením insolvenčního řízení nebo byl na něho podán insolvenční návrh,
- jako zaměstnanec máte vůči zaměstnavateli dlužné mzdové nároky, které vám vznikly v rozhodném období, tzn. v měsíci, ve kterém bylo vyhlášeno moratorium nebo byl podán insolvenční návrh, jakož i ve 3 kalendářních měsících předcházející tomuto měsíci a 3 kalendářních měsících, následujících po tomto měsíci,
- jako zaměstnanec jste uplatnil mzdové nároky v zákonné lhůtě, tj. nejpozději do 5 měsíců a 15 kalendářních dnů ode dne zveřejnění informací o zaměstnavateli a lhůtě, ve které mohou jeho zaměstnanci uplatnit své splatné mzdové nároky u Úřadu práce ČR.
- Jestliže v této lhůtě zaniklo moratorium vyhlášené před zahájením insolvenčního řízení, nebo soud rozhodl o insolvenčním návrhu jinak, než vydáním rozhodnutí o úpadku, lze mzdové nároky uplatnit nejpozději v den zániku moratoria nebo v den právní moci soudního rozhodnutí.
Výstup služby
Zjištění informací o insolvenci zaměstnavatele a možnosti uplatnit mzdové nároky u Úřadu práce České republiky.
Benefit služby
Služba vám umožňuje vyhledání zaměstnavatelů, na které bylo vyhlášeno moratorium nebo byl podán insolvenční návrh. Jsou tedy v platební neschopnosti a dosud neuplynula lhůta pro podání žádosti o uspokojení mzdových nároků.
Vyhledáním konkrétního zaměstnavatele můžete zjistit, zda je možné u Úřadu práce České republiky požádat o uspokojení mzdových nároků za tohoto zaměstnavatele.
Kdy službu řešit
Zpět na obsahSlužbu můžete řešit, pokud jste zaměstnanec, jehož zaměstnavatel je v platební neschopnosti, a to v rámci lhůty pro uplatnění mzdových nároků.
Mzdové nároky lze uplatnit u Úřadu práce České republiky nejpozději do 5 měsíců a 15 kalendářních dnů následujících po dni zveřejnění informací o vyhlášení moratoria před zahájením insolvenčního řízení nebo o podání insolvenčního návrhu na úřední desce Úřadu práce České republiky nebo na Jednotném portálu Ministerstva práce a sociálních věcí. Jestliže v této lhůtě zaniklo moratorium vyhlášené před zahájením insolvenčního řízení nebo soud rozhodl o insolvenčním návrhu jinak, než vydáním rozhodnutí o úpadku, lze mzdové nároky uplatnit nejpozději v den zániku moratoria nebo v den právní moci soudního rozhodnutí.
Způsob vyřízení
Orgán veřejné moci zodpovědný za službu
Ministerstvo práce a sociálních věcí Na Poříčním právu 376/1 Nové Město 12800 Praha 2 |
Datová schránka: sc9aavg E-mail: posta@mpsv.cz Web: https://www.mpsv.cz/ |
Doplňující informace o službě
Zpět na obsahJednací jazyk
Český jazyk
Poslední kontrola k 12.10.2021
Zaměstnanci mají nárok na ochranu před zaměstnavatelem, který jim nevyplácí mzdu, je-li v platební neschopnosti.
Problematiku upravuje zákon č. 118/2000 Sb. o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele
Zákon se nevztahuje na zaměstnance subjektu, proti kterému nelze vést insolvenční řízení. Existují i další výjimky, které najdete v paragrafu 2 zmíněného zákona
Peníze vám vždy vyplatí příslušná krajská pobočka Úřadu práce. Kdy máte nárok, si přečtěte v tomto textu na BusinessInfo.cz
Na Úřad práce ČR se musíte obrátit nejpozději do 5 měsíců a 15 kalendářních dnů po zveřejnění informace o vyhlášení moratoria před zahájením insolvenčního řízení (paragraf 115 zákona o insolvenčním řízení) nebo o podání insolvenčního návrhu na úřední desce ÚP ČR případně na Jednotném portálu Ministerstva práce a sociálních věcí.
Dlužník, který je podnikatelem, může do sedmi dnů od podání insolvenčního návrhu, a jde-li o insolvenční návrh věřitele, navrhnout insolvenčnímu soudu vyhlášení moratoria.
- Všechny informace o insolvenčním řízení najdete v zákoně č. 182/2006 Sb.
Pro podrobnější informace se obraťte na Ministerstvo práce a sociálních věcí, které je orgánem veřejné moci zodpovědným za službu.
E-mail: posta@mpsv.cz